Ozvěny dne 9. 2. 2002

9. únor 2002
Ozvěny dne

Přepisy pořadů zajišťuje Česká informační agentura . Texty neprocházejí korekturou.

Začala olympiáda

Hry 19. zimní olympiády začaly. Při rozdávání první sady medailí nechyběla naše země. Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová vybojovala v běhu na 15 km volnou techniku s hromadným startem bronzovou medaili. Zlato získala Italka Belmondová a stříbro Ruska Lazutinová. Svátek všech sportovců světa bude plnit stránky novin a internetu, zpravodajství rozhlasu a televize následující dva týdny. České barvy bude hájit 83 sportovců. Olympiádu otevřel osobně americký prezident George Bush jr.

Před tribunami se zjevila vlajka s hvězdami a pruhy, kterou záchranáři vyprostili z trosek Světového obchodního střediska. Hymnu USA přednesl utažský symfonický orchestr a mormonský tabernákl. Hymnu poté vystřídala scénická hudba, o kterou se postaral John Williams. Pětinásobná oscarová hvězda a tvůrce legendární muziky k filmům Hvězdné války, Indiana Jones nebo Schindlerův seznam. Pod jeho tóny pak v abecedním pořadí na stadion rozjásaně a ještě bez smutku ze sportovních neúspěchů napochodovali členové jednotlivých národních výprav. Pochopitelně i vyslanci ČR. Vlajkonošem naší země byl zvolen akrobatický lyžař Aleš Valenta. Ten byl nominací trochu zaskočený.

Aleš Valenta: Tak mne to překvapilo strašně moc. Já bych vůbec neočekával, že mne může taková pocta potkat.

Olympijské hry by měly symbolizovat šlechetnost, spravedlnost a fér hru. Tyto atributy dokonale naplňují také původní obyvatelé Ameriky, Indiáni. Náčelníci kmenů Navahů, Šošonů, Pajútů, Utahů a Košútů pozdravili diváky ve svých jazycích. Předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rock oslovil soutěžící následující řečí.

Jacques Rock: Sportovci světa, den, na který jste se tak dlouho připravovali, je konečně tady. Váš sen se vyplnil a nyní sníte o zlatu. Pamatujte na to, že šampión není ten, kdo jako první protne cílovou pásku. Šampión je více než jen vítěz. Šampión je někdo, kdo respektuje pravidla, odmítá doping a závodí v duchu fair-play.

A prezident USA mohl prohlásit Zimní olympijské hry v Salt Lake City za zahájené.

Zpravodajské informace z 19. zimních olympijských her vám přineseme ve sportovním přehledu.

Praze hrozí stávka zaměstnanců Dopravního podniku

Praze hrozí kolaps tramvajové dopravy. Zástupce Federace řidičů tramvají žádají vyšší platy a vyhrožují stávkou. V pondělí se kvůli tomu mají sejít s generálním ředitelem Dopravního podniku Milanem Houfkem. Dnes se řidiči shodli na požadavcích, se kterými na toto klíčové jednání půjdou.

Nebudou-li požadavky nespokojených tramvajáků do týdne splněny, chtějí vyhlásit stávku 19. 2. Šéf jejich federace Antonín Dub naznačil, co by pro metropoli znamenala.

Antonín Dub: Já si myslím, že tramvajová doprava by se zastavila úplně a bohužel Pražané by to pocítili velmi značně, protože některé části Prahy, např. Praha 6, Praha 5, jsou vyloženě závislé na tramvajové dopravě.

Hlavním požadavkem je srovnání platů řidičů tramvají s řidiči autobusů. Ti mají 93 Kč na hodinu, zatímco řidiči tramvají podle návrhů kolektivní smlouvy o 17 Kč méně. Mluvčí Dopravního podniku Zuzana Knoblochová už při vyhlášení stávkové pohotovosti upozornila, že se mzdy řídí katalogem práce.

