Alexander Tolčinský: Pedofilní polský vrah na svobodě

13. únor 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pedofilie (ilustrační foto)

Mariusz Trynkiewicz. Tento jednapadesátiletý Polák je už několik týdnů jednou z nejsledovanějších osob v Polsku. Proč? Byl po čtvrtstoletí propuštěn z vězení. Jde o pedofilního vraha čtyř chlapců, které zabil v 80. letech minulého století. Na sklonku éry komunistického Polska byl odsouzen za své zločiny k trestu smrti.

V prosinci roku 1989 však Sejm přijal zákon o amnestii, na základě kterého byl zrušen trest smrti a osobám k němu odsouzeným, pochopitelně jen těm, které už nebyly popraveny, snížen na 25 let vězení. A právě teď se krátce po uplynutí čtvrtstoletí od pádu komunismu začnou u našich severních sousedů dostávat na svobodu. Doživotní trest až do roku 1995 neexistoval. Mariusz Trynkiewicz si své čtvrtstoletí předevčírem už odseděl.

Jak s případem naložit? V Polsku se o tom otevřela široká debata. Opoziční strana Právo a spravedlnost dokonce vyzvala k demisi premiéra Donalda Tuska. Za to, že se mu nepodařilo včas prosadit zákon, který by umožňoval Trynkiewicze ponechat ve vězení. Pobyt v něm se pokusily úřady prodloužit pod záminkou, že se v jeho cele objevila dětská pornografie. Dokonce to tvrdil i ministr spravedlnosti Biernacki. Vše se ale nakonec ukázalo jako nesmysl, když u Trynkiewicze ve skutečnosti nalezli pouze jeho vlastní fotografie z dětství.

Trynkiewicz je nyní pod dozorem policie. Má to dva důvody. Jednak má člověka, který tvrdí, že by se podobných zločinů mohl dopustit i v budoucnu, izolovat od společnosti. Zároveň aby jej bránila před možným veřejným lynčem zástupců té části polské veřejnosti, která je jeho propuštěním na svobodu pobouřena.

Ředitelé polských věznic v reakci na případ Trynkiewicz podali 13 žádostí o možnost prodloužení vazby po uplynutí trestu pro osoby, jejichž chování může být nebezpečné. Soudy mohou v takových případech nařídit trvalý dozor, nebo dotyčné izolovat v uzavřených objektech. I v dalších ze 13ti podaných žádostí u soudů jde většinou o causy spojené se sexuálně motivovaným násilím. O pobytu Trynkiewicze se zatím jen spekuluje. Podle některých médií je čtyřnásobný vrah nezletilých chlapců prozatím pod dozorem kdesi ve Slezsku.

autor: Alexander Tolčinský
Spustit audio