Důchody, schodek, daně, chudoba. V jakém stavu předává vláda ekonomiku země? A co je třeba řešit?

Šéf odborů Středula: Český daňový systém není spravedlivý. Ani nevíme, kdo se daním vyhýbá

„Český daňový systém není spravedlivý. Nemáme ani dostatečnou statistiku, abychom viděli, kdo se daním vyhýbá,“ upozorňuje šéf odborů Josef Středula. „A není to jen o podnikatelích, ale obecně o plátcích daní,“ říká a dodává, že všichni v Česku přitom chtějí kvalitní zdravotní péči a vzdělání.

„Ještě v loňském roce jsme zdaňovali tak akorát. Ale poté, co jsme udělali díru v rozpočtu, tak se dostáváme do situace, že výběr daní nemůže pokrýt deficit státního rozpočtu. Zdá se mi, že rozhodně musíme zdaňovat více, máme-li ambici být sociálním státem,“ tvrdí v Ekonomické inventuře Jiří Nekovář, dlouholetý bývalý prezident Komory daňových poradců.

Čtěte také

Podle Josefa Jaroše, člena dozorčí rady Asociace malých a středních podniků České republiky, by stačilo, kdyby stát využívat už stávající nástroje: 

„Žádné nové nástroje bych nezaváděl. Povinnosti pro podnikatele už jsou rozsáhlé. Vidím prostor ve využití kontrolního hlášení, souhrnného hlášení.“

Jak řešit státní deficit? Poslechněte si Ekonomickou inventuru Lucie Vopálenské.

autoři: Lucie Vopálenská , kac
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.