Japonské sny o Měsíci

11. červen 2010

Japonské firmy představují ambiciózní plány na budoucí kolonizaci a průmyslové využití blízkého okolí Země a Měsíce. Znějí spíš jako vědecko-fantastické příběhy.

Japonští roboti budou kolonizovat Měsíc. To je překvapivá zpráva, protože Japonsko doposud nepatřilo k předním kosmickým velmocem. V poslední době ale tato země vytrvale posílá automatické sondy k Měsíci a jiným planetám. Japonské firmy také představují ambiciózní plány na budoucí kolonizaci a průmyslové využití blízkého okolí Země a Měsíce. Znějí spíš jako vědecko-fantastické příběhy.


Nedávno zveřejnila japonská kosmická agentura JAXA a korporace SHIMIZU plány, které se týkají Měsíce. Firma SHIMIZU se kromě už realizovaných pozemských staveb proslavila i projekty futuristických megastaveb na zemi i na moři. Teď přišla s nápadem gigantické sluneční elektrárny na Měsíci. Její podstatou je obrovský prstenec, který bude tvořit pole fotovoltaických článků. Podle plánů budou obepínat celý měsíční glóbus, vytvoří pás rozprostřený podél měsíčního rovníku. Jeho celková délka by měla činit 11 000 kilometrů a šířka až 400 km. Díky svému tvaru dostal tento projekt název Luna Ring, Měsíční prstenec.

Energie, kterou tento prstenec zachytí, bude elektrárna bezdrátově vysílat z přivrácené strany Měsíce směrem na Zemi. Budou se k tomu prý požívat lasery či mikrovlnné paprsky vysílané z antén, které budu mít průměr až 20 km. Měsíční elektrárnu budou stavět na dálku řízení roboti, kteří budou využívat především místních měsíčních surovin.

Obrovské antény a lasery by měly energii dopravovat na Zemi.

Za těchto podmínek by energie z Měsíce mohla téct nepřetržitě. Díky čistým podmínkám na Měsíci by elektrárna nepotřebovala téměř žádnou údržbu. Tohle všechno ovšem jsou plány, které se týkají velmi vzdálené budoucnosti.

S automatickými roboty počítá japonské kosmická agentura už na samotném počátku kolonizace Měsíce. Do roku 2020 by měli japonští roboti postavit na povrchu Měsíce první základnu, měli by ji také obývat. Tato japonská koncepce je logickým důsledkem celé problematiky letů člověka do kosmu. Ty se totiž ukazují jako stále velmi riskantní a drahé. Tam, kde mohou stejnou práci vykonávat roboti, není v zásadě třeba lidí. Záleží jen na tom, jak jsou roboti dokonalí.

Současné plány počítají s tím, že první japonský robot by mohl přistát na Měsíci už v roce 2015. V pestrém robotickém týmu budou jak roboti humanoidní, tak i robotické vozíky a různé speciální průzkumné a stavební stroje. Většinu z nich budou na dálku ovládat lidé, ale někteří roboti budou vybaveni také umělou inteligencí. Celý projekt bude také impulsem pro další rozvoj robotiky.

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.