Kapesní laboratoř pro analýzu krve
Lékařské laboratorní vyšetření je zdlouhavá a nepříjemná záležitost, která navíc stojí dost peněz - laboratoře na klinikách jsou rozlehlé místnosti plné drahé techniky. Představa, že by se to všechno vešlo do malé krabičky doslova kapesních rozměrů, vypadá absurdně. A přesto je to díky nanotechnologiím možné.
Práci velké nemocniční laboratoře dokáže zastat kapesní zařízení velikosti mobilního telefonu. Pro rozbor krve mu přitom postačí vzorek, který není větší než dávka, kterou nabere komár při jednom bodnutí. Přístroj společně vyvíjí University of California v Los Angeles (UCLA) a organizace IRIS International za přispění prostředků z Národního institutu pro kosmický biomedicínský výzkum (NSBRI).
"Při letech na Měsíc a Mars s sebou astronauti nebudou moct vozit celou laboratoř, a přesto bude často nutné znát složení jejich krve, stav imunitního systému nebo přítomnost infekce," komentuje vývoj zařízení doktor Yu-Chong Tai z NSBRI. "Přitom není vyloučeno, že za určitých okolností bude třeba znát výsledky okamžitě."
Přístroj ale nemá sloužit jen ve vesmíru. Vědci předpokládají, že by se na Zemi mohl uplatnit zejména v dětské medicíně. Například u předčasně narozených dětí není možné odebírat tak velké vzorky jako u dospělých.
Kapesní minilaboratoř se skládá z mnoha miniaturních čerpadel, reakčních komůrek a dalších prvků, které od sebe oddělí jednotlivé složky krve. Mechanická část je integrovaná s mikročipem, který provede měření a zjištěné údaje digitálně vyhodnotí. Celý postup netrvá déle než dvě minuty. Autoři předpokládají, že podobné jednotky půjde vyvinout i pro analýzu moči a dalších tekutin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka