Hitlerova ztracená flotila nalezena v Černém moři

23. září 2010

Vraky tří ponorek, které Německo během druhé světové války nasadilo proti sovětské černomořské flotile, byly objeveny při pobřeží Turecka.

Po invazi do Ruska v roce 1941 potřebovalo Německo narušovat operace sovětské černomořské flotily. Rozhodlo se vyslat do Černého moře ponorky. Cesta přes Bospor a Dardanely nepřipadala v úvahu, protože ty ovládalo neutrální Turecko. A tak bylo šest ponorek rozebráno v baltském přístavu Kiel na kusy a naloženo na říční lodi.

Přes plavební kanály a Labe doputovaly až do Drážďan. Tam byly přeloženy na nákladní auta a převezeny do Ingolstadtu. Odtud putovaly na člunech po Dunaji až do rumunské Konstanty. Po smontování zahájily ponorky bojové akce a potopily desítky lodí. Tři z nich byly zničeny. Osud zbývajících se naplnil v srpnu 1944, kdy Rumunsko přešlo na stranu vítězných mocností a vyhlásilo Německu válku.

Ponorky se ocitly v pasti. Ztratily pobřežní základnu a únik z Černého moře jim na Bosporu blokovali Turci. Posádky dostaly příkaz potopit ponorky u tureckých břehů a pokusit se o návrat po souši. První část úkolu kapitáni splnili. Druhá se nezdařila. Všichni muži padli do tureckého zajetí.

Místo, kde ponorky skončily, halilo tajemství. Teprve nedávno je na základě informací z německých archivů, výpovědí posádek a výsledků průzkumu mořského dna sonarem vypátral turecký námořní inženýr Selcuk Kolay. Jak uvedl na konferenci v britském Plymouthu, ponorku U-20 objevil asi tři kilometry od pobřeží v hloubce 25 metrů. Druhá ponorka z tzv. ztracené Hitlerovy flotily leží více než 300 metrů pod hladinou asi deset kilometrů od města Zonguldak. Poslední z ponorek zřejmě odpočívá v hloubce 50 metrů zhruba deset kilometrů od přístavu Agva.

Všechny ponorky jsou dokonale zachované a odborníci jsou jejich nálezem nadšeni.

Zvukovou podobu této zprávy jste mohli slyšet v historickém magazínu Zrcadlo, který měl premiéru 15. 2. 2008.

Spustit audio