František Pavlíček: Konec patriarchátu
Scenárista, spisovatel a dramatik František Pavlíček se narodil v roce 1923 ve valašském Lukově. Po absolvování reálného gymnázia v Holešově vystudoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy obor slovanská literatura a estetika.
Od roku 1947 pracoval převážně jako dramaturg Československého rozhlasu, později v televizi a ve filmovém studiu Barrandov. Svou literární dráhu začal rozhlasovou hrou Trosečník z roku 1943 a rozhlasové tvorbě se věnoval po celý svůj život.
Na jeho tvůrčím kontě najdeme desítky rozhlasových her a pohádek. V roce 1990 byl vybrán na místo ředitele Československého rozhlasu, kde působil dva roky. Z jeho televizní tvorby připomeňme alespoň tituly Babička (napsaná pro Jarmilu Kurandovou), Čas jeřabin, Sokratův podzim a Usmívej se, lásko má.
Z filmových scénářů pak Horoucí srdce, Tři oříšky pro Popelku a spoluautorství scénáře dnes již klasické Markéty Lazarové. Je nositelem Ceny Vladislava Vančury za umělecký a osobní vklad do filmové tvorby z roku 2001.
Soubor krátkých próz z rodného kraje Konec patriarchátu napsal autor v roce 1987 pro samizdatovou edici jako ohlédnutí za dosavadním životem. Toto dílo zaujme nejen svým obsahem, ale také výrazově bohatým jazykem.
Osmidílnou rozhlasovou četbu na pokračování z knihy v roce 1990 připravil Jaroslav Pour, v režii Vladimíra Tomeše účinkuje Josef Somr.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka