Ozvěny dne 2.září 2005
Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.
Přehled zpráv
Chaos a rabování ve městě New Orleans mají zvládnout američtí vojáci, kteří se vrátili z Iráku.
Aféra kolem privatizace Unipetrolu je podle Stanislava Grosse diskreditační kampaní.
V jihoirácké Basře demonstrovali šíité na podporu nové ústavy.
Na Slovensku se po rozpadu vládní koalice už mluví o předčasných volbách.
Je tu hlavní zpravodajská relace dne, dnes s Věrou Štechrovou. Dobrý poslech.
Situace v New Orleansu
Stres a rabování ovládly ulice amerických měst zatopených po řádění hurikánu Katrina. Oblast se potýká s nedostatkem pitné vody, potravin a léků. Chybí i dopravní prostředky k evakuaci obyvatel. Přímo z New Orleans se přihlásil zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina. Mirku, můžeš popsat situaci v New Orleansu?
Miroslav Konvalina: Guvernérka státu Luisiana Kathleen Blanco požádala o 40 tisícovou posilu Národní gardy. Varovala tlupy zdejších násilníků v New Orleans, že tihle muži v uniformách se právě vrátili z Iráku, umí střílet ostrými a jsou připraveni munici použít. Starosta New Orleans Ray Nagin volá opakovaně o pomoc městu a viní federální vládu nejen, že jsou pomalí, ale nemají ani potuchy, co se tu děje, řekl starosta Nagin. Teď tady přistál prezident George Bush, před odletem do postižené oblasti vyjádřil po poradě s nejvyššími představiteli vlády své rozčarování nad pomalou reakcí zdejších úřadů. Přislíbil vyslání 600 vojenských policistů, kteří mají zabezpečit dodávky potravin a léků, zejména do neworleanského konvenčního centra, kde se vedle živých hromadí také mrtvá těla. V noci na dnešek otřásl New Orleans u řeky Mississippi výbuch vlakové soupravy, pravděpodobně způsobený explozí sudu s palivem. Neunikly však naštěstí toxické látky. Přicházejí i nadále zprávy o násilnostech, rabování a znásilňování, navíc 20 procent policistů nepřišlo třetí den po katastrofě do práce.
Ty seš teď na cestě postiženou oblastí, je už vidět, že by pomoc postiženým přicházela ve větším množství? Je tam nějaký posun?
Miroslav Konvalina: Vidím posun, proud uprchlíků z New Orleans zesílil poté, co se k městu dostaly dlouhé kolony žlutých školních autobusů dnes v noci, na hlavních tazích, směřujících do postižené oblasti stále vidíme více kamionů se zásobami, generátory a lehátky. Červený kříž slibuje každému jen to základní, místo na spaní, vodu a potraviny. V evakuačních centrech se vedle pitné vody stávají tím nejcennějších dětské pleny.
Z New Orleans náš zpravodaj Miroslav Konvalina.
Aféra kolem privatizace Unipetrolu
Za diskreditační kampaň označil současnou aféru kolem privatizace Unipetrolu šéf ČSSD Stanislav Gross. Lidový dům podle něj současně žádá bezpečnostní složky, aby důkladně prošetřily, kdo za touto kampaní stojí. Trestně právní jednání Zdeňka Doležela, dnes už bývalého ředitele kabinetu premiéra Jiřího Paroubka, ovšem strana nijak nezpochybňuje. ODS žádá Paroubka, aby urychleně požádal polskou stranu o kompletní informace k celé kauze a věrohodně ji vysvětlil veřejnosti. Další informace má redaktor Pavel Otto.
Pavel Otto: S nařčením o úplatcích přišel polský lobista Jacek Spyra. Jeho rozhovor se Zdeňkem Doleželem natočila skrytou kamerou televize Nova. Doležel si během schůzky, která se odehrála zhruba před dvěma týdny, řekl o několikamilionový úplatek. Ministr financí Bohuslav Sobotka na adresu Spyry říká.
Bohuslav Sobotka: Musím říci, že jsem získal informace o tom, že pan Spyra je údajně stíhán v České republice, trestně stíhán policií a tato věc by se měla údajně týkat bankovního podvodu. Tato věc je jednoduše ověřitelná na Policii České republiky.
