Enzym, který slouží i škodí zároveň
Obstruktivní spánková apnoe, porucha dýchání ve spánku vyvolaná překážkou v horních cestách dýchacích, zvyšuje riziko srdečních a cévních onemocnění. Příčinu ale zatím nelze snadno odstranit.
Výzkum probíhající na Emoryho univerzitě v Atlantě pomohl odhalit enzym, který ovlivňuje cévy v plicích. Během studie byly laboratorní myši podrobeny kyslíkové deprivaci, aby se tak napodobily projevy spánkové apnoe. Nedostatek kyslíku u nich způsobil plicní hypertenzi - stav, kdy cévy plic kladou takový odpor, že pravá strana srdce nemůže plně pracovat. V plicních cévách se totiž následkem nedostatku kyslíku tvoří více NADPH oxidázy - enzymu, který ruší signál k odpočinku cév.
Za normálních okolností je ale enzym tělu prospěšný. Vytváří volné radikály, které používá imunitní systém k zabíjení bakterií. Není ho tedy možné jen tak utlumit, protože by se tím oslabila odolnost vůči infekcím. Podle týmu profesora Harta je proto nutné použít nepřímý zásah tak, aby nedošlo k oslabení imunity. Hledání cest, jak omezit projevy problematického enzymu, by mělo přispět k prevenci plicní hypertenze.
Nejposlouchanější
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.