Kvalita nové komise pro odzbrojování v Iráku bude záviset na novém šéfovi

20. prosinec 2000

Rada bezpečnosti OSN jmenovala v pátek novou komisi expertů, která má dohlížet na odzbrojování v Iráku. Sedmnáct nových zbrojních inspektorů vybírala Rada bezpečnosti velmi pečlivě: snažila se, aby si nový tým zachoval politickou a geografickou rovnováhu a jmenovala proto do něj odborníky z nejrůznějších zemí a světových oblastí - z Afriky, Asie, Severní a Jižní Ameriky a Evropy. V nové komisi jsou také zástupci všech pěti stálých členů Rady bezpečnosti: Spojených států, Ruska, Británie, Francie a Číny.

Nová skupina má sice méně technických expertů než předchozí tým inspektorů, kteří pracovali v Iráku, ale jsou v ní zastoupeni též diplomaté, kteří mají zkušenosti z jiných oblastí mezinárodní politiky a odzbrojování. Jejich úkolem bude zjišťovat, zda Irák nevyvíjí a tajně neskladuje zbraně hromadného ničení - tedy především raketovou technologii a jaderné, chemické a biologické bojové prostředky. Jestliže komise inspektorů jednoho dne dojde k závěru, že Irák určitě nevlastní žádné zbraně hromadného ničení a ani se nepokouší jejich výrobu utajovat, bude nejspíše možné konečně uvolnit mezinárodní hospodářské sankce, které na Irák uvalila Rada bezpečnosti OSN před 10ti lety, v době irácké invaze do Kuvajtu. Vláda v Bagdádu ovšem v minulých letech přistupovala k práci skupiny mezinárodních zbrojních inspektorů s velkou nedůvěrou a jen velmi neochotně plnila její požadavky. Před dvěma lety dokonce přerušila jakoukoli spolupráci s touto skupinou a odmítala její další působení v Iráku s tím, že údajně nemá žádné zbraně hromadného ničení. Konfrontace se světovým společenstvím však vládě v Bagdádu nijak nepomohla a západní mocnosti nedaly souhlas ke zrušení platných hospodářských sankcí. Vzhledem k tomu, že někteří stálí členové Rady bezpečnosti OSN, především Rusko a Čína - a do jisté míry i Francie - s postojem Iráku částečně sympatizovaly anebo pro něj měly alespoň pochopení, představovalo veškeré diplomatické jednání na půdě Organizace spojených národů o dalším působení mezinárodní skupiny zbrojních inspektorů v Iráku velmi složitý problém. Po dlouhém váhání a zákulisním dohadování byl nakonec loni v prosinci zvolen novým šéfem komise inspektorů švédský diplomat a bývalý ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Hans Blix, který teď nahradí v této funkci Australana Richarda Butlera. Má se za to, žeBlix asi nebude tak neústupný vůči Iráku jako Butler - i když to se ještě uvidí, ale byl kompromisním kandidátem, na němž se nakonec shodli všichni stálí členové Rady bezpečnosti. Má velkou odpovědnost a je jasné, že jak kvalitně bude nová komise působit, bude záviset hodně na jeho osobní iniciativě. Náměstek generálního tajemníka OSN pro odzbrojení Džajanta Danapala o tom hovořil v pátek na tiskové konferenci v New Yorku: "Očekává se, že skupina inspektorů se bude scházet častěji než dříve a že bude poskytovat předsedovi komise všechny potřebné informace. Jak je předseda komise využije, je ovšem jeho věc." Podle náměstka Danapaly má Hans Blix v nejbližších dnech vypracovat organizační plán, s nímž se OSN obrátí na irácká vládu

autor: Jan Bednář

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.