Dramatik Drago Jančar tvrdí, že od vzniku internetu se mění i význam slova autor

6. březen 2023

Slovinský prozaik, dramatik a esejista Drago Jančar se v roce 1948 narodil v Mariboru, v rodině slovinských partyzánů. Vystudoval práva, následně byl obviněn za „protikomunistické projevy“ a odsouzen k roku vězení. Odseděl si nakonec „jen“ tři měsíce. Jeho knihy byly přeloženy do více než deseti jazyků. Mnoho jeho románů vyšlo i česky: například Galejník (1990), Kateřina, páv a jezuita (2003) nebo Dnes v noci jsem ji viděl (2018).

Jedním z jeho klíčových témat je vztah jednotlivce a represivních institucí. Například vězení či galeje. Přestože ho rozhovory o politice unavují, rád se baví se o demokracii a kapitalismu nebo o tom, co po vynálezu internetu znamená autor a proč je ve velké krizi.

Poslechněte si pořad z roku 2012 publicisty Jana Sedmidubského, na webu najdete do 6. dubna 2023.

autor: Jan Sedmidubský
Spustit audio

Související

  • Drago Jančar: Neobvyklá pozvánka. Jak charakterizovat Slovince?

    Od července 2021 předsedá radě Evropské unie Slovinsko. Při této příležitosti uvádíme esej současného slovinského spisovatele ze souboru Příčky z Jákobova žebříku.

  • Jubilant Josef Jančář

    Jan Káčer popřeje k životnímu jubileu Josefu Jančářovi, emeritnímu řediteli Slováckého muzea v Uherském Hradišti a Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici.

  • Drago Jančar: Vzpoura čtenářů

    Jedno z vltavských letních zamyšlení nad knihou, čtením a čtenářstvím obecně. Tentokrát si poslechněte úvahu významného slovinského spisovatele a esejisty.