Spojené státy klimatické

Osvěta mezi lyžaři i šetrnější technologie: jak lyžařská střediska reagují na změnu klimatu

Lyžařská střediska nad Salt Lake City v americkém státě Utah se také připravují na následky klimatické krize. I přes korupční skandál v souvislosti s minulými zimními hrami by tam v roce 2030 opět chtěli hostit olympijské závody. A navzdory klimatické krizi by si rádi udrželi svůj slogan o nejlepším prašanu na světě. 

„Jo, prašan máme opravdu dobrý!“ směje se Andria Huskinsonová, když parafrázuje reklamní slogan o nejlepším sněhu na světě, kterým horská střediska tady v Utahu lákají zimní turisty. V jednom takovém sama pracuje a pochvaluje si, jak se letošní zima vydařila. Sněhu bylo hodně a na některých místech se lyžovalo ještě v polovině května.

Ze zimy bohaté na sníh nemají radost jen provozovatelé skiareálů a lyžaři, ale taky biologové

Nedaleko sifonu se řeka Valové vlévá do Moravy

Na úrodě českých zemědělců se loni negativně podepsal nedostatek dešťů ve spojení s parným počasím. V některých obcích regionu kvůli němu vyschly studny. Dopady extrémního sucha jsou patrné na stavu podzemních vod ještě teď. Situace se ale podle hydrologů pomalu lepšuje. Díky nebývalým přívalům sněhu v uplynulých týdnech.

„Díky tomu lidi si lidi tolik na změnu klimatu nestěžovali. Na rozdíl od předešlé sezony, která se tolik nevydařila. Schéma počasí se mění, v posledních třech letech jsme otvírali o něco později než obvykle. Životnímu prostředí se hodně věnujeme, protože chceme chránit jak zdejší krajinu, tak lyžařský průmysl a místní komunitu,“ říká Andria za oblast Alta, která leží nad Salt Lake City a nedaleko známého lyžařského střediska Park City, kde mají i olympijský park z roku 2002.

Sněhový byznys vábí do resortů v Utahu každý rok přes 4 miliony návštěvníků, vytváří 20 tisíc pracovních pozic. Ovšem obdivovaného prašanu bude stále méně a bude mokřejší, vědecké modely se liší jen v tom, jak rychle a jak intenzivně se bude sezóna zkracovat a jak bude přibývat deště na úkor sněhových srážek.

Místo lyží turistika

„To je velký problém i kvůli zásobám vody, nejen kvůli rekreačnímu vyžití. Níže položená střediska budou mít v budoucnu mnohem méně sněhu. Tady u nás v Kalifornii se stále víc lyžařských rezortů začíná orientovat na letní nebo podzimní turistiku. Prostě se snaží přemýšlet jinak a hledat nové ekonomické příležitosti,“ říká pro Český rozhlas Heather Cooleyová, ředitelka výzkumu vodních zdrojů Pacifického institutu v Oaklandu v Kalifornii.

Lyžařská střediska ve Spojených státech berou změnu klimatu vážně, v Utahu dokonce i tamní většinově republikánský Kongres v poslední době přijímá opatření, která mají pomoci zmírnit globální oteplování a tím také ochránit lokální ekonomiku. Oblast Snowbird nedávno zřídila funkci manažera udržitelnosti, Alta má zase vlastní centrum pro životní prostředí.

Míst vhodných k pořádání zimní olympiády bude ubývat. Může za to oteplování

Zimní olympijské hry 1980

Místa, která v minulosti pořádala zimní olympijské hry, už se jich v budoucnu dost možná znovu nedočkají. Globální oteplování postupně krátí seznam možných destinací pro pořádání těchto sportovních událostí.

„Zmodernizovali jsme systém kotlů, takže efektivněji využíváme energii, na vhodná místa jsme instalovali solární panely a koupili jsme ekologičtější elektro-naftovou rolbu, které říkáme zelená mašina. Máme nabíječku na elektromobily, větší skupiny smí parkovat nejblíž k lanovce. S ostatními středisky řešíme efektivnější dopravu ze Salt Lake City než jsou čoudící auta. Chceme snižovat uhlíkovou stopu, pečovat o krajinu, a dělat osvětu mezi lyžaři,“ vysvětluje Andria Huskinsonová za lyžařské středisko Alta u Salt Lake City, které mezi prvními přistoupilo k takzvané Chartě udržitelných svahů.

Tající sníh přibližuje hrozbu změny

Myšlenka s osvětou lyžařů se líbí i Heather Cooleyové z Pacifického institutu: „Je potřeba lidem přibližovat rizika změny klimatu na věcech, o které se zajímají. Někomu stačí, že hrozí vyhynutí ledním medvědům, někoho jiného motivuje až bližší, více lokální problém.“

Změna klimatu může paradoxně pomoci kandidatuře Salt Lake City na pořadatelství zimních olympijských her za jedenáct či patnáct let. Pro Mezinárodní olympijský výbor je klimatická krize téma a univerzita v kanadském Waterloo propočítala, že pokud lidstvo nesníží emise skleníkových plynů, devět z dosavadních pořadatelských oblastí bude pro zimní hry do poloviny století nepoužitelných. Utah do této kategorie nepatří, zdejší vysoko položená střediska se severními svahy mají jedny z nejlepších předpokladů na světě odolávat oteplování co nejdéle.

V nedělním dílu našeho seriálu se vypravíme za americkými indiány zjistit, jak na změnu klimatu reagují oni. 

autoři: Jan Kaliba ,
Spustit audio

Související