Co si brali Sasové do hrobu?
Britský archeolog Howard Williams z Univerzity v Chesteru vyvrací zažitou představu, podle které se staří Anglosasové loučili s nebožtíky velkolepými dary.
Po pádu římské říše přesídlily v 5. až 7. století na Britské ostrovy germánské kmeny z evropského kontinentu a propojily se s původními obyvateli. Typickým projevem takto vzniklé anglosaské kultury se stalo spalování mrtvých.
Obecné povědomí o pohřebních rituálech Anglosasů čerpá především z velmi vzácných hrobů bohatých velmožů pochovaných ve velkých mohylách. Tito nebožtíci dostávali na cestu na onen svět ohromující výbavu. Drtivá většina anglosaských pohřbů z 5. až 6. století však byla mnohem prostší.
"Nejnovější nálezy z pohřebišť dokazují, že k uctění mrtvých sloužily prosté předměty denní potřeby, jako byly hřebeny vyřezávané z parohů nebo malé pinzetky, nůžky a břitvy ze železa či bronzu," prohlásil Howard Williams na přednášce ve věhlasném British Museum, kde představil předním odborníkům své nálezy.
Některé z pohřebních darů byly miniatury vyrobené speciálně pro tento účel. Mnohé byly úmyslně rozlomeny. Jednu část uložili truchlící do nádoby s nebožtíkovým popelem a zbývající si ponechali jako upomínku. A proč zrovna hřebeny nebo břitvy? Tyto předměty přicházejí do těsného kontaktu s lidským tělem. Pohanští Anglosasové věřili, že jim zajistí posmrtný kontakt s nebožtíkem, jehož tělo bylo spáleno při okázalé kremaci pod otevřeným nebem.
Zvukovou podobu této zprávy můžete slyšet v historickém magazínu Zrcadlo, který měl premiéru 28. 3. 2008 v 9.00.
Nejposlouchanější
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.