Zuzana Knoblochová: Řidič tramvaje je zařazen do čtvrtého stupně, řidič autobusu do pátého, strojvedoucí metra do šestého stupně. To je samozřejmě podle složitosti, odpovědnosti, namáhavosti práce.

Federace požaduje i odvolání dopravního náměstka Elektrických drah. Ten je podle ní zodpovědný za to, že se nesplnily loňské sliby vedení a pracovní podmínky řidičů tramvají se výrazně nezlepšily.

EU podporuje vznik palestinského státu

EU podporuje vznik palestinského státu a staví se za samosprávu Jásira Arafata. Takový je výsledek jednání ministrů zahraničí evropské patnáctky ve španělském Cáceresu. Ministři se věnovali posledním událostem na Blízkém východě a kritizovali současnou zahraniční politiku USA.

EU uvádí, že jedinou cestou k ukončení násilí v Izraeli je politické jednání, na jehož konci bude vytvoření palestinského státu. Slovo má španělský ministr zahraničí Piké:

Piké: Náš názor je jasný. Unie podporuje vznik palestinského státu. Palestinci na něj mají právo.

Unie v Cáceresu odmítla názor USA, že mír rovná se bezpečnost Izraele. Zajištění bezpečnosti Izraele je pouze část problému. Existují ale také politické a ekonomické otázky, které se pouhou obranou proti násilí nedají vyřešit, uvedl šéf zahraniční politiky unie Solana. Patnáctka podle něj do 18. 2. vypracuje strategii pro Blízký východ, která vezme všechny tyto otázky v úvahu.

Krátké zprávy ze zahraničí

Pákistánský ministr vnitra Haidar odmítl jednat s únosci amerického novináře Daniela Pearla. Ten koncem ledna zmizel v jihopákistánském městě Karáčí. Úřady nemají žádný důkaz, že žurnalista listu Wall Street Journal je stále naživu. K únosu se přihlásilo dosud neznámé hnutí pro obnovu pákistánské svrchovanosti.

Několik tisíc lidí v Buenos Aires znovu demonstrovalo proti vládě. Rozzuření Argentinci se dožadovali uvolnění svých zablokovaných bankovních účtů a odsuzovali hospodářskou politiku země. Prezident Eduardo Doualde dnes ohlásil rozsáhlou ústavní reformu. Ta by měla mj. zajistit výrazné úspory ve státním rozpočtu.

V suterénu jaderné elektrárny Onagawa 2 na severovýchodě Japonska vypukl požár. Radiace podle mluvčího podniku neunikla. Dva zaměstnanci elektrárny utrpěli lehké popáleniny. Příčinou požáru byla zřejmě neopatrnost zaměstnanců.

Demonstrace proti NATO v Praze

Proti NATO demonstrovalo dnes v Praze několik desítek anarchistů. Podle jednoho z organizátorů a členů Československé anarchistické federace Ondřeje Slačálka mají pro svůj protest několik důvodů.

Ondřej Slačálek: Náš nesouhlas s NATO je motivován tím, že vlastně jsme velmi jednostranně informováni o jeho aktivitách. Furt se dozvídáme, jak dělá kdejaké humanitární operace, války s terorismem, apod. Ale ve skutečnosti, když se člověk podívá na ta fakta, tak zjišťuje, že pod pojmem humanitární operace se skrývá bombardování civilistů, hlavně proto, aby se třeba ekonomika té země vybombardovala někam do předminulého století. A jaksi na té obnově té země se mohly napakovat nějaké velké nadnárodní firmy.

Průvod anarchistů se z Vítězného náměstí přesunul k budově Ministerstva vnitra. Jejich cestu monitorovaly posádky čtyř policejních vozů. Jedna z dívek pak přečetla výzvu, podle které boj anarchistů proti NATO teprve začíná a až se letos v listopadu stane Praha místem setkání jejich čelních představitelů, hodlají opět vyjít do ulic.