Pavel Otto: Sobotkovy informace vzápětí potvrdilo městské státní zastupitelství. Ministr s odvoláním na závěr Evropské komise z loňského prosince zdůraznil, že prodej Unipetrolu polskému polostátnímu koncernu PKN Orlen byl zcela průhledný. Šéf resortu průmyslu a obchodu Milan Urban připomněl, že rozhodujícím kritériem při privatizaci byla nejvyšší cena. Hovořit proto o korupci postrádá smysl, poznamenal Urban. Podle něj jde o účelný záměr propojit trestně právní chování dvojice Spyra Doležel s prodejem petrochemické skupiny. Šéf opoziční ODS Mirek Topolánek požaduje zveřejnění kompletních informací o prodeji Unipetrolu. Tyto poznatky shromažďuje už řadu měsíců zvláštní vyšetřovací komise Polského sejmu a jsou veřejně dostupné.
Mirek Topolánek: Na vládu České republiky a vysoké státní úředníky padá podezření z korupce nebývalých rozměrů. Proto je nutné všechny tyto pochybnosti rozptýlit a hodnověrně vysvětlit. Problém dosahuje mezinárodního rozměru a zásadně ohrožuje pověst České republiky.
Pavel Otto: Současný předseda ČSSD Stanislav Gross, kterého Spyra nařkl z braní úplatků od podnikatele Andreje Babiše, dnes vyzval bezpečnostní orgány, aby se zaměřily na aktivity skupin, které se nezákonnými metodami snaží ovlivňovat české ústavní činitele a vysoké úředníky.
Diag Human žaluje Poslaneckou sněmovnu
Firma Diag Human, která za zmařený obchod s krevní plazmou požaduje od státu 10 miliard korun, podala žalobu na Poslaneckou sněmovnu kvůli ochraně dobrého jména. Současně dala podnět k prověření trestné odpovědnosti předsedkyně bývalé vyšetřovací komise Sněmovny, Hany Šedivé, pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Předseda představenstva firmy Josef Šťáva tvrdí, že komise před veřejností zatajila důležité informace a spolupracovala s institucemi, jejichž činnost měla vyšetřovat. Některé náklady si podle ní nechala od ministerstva proplatit. Šedivá obvinění odmítá.
Prohlášení atentátníka v Londýně
Arabská televize Al-Džazíra odvysílala videozáznam s prohlášením jednoho z atentátníků na londýnskou hromadnou dopravu 7. července. Mohammed Sidique Khan v něm Brity mimo jiné upozornil, že jsou ve válce a nyní okusí realitu. Reakce na tento videozáznam sleduje v Británii náš spolupracovník Milan Kocourek.
Milan Kocourek: Třicetiletý Mohammed Sidique Khan byl nejstarším ze čtyř atentátníků a zosnoval výbuch na okružní trase londýnského metra u stanice Edward Road, při kterém zahynulo 6 lidí a 120 bylo zraněno. Britský premiér Tony Blair a ministerstvo zahraničí na tento videozáznam, z něhož výňatky vysílá britská televize, nereagují. Podle mluvčí Rady britských muslimů je naprosto obscénní tvrdit, že spravedlnosti pro lid Iráku je možné dosáhnout nespravedlivým činem proti obyvatelům Londýna. Mluvčí dodal, že Britové sami jsou ve věci války v Iráku rozděleni a patrně většina z nich je proti válce. Stínový ministr vnitra, konzervativní poslanec David Davis řekl, že nic nemůže ospravedlnit vraždu nevinných lidí a dodal, lidé po celé Británii budou tímto videozáznamem znechuceni.
Demonstrace v Basře
V jihoiráckém městě Basra se sešlo na pět tisíc šíitských muslimů na podporu nové ústavy a vlády. Demonstraci zorganizovalo nejvyšší shromáždění Islámské revoluce v Iráku, které je nejvlivnější šíitskou organizací v zemi a hrálo klíčovou roli při vypracování ústavy. Ta má být 15.října předložena lidovému hlasování. V irácké společnosti se prohlubují rozpory mezi šíitskými a kurdskými politiky, kteří prosadili návrh ústavy v Parlamentu a sunitskými Araby, kteří jsou proti němu. Podle nich články o federalizaci Iráku povedou k rozdělení země.
Vládní krize na Slovensku
Hlasy volající na Slovensku po předčasných volbách sílí. Rozhodnutí tří vládních partnerů vypovědět koaliční dohodu s Aliancí nového občana mnohé poslance pobouřilo. Především spolupráce s částí kritiků Pavla Ruska považují za zcela nestandardní řešení. Někteří žádají, aby Dzurinda spojil nejbližší hlasování o zákonech s vyslovením důvěry. Podrobnosti má naše bratislavská zpravodajka Renata Havranová.
