Důchody, schodek, daně, chudoba. V jakém stavu předává vláda ekonomiku země? A co je třeba řešit?

Šéf odborů Středula: Český daňový systém není spravedlivý. Ani nevíme, kdo se daním vyhýbá

„Český daňový systém není spravedlivý. Nemáme ani dostatečnou statistiku, abychom viděli, kdo se daním vyhýbá,“ upozorňuje šéf odborů Josef Středula. „A není to jen o podnikatelích, ale obecně o plátcích daní,“ říká a dodává, že všichni v Česku přitom chtějí kvalitní zdravotní péči a vzdělání.

„Ještě v loňském roce jsme zdaňovali tak akorát. Ale poté, co jsme udělali díru v rozpočtu, tak se dostáváme do situace, že výběr daní nemůže pokrýt deficit státního rozpočtu. Zdá se mi, že rozhodně musíme zdaňovat více, máme-li ambici být sociálním státem,“ tvrdí v Ekonomické inventuře Jiří Nekovář, dlouholetý bývalý prezident Komory daňových poradců.

Čtěte také

Podle Josefa Jaroše, člena dozorčí rady Asociace malých a středních podniků České republiky, by stačilo, kdyby stát využívat už stávající nástroje: 

„Žádné nové nástroje bych nezaváděl. Povinnosti pro podnikatele už jsou rozsáhlé. Vidím prostor ve využití kontrolního hlášení, souhrnného hlášení.“

Jak řešit státní deficit? Poslechněte si Ekonomickou inventuru Lucie Vopálenské.

autoři: Lucie Vopálenská , kac
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?