Alexander Tolčinský: Pojede srbský premiér Vučič do Srebrenice?

25. červen 2015

Za necelé dva týdny si svět připomene dvacáté výročí vyvraždění osmi tisíc mužů z bosenského města Srebrenica.

To bylo v červenci 1995 dobyto bosenskosrbskými jednotkami pod velením generála Ratka Mladiče, který je nyní souzen Mezinárodním tribunálem pro zločiny v bývalé Jugoslávii mimo jiné za spoluúčast na zmíněném masakru.

Širší veřejnosti je mnohem méně známé jméno Nasera Oriče. To byl velitel jednotek bosenské, převážně muslimské armády, který operoval v okolí Srebrenice a řídil vyvražďování a etnické čistky nad srbskou populací, která tam tehdy také žila. Údajně je spoluzodpovědný za zabití minimálně několika stovek a vyhnání tisíců Srbů. Haagský tribunál ho za zmíněné aktivity odsoudil na dva roky. Později byl rozsudek zrušen, pro údajný nedostatek důkazů.

Srbsko na něj loni vydalo mezinárodní zatykač pro údajnou spoluúčast na zavraždění deseti osob v bosenských vesnicích Zalužje a Donji Potočari, kde Oričovi podřízení území čistili od srbského obyvatelstva. Orič byl 11. června na základě zmíněného zatykače zadržen ve Švýcarsku. Teď se může stát překážkou pokusu o usmíření srbského a bosňáckého národa. Byť symbolického.

Čtěte také

Současný srbský premiér Aleksandar Vučič rozhodně nebyl během válek v bývalé Jugoslávii politikem, kterého bychom mohli označit za umírněného. Byl generálním sekretářem ultranacionalistické Srbské radikální strany Vojislava Šešelje.

Po odchodu Vučiče do Srbské pokrokové strany a zavedení nového proevropského kurzu Srbska ale loni s přehledem jako předseda zvítězil v mimořádných parlamentních volbách a stal se premiérem. Byl připraven do Srebrenice odjet a v uvozovkách se jménem Srbska po dvaceti letech kát za zločiny, spáchanými jeho krajany.

Lídr Srbské pokrokové strany Alexandr Vučič

Z Bosny však zatím pro Vučiče nepřišlo pozvání a starosta Srebrenice Durakovič dokonce řekl, že pokud nebude na svobodu puštěn Naser Orič, bude Vučič ve Srebrenici nezvaným hostem. Premiér Vučič konstatoval, že Srbsko nechce relativizovat srebrenický masakr a proto nabízí za srbskou stranu ruku ke smíření. Bude přijata a předseda vlády pozván? To je otázka.

Vučič už touto nabídkou riskuje na vnitropolitické scéně. Podle nejnovějšího průzkumu si 85 lidí v Srbsku nepřeje, aby jakýkoli vrcholný srbský politik na vzpomínkovou akci do Srebrenice jel.

Čtěte také

Podle srbských médií vyvíjí mezinárodní společenství tlak na muslimského člena bosenské prezidentské rady Bakira Izetbegoviče, aby srbského premiéra do Srebrenice pozval, bez ohledu na causu Orič. Jak tvrdí srbský deník Danas, Evropská unie a Spojené státy vidí v případné Vučičově účasti na vzpomínkové akci demonstraci regionálního usmiřování a normalizace vztahů. Bosenské představitele za podmiňování pozvání Vučiče propuštěním Nasera Oriče kritizuje.

Izetbegovič zatím tvrdí, že byl připraven přijmout Vučičem symbolicky podanou ruku, nicméně zatčení Oriče vše změnilo. Mezi Bosňáky je Naser Orič považován za národního hrdinu a je nositelem nejvyššího státního vyznamenání Řádu zlaté lilie. Zda bude Vučič pozván do Srebrenice jisté není. I když Orič se na svobodu dostane šalamounským způsobem. Švýcarské úřady ho vydají, ale nikoli Srbsku, které o to požádalo, ale mateřské Bosně a Hercegovině, která na něj světe div se vydala vlastní mezinárodní zatykač. Není to klasické balkánské řešení?

autor: Alexander Tolčinský
Spustit audio