Automatické broušení drahokamů

22. září 2010

Rubíny, smaragdy, turmalíny a další barevné drahé kameny se rozzáří, jen když jsou správně vybroušené. Při broušení, které se obvykle provádí ručně, dochází ke značným ztrátám - přibližně 66 až 70 % materiálu skončí jako prach na podlaze dílny.

Zlepšit skóre by měl nový, plně automatický přístroj, který vyvinula společnost Paul Wild GmbH ve spolupráci s odborníky z Fraunhoferova ústavu pro technickou a hospodářskou matematiku (ITWM) v Kaiserslauternu. Podle zprávy z ústavu dokáže oproti ručnímu broušení využít v průměru o 15 % více vzácného materiálu.

Neopracovaný kámen a optimální typ jeho výbrusu

Přístroj nejprve na neopracovaný kámen nasměruje paprsky světla a podle jejich zakřivení zmapuje jeho povrch. Software pak vytvoří obraz kamene, optimální typ výbrusu a schéma, podle kterého bude broušen. Přístroj pracuje se 17 osami, což zajišťuje, že brousící hlava může sledovat prakticky jakoukoli dráhu a jednotlivé fasety vybrousit s mikrometrovou přesností. Pro srovnání, při ručním broušení dosahuje přesnost pouze stovek mikrometrů.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.