Jan Daňhelka
Jsem jedním z pravidelných komentátorů v pořadu Jak to vidí...
Co dělám mimo rozhlas:
Pracuji se svými kolegy na zajištění hydrologické služby České republiky, od měření kvantitativního a kvalitativního stavu povrchových a podzemních vod, přes jeho vyhodnocení a předpovědi povodní sucha a vodních zdrojů.
Na mezinárodní úrovni jsem předsedou Hydrologického koordinačního panelu Světové meteorologické organizace (WMO), kde je mou rolí koordinace zajištění naplňování hydrologických aktivit organizace. Kromě toho se snažím trochu bádat a hodně se učit.
hydrologie, historie a rodina.
Všechny články
-
Hydrolog Daňhelka: Lidem se zdálo, že zbytečně strašíme. Naštěstí jsme včas upustili přehrady
Varování před extrémními srážkami a záplavami vydal Český hydrometeorologický ústav před týdnem. Dalo se připravit lépe? Jak účinná byla protipovodňová opatření?
-
Hydrolog Daňhelka: Rak říční jako indikátor čisté vody je mýtus. Citliví ke znečištění jsou pstruzi
Rtuť teploměru by se podle předpovědi měla zastavit těsně pod 40 °C. Jak se teplé počasí podepisuje na kvalitě vody? A co je indikátorem její čistoty?
-
Hydrolog Daňhelka: Oceány zelenají a jsou zdecimované. Dáme-li jim šanci, ekosystém se vzpamatuje
Vědci Institutu pro technologie v Massachusetts s kolegy z Národního centra pro oceánografii zjistili, že se mění barva oceánů. Co je příčinou a jak zlepšit jejich stav?
-
Hydrolog: Když je na tom Středomoří nejhůře, houfně tam najedeme. Pomohlo by posunout prázdniny
Řecké ostrovy trápí již více než týden rozsáhlé požáry. Evakuovány byly tisíce lidí, další v chaotické situaci zůstávají. Dá se situace v Řecku označit za bezprecedentní?
-
Hydrolog Daňhelka: Dvě miliardy lidí nemají přístup k pitné vodě. Závazky OSN by to mohly změnit
Přístup k pitné vodě nemají v současnosti dvě miliardy lidí, přestože je voda už dávno definována jako lidské právo. Jaké jsou stěžejní cíle nedávné konference OSN o vodě?
-
Jan Daňhelka: V roce 2002 by v Českém Švýcarsku takhle nehořelo. Může za to změna klimatu
V roce 2002 pustošily Česko ničivé povodně. Ovšem tam, kde se před 20 lety valila stoletá voda, letos hořelo. Co nás naučily povodně a co nás učí aktuální katastrofa?
-
Hydrolog Jan Daňhelka: Čeká nás hodně teplé léto?
Mezinárodní studie zkoumala proměny srážek od roku 1901 do roku 2018 v celé Evropě. Co vypovídá o srážkovém režimu v Česku? A čeká nás hodně teplé a suché léto?
-
Jan Daňhelka: Že máme v Česku dost vody je mýtus. V Evropě jsme na vodu jedni z nejchudších
Jak vytvořit spolehlivý systém sezónních predikcí počasí? Jaké mýty kolují mezi veřejností ohledně počasí? Jaké mohou být dopady války na Ukrajině na životní prostředí?
-
Jan Daňhelka: Poslední ladovská zima byla v roce 2006. Dílčí tání je dnes opravdu častější
„Střídání teplot v průběhu zimy se u nás vyskytovalo vždy. Problémem ale je, jak často se to teď stává,“ upozorňuje ředitel Českého hydrometeorologického ústavu.
-
Hydrolog Jan Daňhleka: S počasím jsme na tom teď výborně. Je to vidět na vegetaci
Pět let se u nás budoval srážkový deficit. „Teď ale sucho není tím problémem, který bychom měli,“ směje se odborník z Českého hydrometeorogického ústavu.