František Kriegel se celý život snažil napravit svůj omyl, říká Ivan Fíla – autor knihy Muž, který stál v cestě
Ivana Fílu dnes většina lidí zná hlavně jako režiséra a scenáristu, nedávno se ale zařadil i mezi spisovatele. Jeho prvotina Muž, který stál v cestě, mapuje osudy Františka Kriegela, muže, který se v roce 1968 jako jediný nepodrobil moskevskému diktátu.
A jde o skutečně sugestivní čtení. Natolik, že (jak potvrzují i recenzenti) mnohdy je snadné zapomenout na to, že jde o fikci, a nikoliv historickou studii. Jak totiž samotný Ivan Fíla zdůrazňuje, knize předcházely dva roky skutečně pracných rešerší.
Během rešerší jsem se dopídil k psychogramům hlavních protagonistů.
Ivan Fíla
„Knihu, stejně jako předtím scénář, jsem napsal na principu vyšší pravdy. Nikdy si nesmíte dovolit celkovou lež, nesmíte něco zkreslit,“ vysvětluje. „Měl jsem ale třeba útržky rozhovoru Brežněva s Husákem. Celý dialog byl tajný, já se ale na základě psychogramů obou protagonistů mohu snažit vložit jim do pusy to, co by skutečně řekli.“
Soudit může jen ten, kdo to zažil, říká Tomáš Töpfer. V novém filmu si chce zahrát Františka Kriegela

Dnes by oslavil narozeniny František Kriegel, muž, který v roce 1968 jako jediný v kremelském zajetí odmítl podepsat moskevský diktát. A šušká se, že by mohl znovu ožít: tentokrát jako filmová postava s tváří a hlasem Tomáše Töpfera. „Nevím, zda o tom mluvit. Aby se to nezakřiklo,“ usmívá se právě Tomáš Töpfer v rozhovoru s Lucií Výbornou.
Od přesvědčeného komunisty k napravování omylů
Na Františku Kriegelovi Ivana Fílu dodnes fascinuje jeho, jak říká, morální přístup. „Přestože se to některým lidem může zdát paradoxní – Kriegel byl v roce 1948 zástupce velitele lidových milicí a přesvědčený komunista. Přesto byl velmi čestný člověk, který vždy stál za svým přesvědčením. V roce 1948 chtěl budovat komunistický ráj na zemi, z dnešního pohledu nemáme právo tyto lidi soudit.“
Že se mýlil, pochopil František Kriegel velmi rychle. „Už v červenci 1948 přišel za Gottwaldem a říká: Nemůžete jednat s lidmi jako s dobytkem. Od této chvíle se začíná přeorientovávat a snaží se svůj omyl napravit. To dělal až do své smrti.“
Nejposlouchanější
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Protikorupční úřad Ukrajiny je symbol Majdanu. Zelenskyj tak od jeho podřízení ustoupil, říká Mikloš
-
Válka na Ukrajině je mimořádně brutální, líčí režisér Kvapil. Vzal tam na výlet české ‚dezoláty‘
-
Ciglerová: Trump a Epstein se znali, doložit to má i obscénní kresba. Trump tvrdí, že neumí kreslit
-
Škodě se vyplatil vývoj klasických motorů. Problém mají ti, co vsadili na elektromobilitu, říká expert