Evropské peníze pro Afghánistán

26. červen 2002

Afghánistán může počítat s další finanční pomocí Evropské unie. Kladný posudek jejího zvláštního zmocněnce otevírá cestu k profinancování stovek milionů dolarů určených na podporu specifických programů obnovy a rozvoje země.

Nic nebrání tomu, aby Afghánistán obdržel v plné výši finanční pomoc, přislíbenou pro letošek Evropskou unií. K tomuto závěru dospěl zvláštní zmocněnec Evropské unie pro Afghánistán Klaus-Peter Klaiber. "Tato vláda plnila závazky vyplývající z bonnských dohod uzavřených loni v prosinci. A to je velmi pozitivní signál," říká Klaiber, který bude o výsledcích své šestiměsíční mise v Afghánistánu a o spolupráci s tamní přechodnou vládou informovat Radu ministrů Evropské unie.

"Koncem týdne v Bruselu ministrům sdělím, že je žádoucí v úzké spolupráci s Afghánistánem pokračovat. Domnívám se, že nyní je na mezinárodním společenství, aby splnilo své závazky. Pokud jde o Evropskou unii a její jednotlivé členy, nepochybuji, že tak učiní," tvrdí Klaiber a upřesňuje: "Jen pro rok 2002 Evropská unie přislíbila pomoc v celkové hodnotě 5-ti set milionů dolarů. Evropská komise poskytne 200 milionů a zbývající prostředky se zavázaly poskytnout jednotlivé členské státy - Francie, Německo, Británie a další země," připomíná zvláštní zmocněnec Evropské unie.

V prvních šesti měsících letošního roku poskytla Evropská unie na financování různých projektů celkem 200 milionů dolarů. Podle Klaibera to lze považovat za úspěch, protože zejména v prvních měsících po pádu režimu militantního hnutí Taliban realizaci rozvojových programů značně ztěžovala nejistá bezpečnostní situace. "Nyní se věci změnily a nejenom v Kábulu, nýbrž v celé zemi. Lidé mohou svobodně cestovat. Nemám problém členy svého týmu vyslat do různých částí Afghánistánu. Ve srovnání se začátkem tohoto roku je to značný úspěch," říká Klaiber a tvrdí, že právě tento fakt by měl přispět ke schválení dalších infrastrukturálních a sociálních projektů. "Je zde několik regionálních programů. Evropská komise například zvažuje financování drtivé většiny nákladů na rekonstrukci silnice z Kábulu do Dželálábádu. 10-ti miliony dolarů bychom chtěli přispět na projekt obnovy dodávek vody a elektrické energie v Kábulu. Dalšími 30-ti miliony dolarů se chceme podílet na financování řady programů, především v oblasti zdravotní a sociální péče," přibližuje další plány Evropské unie její zvláštní zmocněnec v Afghánistánu.

Klaiber ale současně neskrývá, že nebude jednoduché některé projekty uskutečnit. Z bezpečnostního hlediska značně rizikovým zůstává zejména město Mazáre Šaríf a jeho okolí. V této oblasti na severu Afghánistánu došlo k řadě útoků na zahraniční pracovníky, kteří se podílejí na realizaci rozvojových programů. Jen v červnu bylo zaznamenáno sedm takových incidentů. Dílčí problémy, jakkoli vážné, by však podle Klaibera celkové plány Evropské unie neměly ohrozit.

"Pokud jde o Evropskou komisi, jsme velmi optimističtí. Veškeré peníze přislíbené pro letošní rok, by letos také měly být profinancovány," uzavírá hodnocení svého šestiměsíčního působení v Afghánistánu Klaus-Peter Klaiber. Zárukou vstřícného přístupu Evropské unie k Afghánistánu by měl být i Klaiberův nástupce. Začátkem července se funkce zvláštního zmocněnce ujímá Francesc Vendrell. Dvaašedesátiletý španělský diplomat má pro svou novou misi velmi dobré předpoklady. Od roku 2000 až do začátku letošního roku totiž působil jako zvláštní zmocněnec generálního tajemníka OSN Kofiho Annana pro Afghánistán.

rse@rozhlas.cz

autor: Bohumil Šrajer
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.