Exotičtí motýli ve Fatě Morganě

24. září 2010

Za tropickými motýly se v říjnu můžeme vydat do skleníků Fata Morgana v botanické zahradě v Praze. Jejich tajemná a pomíjivá krása se na chvíli stane součástí tropické části skleníku, ve kterém můžeme obdivovat floru deštných nížinných lesů čtyř světadílů.

Volně tu poletují zástupci otakárkovitých, babočkovitých a martináčovitých z tropické a subtropické Afriky, Indonésie, Madagaskaru, Střední Ameriky i Amazonie a dalších zemí, které svým klimatem, vysokou teplotou i vlhkostí vyhovují biologickým nárokům těchto exotických zástupců hmyzího světa. Můžeme je zastihnout na květech, ze kterých sají nektar, na umělých květinách s roztokem medu, je pro ně připraveno i nahnilé ovoce.

Lze nahlédnout i do vitrín, ve kterých je zřízeno "líhniště", a zblízka pozorovat nejen jedince, kteří opouštějí kokon, ale i obrannou strategii kukel - některé vypadají jako větvičky či malé plody, jiné pro změnu vsadily na pevný vláknitý kokon.

Můžeme se tu setkat s druhem Attakus atlas, martináčem, kterým je s ohledem na plochu svých křídel považován za největšího motýla světa. Naučná tabule na terase nám sděluje poměrnou délku života motýla v jednotlivých stádiích jeho proměny: vajíčko, housenka, kukla, dospělý motýl. S překvapením zjistíme, že tento obří krasavec má vyměřeno jako dospělec na tomto světě pouhých 5 dní, zatímco jeho housenka tu s námi pobývá 60 dní.

V informačním letáku si můžeme přečíst o legendě severoamerických indiánů, podle které může motýl pomoci splnit všechny tajné tužby. Stačí motýla chytit a přání mu pošeptat, on s ním zaletí k Velkému duchu a přání se splní. Chytat zde motýly dovoleno není, ale můžeme si tajně přát, aby nám tito obyvatelé ohrožených pralesů zůstali ještě dlouho zachováni. Snad nám Velký duch toto přání vyplní.

autor: David Schovánek
Spustit audio