Cunami detektor pro mobily

3. leden 2006

Roční výročí obří cunami přineslo nejen vzpomínky, ale i několik technických novinek. Jednu z nich můžete používat i ve vnitrozemském státě, tedy i u nás. Nechte se varovat před cunami přes mobilní telefon!

O co jde? Řeč je o programu s názvem "Indian Ocean Tsunami Detector". Je to aplikace pro mobilní telefon, která je napojena na službu United States Geological Surveys (USGS), sledující zemětřesení s případným předvídáním vzniku vlny cunami.

Aplikaci je možné stáhnout a použít v mobilech Nokia N-Gage, 3650, 6600, 6620, 6630, 6680, 7610, 7650, N70 a N90. Autor Tea Vui Huang použil programovací jazyk Python pro operační systém Symbian.

Příkladem upozornění pomocí programu Tsunami Detector je zpráva z obrázku. Zde je použita informace o vlně z 26. prosince 2004. Zpráva poskytuje také informace o čase do případného úderu na určitá pobřežní místa.

Logo

Systém vypadá skvěle, ale má také svá slabá místa. Využívá se služeb mobilního telefonu, a tak v místě pobytu je nutné mít funkční roaming a signál místní mobilní sítě. Zdá se to být samozřejmost, ale stačí nehlídat si signál a pohybovat se v nepokrytém místě. A kdy můžeme říci, že zrovna teď se nic nestane?

Je jasné, že sebevětší vlna cunami v Indickém oceánu neohrozí žádné město v České republice. Češi se ale lehce mohou stát turisty v kritické oblasti a hlášení v místním jazyce pro ně nemusejí být srozumitelná. Proto i pro Čechy může být taková aplikace použitelná.

Tento prográmek není žhavá novinka, je ale dobré jej připomenout v době, kdy svět vzpomíná na spoustu obětí. Autor od vzniku aplikace pokročil a vytvořil speciální webovou stránku. Pozůstatkem "starých dob" je beta verze stejného programu pro mobily s podporou Java technologií.

autor: Patrik Veselík
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.