SERIÁL

Hugo Vaníček: Duch a síla

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hugo Vaníček (výřez obálky knihy Duch a síla)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Český katolický kněz a vojenský duchovní Hugo Vaníček se narodil roku 1906 v malé obci Bystřec na Orlickoústecku. Studoval filozofii v Krakově a teologii v Innsbrucku a Maastrichtu. Ve svých 30 letech byl vysvěcen na kněze.

Patřil k prvním dobrovolníkům, kteří se roku 1939 přidali k rodícímu se zahraničnímu odboji. Jako polní kaplan se poté účastnil obléhání francouzského přístavu Dunkerque. Po válce se stal vojákem z povolání a vystoupil z jezuitského řádu. Zatčeným vojákům pomohl odeslat necenzurovaný dopis a zprostředkoval setkání odsouzeného s manželkou. Jeho samého však za to stihl trest v podobě krátkého vězení, následného podmíněného trestu a propuštění z armády.

Aloisi Dubcovi nejdřív veleli nacisté, pak se stal partyzánem a letcem RAF. Těžce se mu vzpomíná na zabíjení, je šťastný, že zachránil životy zajatců

Dvacetiletý Alois Dubec

Dvacetiletý Alois Dubec, voják vládního vojska, v roce 1944 dezertoval v italských horách k partyzánům.

Do duchovní správy se vrátil roku 1953. Působil v Ústí nad Labem, Roudnici nad Labem a v Libčicích nad Vltavou. Poslední léta života strávil v seniorském domově pro kněze ve Staré Boleslavi, kde v dubnu 1995 zemřel. O měsíc později byl in memoriam jmenován generálmajorem Armády České republiky.

Desetidílný cyklus Duch a síla zpracovává osudy autorova alter ega, statečného kněze Václava. Jméno hlavního hrdiny jistě nebylo zvoleno náhodně a poukazuje tak na patrona a ochránce českých zemí. Stejně jako Hugo Vaníček, tak i Václav, mladý jezuita, se zapojuje do zahraničního odboje. I když je Václav (stejně jako Vaníček) oceněn řádem za své obětavé činy, vnímá chválu s pokorou a spíše než slávou žije opakující se abecedou vojenského života.

Setkává se s Edvardem Benešem, Janem Masarykem i Winstonem Churchillem, ovšem největší váhu přikládá prostým rozhovorům s vojáky. Václav působí především v Anglii a Francii, nepřestává však být pravým československým vlastencem. Je svědkem válečného pekla, ale jeho víra provázená pokorou, trpělivostí, úctou a statečností mu pomáhá v jeho úkolu šířit slovo Boží všem, kteří jej v hrůzách bojů potřebují.

Desetidílné vzpomínky katolického kněze, které pro knižní vydání edičně upravil Jiří Plachý, zpracovala Tvůrčí skupina literárně dramatické tvorby Českého rozhlasu v roce 2015. Pro rozhlas text upravila Jana Franková Doležalová a čte Jiří Hromada.

Spustit audio
autor: Český rozhlas Plus