Chování šimpanzů vypovídá o předcích člověka

23. září 2010

Šimpanzi dovedou k získávání potravy ukryté ve ztvrdlé zemi používat primitivní dřevěné nástroje - což je objev, který zároveň rozšiřuje pohled na chování předků člověka.

Zoologové z několika amerických univerzit studovali šimpanze, kteří žijí v savanách západní Tanzánie. Tato zvířata nejsou zvyklá na člověka a tudíž nebylo možné pozorovat je přímo. O dobývání kořínků a zásobních orgánů rostlin ovšem svědčí otisky jejich kotníků u vyhrabaných děr, stejně jako zbytky rostlinného materiálu v jejich trusu. Zoologové také objevili několik dřevěných klacíků a tyček, které šimpanzi k hrabání používají. Zajímavé je, že šimpanzi nevyhrabávají potravu jen v obdobích sucha, ale i v časech, kdy mají hojnost jiné potravy.

Šimpanzí nástroje

Podle zprávy z University of Wisconsin-Madison čelí šimpanzi v Tanzánii stejnému prostředí, jako předchůdci člověka před 5 miliony let, kdy změna klimatu způsobila ústup zalesněné krajiny. Existují hypotézy, že jedním k klíčových faktorů, které našim předkům umožnily adaptovat se na nové prostředí, byla právě schopnost vyhrabávat potravu ze země pomocí primitivních dřevěných nástrojů. Přímé důkazy pro tuto teorii chybí, protože dřevo podléhá rozkladu. Skutečnost, že to dělají naši nejbližší příbuzní - šimpanzi - ovšem zvyšuje její váhu.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.