Zemřel bývalý šéf české sekce rádia Svobodná Evropa Pavel Pecháček. Poslechněte si archivní rozhovor

Rozhovor s poradcem prezidenta Svobodné Evropy Pavlem Pecháčkem o šedesáti letech od doby, kdy Radio Free Europe začalo vysílat do Československa, proč se začalo s programem v češtině i jakou úlohu sehrála stanice v pohnutých dobách naší země
Ve věku 82 let zemřel ve Spojených státech novinář a manažer Pavel Pecháček, který byl řadu let ředitelem a později prezidentem československého a českého oddělení rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). O jeho úmrtí informoval jeho přítel a novinář Přemysl Hrubý s odvoláním na žurnalistovu rodinu. Poslechněte si archivní rozhovor s Pavlem Pecháčkem z roku 2010 k výročí vysílání Rádia Svobodná Evropa.
V roce 2010 slavila Svobodná Evropa 60. výročí založení. Tento významný den okomentoval v dopoledním vysílání Radiožurnálu Pavel Pecháček, dlouholetý ředitel české sekce Svobodné Evropy, který působil jako poradce prezidenta tohoto rádia. Zkušební vysílání na našem území začalo v Den nezávislosti, tedy 4. července 1950, pravidelné pak 1. května 1951.
Čtěte také
„Nejprve šlo o hudební programy,“ vysvětluje Pecháček s tím, že se na jeho přípravě podílel i slovenský redaktor Šebesta. Poté se k hudbě připojovaly zprávy, které měly často trochu zpoždění. „Šlo nám o to, aby se lidé dozvěděli pravdu, a tak jsme každou událost ověřovali ze dvou pramenů,“ popisuje způsob práce Pavel Pecháček s tím, že Svobodná Evropa podpořila svými vysílači v roce 1968 Československý rozhlas.
Pokus o únos syna
„V roce 1968 dostali místo ve Svobodné Evropě i členové komunistické strany,“ přiznává Pavel Pecháček a dodává, že v té době už nešlo o skutečné komunisty. Nově přijatí lidé se prý značně změnili a často razili podobné názory, které zastávali i tradiční redaktoři Svobodné Evropy. Nabízí se otázka, kolik pracovalo v rádiu agentů Státní bezpečnosti.
„Po roce 1989 jsem byl překvapen, jak jich bylo málo,“ odpovídá. Sám Pavel Pecháček totiž předpokládal, že jich bylo mnohem víc. Přesto zmiňuje i tragédii, která Svobodnou Evropu postihla, totiž pumový útok. Ve vysílání se nevyhnul ani popisu plánovaného pokusu o únos jeho syna.
Sportovní reportáže
Pavel Pecháček zavzpomínal i na své působení v Československém rozhlasu. „Pracoval jsem jako externista a věnoval jsem se především sportovním reportážím. Naštěstí nikdo neudal, že jsem synem emigranta,“ vzpomíná. Své rodiče neviděl 20 let.
„Po dlouhé době jsem se s nimi setkal a oni mi představili mou šestnáctiletou sestru, která se jim narodila ve Spojených státech,“ nastiňuje pohnutý osud rodiny.
Poradce prezidenta Svobodné Evropy Pavel Pecháček se ve vysílání dotkl i své emigrace v roce 1968, spolupráce se svým otcem, který působil jako prezident Svobodné Evropy, nebo událostí roku 1989. Nejen to se můžete dozvědět při poslechu audio záznamu rozhovoru.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pavel udělil čtyři milosti: dvěma samoživitelkám nebo muži trestanému za marihuanu, kterému shořel dům
-
Obec prodala mimořádně levně parcely, získaly je děti zastupitelů. ‚Děláme to pro lidi,‘ říká místostarosta
-
Našimi operacemi ukazujeme Rusům a Číňanům, že nejsme ořezávátka, říká ředitel vojenské tajné služby
-
Národní park povolil apartmánový komplex v srdci Krkonoš, ministerstvo rozhodnutí zrušilo