Kožní buňky pod nátlakem

22. září 2010

Americkým vědcům se podařilo transformovat buňky z lidské pokožky v buňky, které produkují inzulin.

Několik studií v nedávné době dokázalo, že kožní buňky se "pod nátlakem" působení různých chemických faktorů dají navrátit do stádia pluripotentních kmenových buněk. Ty se pak pod vlivem dalších faktorů teoreticky mohou diferencovat v jakýkoli typ buňky, který se vyskytuje v embryu nebo dospělém těle. Prvním, kdo dokázal tímto způsobem získat buňky produkující inzulin, je doktor Yi Zhang a jeho kolegové z americké Severokarolínské univerzity v Chapel Hill. Svůj postup popisují v článku v časopise Journal of Biological Chemistry.

Doktor Yi Zhang

Tento průlom může vést k pokroku v metodách léčby cukrovky. V současnosti existuje možnost transplantovat diabetikům inzulin produkující buňky. Problémem je ovšem nutnost tlumení imunitního systému příjemce, možnost odvržení dárcovských buněk a konečně krátká životnost transplantátu. Buňky "vyrobené na míru" z pacientových kožních buněk by tyto problémy teoreticky mohly odstranit.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.