Práce na zajišťování hřenských skal pokračují

Práce na zajišťování nebezpečného skalního masivu v Hřensku na Děčínsku pokračují. Podle názoru odborníků si hrozba zřícení tamní skály vyžádá i zdokonalení informačního a monitorovacího systému.

Možnosti vytvoření uceleného přehledu o probíhajících změnách přiblížil geolog Josef Stemberk z firmy, která nebezpečné masivy v Hřensku už několik let monitoruje.

Josef Stemberk: Ty informace o tom, kde jsou jaký objekty, jak jsou nebezpečný, co ohrožují, jaký mají objem, tak během několika týdnů budou k dispozici orgánům státní správy, Ministerstvem životního prostředí počínaje a obecními úřady konče. Ten přístup bude pomocí internetu s tím, že ty instituce dostanou od nás přístupové heslo, na základě kterého budou mít kdykoliv budou chtít k dispozici informace z toho počítače.

Masarykova univerzita poskytuje možnost přihlašování on-line

Žadatelé o studium na Masarykově univerzitě v Brně už nemusejí vypisovat papírové přihlášky. Škola totiž jako první u nás připravila pro uchazeče možnost přihlásit se ke studiu elektronickou cestou. Celé přijímací řízení by se tak mělo zjednodušit a také zlevnit.

Systém podle Zuzany Brázdové umožňuje nejen podání přihlášky.

Zuzana Brázdová: Pro uchazeče to má mnoho různých výhod, protože např. on je okamžitě informován o tom, že přihláška byla přijata, že došla jeho platba, manipulační poplatek. Ale je také recipientem, příjemcem on-line informací, které mu poskytuje studijní oddělení. Např. jakou studijní literaturu si má připravit k přijímacím pohovorům, jaký je předpokládaný termín, jaký je sylabus budoucích znalostí. Veškeré další informace, na které by musel mnohdy dost obtížně čekat třeba na doporučenou poštu.

O tom, že možnost podat přihlášku prostřednictvím internetu studentům vyhovuje, svědčí aktuální čísla. Dosud Masarykova univerzita přijala 2 tisíce přihlášek elektronicky a jen 500 klasických papírových. Jak říká prorektorka Zuzana Brázdová, práce na speciálním software začala na konci loňského léta.

Zuzana Brázdová: Já si myslím, že ostatní univerzity teď budou vyčkávat a přešlapovat, jak to u nás dopadne, jaké budeme mít zkušenosti v letošním roce, a potom si myslím, že možná některé z nich začnou možná projevovat podobné myšlenky, jako máme my. Ale v současné době jsme skutečně jediní.

Armáda začala nabízet vzdělání ve svých školách dětem z dětských domovů

Armáda začala nabízet vzdělání ve svých školách dětem z dětských domovů. Do akce se zapojilo i vojenské rekrutační středisko v Plzni. Kolik dětí ředitelé dětských domovů nakonec doporučili, nám prozradil nadporučík Jiří Žítek.

Jiří Žítek: Z Plzeňského kraje jsme vybrali 4 děti z dětských domovů Kašperské Hory, Nepomuk a Planá u Mariánských Lázní. V příštím týdnu budou tito nadanější žáci soustředěni ve vojenské střední škole Brno, kde se vlastně tato škola o ně postará a samozřejmě se jim bude věnovat po té stránce přípravy na přijímací zkoušky na vojenské střední školy.

Na horách ubývá sněhu

Zatímco uplynulé víkendy nabízely slunečnou, skoro bezmračnou oblohu a ideální lyžařské podmínky, nynější počasí odradilo mnohé z milovníků zimních sportů od cesty do hor. Stále se sice lyžuje, ale sněhu kvapem ubývá, a tak sjezdovky oproti minulým dnům skoro zejí prázdnotou. Jak to vypadá na Šumavě, na to jsme se ptali Marcela Maxy z Horské služby na Špičáku.

