Kdy se obávat nové erupce Sv. Heleny?
2. října 2004 v poledne se nad sopkou objevil vysoký sloup páry, za nímž následovaly periodické otřesy. Z obavy před novou katastrofickou erupcí byla učiněna řada opatření, včetně odklonu letecké dopravy. Zatím se ale nic podobného erupci z roku 1980 nestalo. Nikdo nezahynul ani nebyl zraněn, žádné stromy nebyly vyvráceny, letecká doprava se vrátila do normálu a poplach byl odvolán.
Podle vzrušení v médiích by byl průměrný občan nepochybně očekával novou mohutnou erupci. Místo toho ale vše probíhá pomalu a klidně. I když vulkanická aktivita rychle poklesla, probíhá dodnes. Periodicky se objevuje sloup dýmu a popelu doprovázený otřesy. V březnu byla pozorována erupce popelu až do výšky 11 km. Vulkanologové tvrdí, že tyto jevy nejsou způsobeny přípravou sopky na nový katastrofický výbuch, během něhož se utrhl celý vrchol, ale pouze kapalné magma si neustále hledá cestu na povrch. Vulkán vytváří nový lávový dóm uvnitř kráteru, možná že se dokonce přetváří do stavu před rokem 1980.
Sv. Helena je jako obří tuba zubní pasty, vytlačující lávu. Během neustálého přizpůsobování a přetváření hory vzniká málo místa pro shromažďování magmatu. Jakmile si tedy magma najde nějakou cestičku na povrch, vulkanická aktivita klesne a láva pomalu vytéká ven. Tím jak se láva neustále vytlačuje, vytváří se v kráteru sopky dlouhý, úzký, jehlovitý dóm. Nachází se asi 1400 stop nade dnem kráteru a má objem 45 miliónů krychlových metrů. Láva do tohoto prostoru neustále přitéká rychlostí dva krychlové metry za sekundu, tedy dostatečně pomalu, aby mohly uniknout vulkanické plyny a kameny se usadily bez exploze.
Katastrofická erupce v roce 1980 změnila v okamžiku tvar hory. Zemětřesení o síle 5,1 stupně Richterovy stupnice předcházelo největšímu v historii zaznamenanému sesuvu půdy. Celá severní strana sopky se utrhla, tím se uvolnil tlak v obrovské bublině magmatu, která explodovala do všech stran. Při současné erupci se jedná spíše o prosakování a vytékání, které může měnit tvar hory tím, jak se láva pomalu usazuje a vytváří nový dóm. V současné době hora sama sebe přestavuje. Vulkanologové našli sopku, která se chová analogicky Sv. Heleně na Kamčatce v Rusku. Ta vybuchla v r. 1956 a po výbuchu zůstal kráter jako v případě Sv. Heleny. U kamčatské sopky rostl padesát let lávový dóm a mezilehlé erupce prakticky zcela zaplnily vzniklý kráter. Vulkán se zcela rekonstruoval do stavu před rokem 1956.
Vědci si nejsou jisti, jestli se Sv. Helena přestavuje stejným způsobem jako kamčatský vulkán. Není ani možné říci, bude-li současná erupce pokračovat. Právě nyní nemá vulkán sv. Helena uvnitř dostatek místa na to, aby vznikla taková bublina magmatu jako v roce 1980. Ovšem pokud dojde k přestavbě vulkánu, poskytující magmatu dostatečný prostor, je načase začít se bát.
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.