Do Británie přišli za lepším životem, největší problém byla jazyková bariéra

12. duben 2019

Největší audioportál na českém internetu

Ve Velké Británii žije okolo 300 tisíc Romů | Foto: pixabay.com

Do Británie přišli za lepším životem, největší problém byla jazyková bariéra

Ve Velké Británii žije okolo 300 tisíc Romů, mnozí z nich pocházejí z východní Evropy. Přistěhovali se v devadesátých letech minulého století z Česka, Polska, Rumunska nebo Slovenska. Sami Romové říkají, že do Spojeného království přišli hledat lepší život. Získali práci a vzdělání pro své děti a co je pro ně podstatné: vyhnuli se diskriminaci v rodné zemi.

Do Británie se se svou rodinou přistěhoval i dnes desetiletý Rom Milan, který se spolu s rodiči přestěhoval do Británie za vidinou lepších šancí, než měli na rodném Slovensku. Právě o tom hovoří i Milanova matka Darina Horváthová:

„Naši Slováci se tady mají mnohem lépe, než se měli na Slovensku. Tady nikdo nedělá mezi bílými a cigány žádný rozdíl.“

Rodné Slovensko opustil i Ladislav Tancoš, který s rodinou zamířil do Sheffieldu: „Žijeme v Anglii od roku 2004. Přišli jsme za lepším životem, za prací a školou pro děti. Pomalu jsme se naučili anglicky a dnes nám ten jazyk nedělá problém. Chodíme do práce, starší děti do školy, prarodiče nám dávají pozor na ty mladší. Cítíme se jako doma. A nikdo neříká, že Romové nechtějí pracovat a zneužívají sociální systém. Tady nikoho barva pleti nezajímá."

Ladislavova slova potvrdil i jeho bratr Tibor: „Když jsme tady v roce 2004 začínali, tak jsme vyráběli klobásy, potom jsem v úřadě pomáhal nově přistěhovalým Romům.“

Největším problémem byla jazyková bariéra: „Manažer mě poslal pro boxy, já jsem myslel, že jsou to rukavice a děsil jsem se, kde je najdu. Až později jsem zjistil, že jsou to krabice. Bez angličtiny se člověk neobejde.“

Kdo si našel podnájem a práci, tak poté zaplatil cestu dalšímu příbuznému a nastěhoval jej k sobě, dokud si nenašel obživu a vlastní bydlení.

Romský problém v Británii neexistuje

Na Britských ostrovech romský problém neexistuje. Děti chodí do školy, ovládají angličtinu, pokračují ve studiu na vyšších odborných školách. Mnozí Romové vystudovali v Británii prestižní univerzity. Diana Bambuchová vystudovala univerzitu v Birminghamua dnes dělá prokurátorku:

„Budu pracovat pro stát, tam nemůžu dělat žádné rozdíly. Brzy bych si ale chtěla otevřít soukromou kancelář, v níž bych chtěla pomáhat Romům. Prožila jsem těžký život a šanci, kterou jsem tady dostala já, můžou mít i oni.“

Diana přišla do Británie před více než deseti lety, navštěvovala tam základní i střední školu. O návratu na Slovensko neuvažuje: „Tady mám lepší podmínky a vidím tu i smysl své kariéry. Mladým Romům bych chtěla vzkázat, aby si šli za svým cílem tak, jako jsem to udělala já, protože mají velkou šanci. Důležité je ale vzdělání, bez něj se uplatnit v životě nedá.“

autor: mst