Marcel Maxa: Zbytky sněhu jsou zahaleny dneska do mlhy nahoře na hřebenech. Jinak je šest stupňů nad nulou a poprchává, takový přeháňky. Lyžovat se dá, většinou na těch sjezdovkách, kde to bylo kombinovaný s technickým sněhem, ale už je to opravdu takový nouzovější. Na běžky na hřebenech asi by to šlo, i když ta stopa je zapadaná jehličím občas a je to takový jarní lyžování.

Podobný obrázek, jaký nám popsal Marcel Maxa, platí i pro Krušné hory. Krkonoše, Jizerské hory a Jeseníky. Tam se dnes sice dalo lyžovat na Pradědu, na červenohorském sedle v Karlově nebo v Petříkově, ale tamní horská služba radila příznivcům zimních sportů kvůli sychravému počasí a větru zůstat raději doma.

Masopustní veselí

Na mnoha místech republiky dnes vypuklo masopustní veselí. Na Moravě, kde se Masopustu říká fašank, se snad této tradici nejintenzivněji oddávají ve Strání na Uherskobrodsku. Právě tam totiž probíhá dokonce fašankový festival.

Série vystoupení folklórních souborů z Moravy a Slovenska. Pravá moravská zabijačka i malá filmová přehlídka. To všechno zahrnuje festival masopustních tradic ve Strání. Dnes odpoledne ale byl na programu ten nejdůležitější rituál - fašankové obchůzky vesnicí.

Neuvedena: Kolem poledne začnou chlapci chodit po vesnici, tam zatancují mečový tanec a pak dostanou výslužku - dostanou tuto dobrou slivovici a kus špeku a jdou dále. A končí to někde v sále, kde se potom o půlnoci pochová basa a tím pádem končí to fašankové veselí a nastává čas toho půstu.

Zemřela princezna Margaret

V londýnské královské nemocnici zemřela v noci na dnešek princezna Margaret. Sestra britské královny se řadu let potýkala s vážnými zdravotními potížemi. Zemřela ve spánku ve věku 71 let.

Princezna Margaret byla o pět let mladší než královna Alžběta II. Margaretiny děti, Lord Linley a Lady Sarah Chattow, byly u jejího lůžka do poslední chvíle. Mezi prvními, kdo vyjádřili soustrast královně a její rodině, je premiér Tony Blair, nyní na návštěvě v Africe. Princezna Margaret dostala včera odpoledne mrtvici. V noci nastaly problémy se srdcem a ze svého bytu v Kensingtonském paláci byla převezena do nemocnice. V poslední době churavěla a prodělala nejméně dvě mrtvice. Agentury hlásí, že princeznino úmrtí vrhne stín na oslavy královnina zlatého jubilea.

Na Berlinale začal filmový víkend

Na berlínském Berlinale začal první ze dvou filmových víkendů. Mezi 4 desítkami soutěžních snímků se o hlavní ceny, tedy Zlaté a Stříbrné medvědy, neuchází ani jeden český film. Přesto ČR na 52. ročníku filmového festivalu, který je po Cannes a Benátkách nejvýznamnější, nebude zcela chybět.

Berlinale také letos nepřeje české, ale ani další středo- a východoevropské filmové tvorbě. Tu totiž zastupuje jen maďarský snímek Pokušení. Přesto na českou filmovou školu organizátoři zcela nezapomněli. Jedno galapředstavení v rámci hlavní přehlídky je věnováno Miloši Formanovi. V retrospektivě se promítají také filmy jako Sedmikrásky nebo Intimní osvětlení. V soutěžním klání přesto čeština zazní, a to ve filmu italského režiséra Silvia Soldiniho Žár ve větru. Ten svěřil totiž titulní roli francouzskému herci, jinak českému emigrantovi, Ivanu Fraňkovi a české herečce Barboře Lukešové. Pro českou kinematografii bylo Berlinale nejúspěšnější před 12 lety, kdy hlavní cenu získali Menzelovi trezoroví Skřivánci na niti.

autoři: jkr , všt