Falešný sen amerických ekologů

23. září 2010

Sen amerických ekologů o návratu některých území do stavu, který panoval před příchodem evropských kolonizátorů, stojí zřejmě na poněkud vratkých základech.

Pochybnosti, které popisuje článek v Science, se týkají vodních toků. Ty dnes často vypadají jako rovné kanoistické kanály s rychle proudící vodou. Ekologové vynakládají značné úsilí na to, aby se tyto změnily na líněji tekoucí meandrovité toky. Studie z pensylvánské Franklin and Marshall College ovšem dokazuje, že krajina s řekami a potoky tohoto typu v Americe původně nebyla a je dílem evropských osadníků.

Logo

Vědci na základě studia starých dokumentů i použití moderní techniky došli k závěru, že první Evropané na východě Spojených států přišli do bažinaté krajiny, kde se vodní toky větvily do nesčetného množství malých potůčků.

Kácení lesů a stavba hrází, které poháněly mlýnská kola, ovšem zahájily transformaci krajiny. V průběhu 18. století hráze v mnoha údolích vytvořily kaskádovité stupně s vodními nádržemi, do kterých se z vykácených lesních porostů při deštích splavovala půda. Poté, co vodní pohon nahradila pára, tyto hráze začaly zanikat. Voda, která si razila cestu skrze jejich pozůstatky i nahromaděné sedimenty, pak vytvořila meandry, které se dlouho pokládaly za původní prvek krajiny.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.