Jak se dostal hranostaj do Irska?

23. září 2010

V přírodě není nic stálé. Jednotlivé druhy neustále mění svoje areály rozšíření v závislosti na místních podmínkách. Ať už abiotických (např. klimatických) nebo v závislosti na přítomnosti nebo nepřítomnosti jiných druhů.

Významným mezníkem v historii fauny a flóry Evropy bylo střídání dob ledových a meziledových na začátku čtvrtohor. Důkazem o změnách areálu rostlin v těch dobách jsou například reliktní lokality severských druhů v horských oblastech střední nebo jižní Evropy.

Změny, ke kterým docházelo, ale můžeme zpětně zrekonstruovat i na základě genetických metod. Jednou z možností je studium mitochondriální DNA. Tyto analýzy pomohly vysvětlit i změny areálu hranostajů v období poslední doby ledové v Evropě a odpověděly na otázku, zda je hranostaj původní v Irsku.

Lasice hranostaj

Lasice hranostaj (Mustela erminea) je mimořádně tolerantní k různým teplotám a úspěšně přežívá jak v chladných podmínkách arktických oblastí,tak i v podmínkách mírného pásma. Na základě této teplotní tolerance je možné předpokládat, že hranostajové přežili poslední dobu ledovou v blízkosti ledovců.

  • Proč právě Irsko? (Natália
    Martínková)
    " style="">
    Proč právě Irsko? (Natália
    Martínková)
    " style="">
    Proč právě Irsko? (Natália
    Martínková)
0:00
/
0:00

Je důležité si uvědomit, že, irská fauna a flóra má nejistý původ, protože ostrov byl v dobách ledových buď úplně anebo částečně pokrytý ledem. Je možné, že pevninský most, o kterém se předpokládá, že spojoval v poslední době ledové Irsko s Británií nebo Evropou, vůbec neexistoval. Proto se předpokládá, že se většina dnešních druhů savců dostala do Irska vlivem člověka.

Co ukázaly analýzy mitovhondriální DNA

Osekvenováním mitochondriální DNA hranostajů v celé oblasti jejich rozšíření, s důrazem na Irsko a Británii, se ukázalo, že nukleotidová a haplotypová diversita irské populace byla vyšší než u britské populace. Haplotypy hranostajů z Irska a z Británie jsou neočekávaně více příbuzné evropským haplotypům než sobě navzájem. To naznačuje, že irští hranostajové nekolonizovali ostrov ze současné britské populace. Irsko bylo kolonizované v době nejvyššího zalednění, ale britská populace je výrazně mladší.

Lasice hranostaj (Mustela erminea)
  • Výzkumné metody (Natália
    Martínková)
    " style="">
    Výzkumné metody (Natália
    Martínková)
    " style="">
    Výzkumné metody (Natália
    Martínková)
0:00
/
0:00

Tato pozdní kolonizace Britských ostrovů pravděpodobně představuje nahrazení reliktní mitochondriální linie, která přežívá v současnosti jako samostatný poddruh v izolovaném Irsku, novými kolonizátory. Molekulární údaje naznačují, že hranostajové kolonizovali Irsko přirozeně a že i genetická variabilita odráží akumulaci mutací v době šíření populace na ostrově.

  • Co jste zjistili? (Natália
    Martínková)
    " style="">
    Co jste zjistili? (Natália
    Martínková)
    " style="">
    Co jste zjistili? (Natália
    Martínková)
0:00
/
0:00

Zdroj: Martínková N., McDonald R.A. & Searle J.B. (2007): Fylogeografía hranostajov poskytuje dôkaz o prirodzenej kolonizacii Írska počas posledného zaľadnenia. Zoologické dny Brno 2007 - Sborník abstraktů z konference.

Více se o orchidejích dozvíte v přírodovědném magazínu Natura.

autor: Hana Staňková