Renata Havranová: Nejen Ruskova skupina, ale i mnozí politologové si myslí, že jde o neférový krok. Například podle Miroslava Kusého může jít o osobní vztahy, ale je přitom třeba respektovat určitá demokratická pravidla. Koalice se v budoucnu musí v Parlamentu spolehnout na 10 nezávislých poslanců. Z jejich řad už zaznívají hlasy, že by raději akceptovali předčasné volby. Ty kategoricky žádají komunisté. Hlasování o důvěře kabinetu považuje za čisté řešení také HZDS. Skupina poslanců kolem šéfa ANO Pavla Ruska tvrdí, že do opozice odejít nechce. Podporu kabinetu odmítá, ale dohodnout se chce o spolupráci podle jednotlivých zákonů.
Teorie britských vědců o BSE
Původ BSE souvisí podle britských vědců s lidskými ostatky. První případy takzvané nemoci šílených krav mohlo údajně způsobit krmivo s příměsí zbytků lidských kostí a tkání. Tato kontroverzní teorie britských vědců vychází ze skutečnosti, že suroviny, které se v 60. a 70. letech minulého století dovážely do Spojeného království z jihovýchodní Asie a ze kterých se vyráběla krmiva a hnojiva, ovala pozůstatky lidí, kteří byli infikováni Creutzfeld-Jacobovou nemocí. Nelze totiž vyloučit, že tato nemoc může být zdrojem BSE.
Přehled dalších zpráv
Přebytkem jedné a čtvrt miliardy korun skončil v červenci náš zahraniční obchod. Stalo se tak poprvé v historii země. Dařilo se hlavně vývozcům strojů a dopravních prostředků.
Koruna je vůči euru nejsilnější za poslední tři roky. Za jedno euro teď dáme 29 korun 21 haléřů, kurz domácí měny katapultoval na tříleté maximum agresivní nákupní příkaz, tvrdí analytici.
Temelín nebude od večera až do neděle vyrábět elektřinu. Na druhém bloku se porouchala součást turbogenerátoru. První blok stojí kvůli výměně paliva.
Technoparty na Plzeňsku
Odhadem 150 lidí se zatím sešlo na technoparty v Příchovicích na Plzeňsku. Přestože některá média označují akci jako další CzechTek, podle našeho zpravodaje Lubomíra Smatany tomu nic nenasvědčuje. Na místě je jen několik policistů, kteří spíše usměrňují dopravu a ukazují účastníkům akce cestu.
Lubomír Smatana: Samotné Příchovice jsou jako po vymření. Nikde ani noha. Na návsi je ticho a dokonce i hospoda je poloprázdná. Přímo na ostrově a v přilehlých lukách je atmosféra jiná, ale jenom maličko jiná. Je tu odhadem 100, 150 lidí a zatím pár hluchých soundsystémů. První policejní automobil jsem zahlédl teprve u sjezdu na ostrov, druhý parkuje u mostíku přes řeku. Všechno jsou to dopravní policisté. Pak tu stojí jeden velký zelený stan, kde je velitel policejních opatření, mimochodem je to druhý muž západočeské policie Jan Brázda. Podle jeho slov bude policie účastníkům spíše radit a pomáhat s parkováním a podobně.
Únik ropných látek do Jizery objasněn
Pouze jako přestupek vyšetřuje policie rozsáhlý únik ropných látek do Jizery počátkem srpna. Havárie se totiž nestala na zvlášť chráněném území, což by byla podmínka pro zahájení trestního řízení. Policie už ale ví, jak ke znečištění řeky došlo. Ropné látky čerpal řidič cisterny z jímky v areálu ČSAD a zřejmě je vypustil do nedaleké záchytné nádrže, takzvaného lapolu. Jak Českému rozhlasu řekl Milan Drahoňovský z oddělení Police České republiky v Turnově, řidiče cisterny vyslechnou policisté po jeho návratu z dovolené.
Milan Drahoňovský: V současný době máme podezření, že ten z ty jímky byl převezen o pár desítek metrů do lapolu, který je na veřejně přístupným pozemku, znamená před vrátnicí ČSAD a máme podezření, že tam tento byl vpuštěn do třetí komory toho lapolu a v důsledku dešťů, který potom následovaly se to dostalo do toho potoka.
Ropné látky znečistily Odolenovický potok a Jizeru pod Turnovem v délce několika kilometrů. Likvidace havárie stála půl milionu korun a zaplatí ji Liberecký kraj.
Cena UNESCO pro naši Národní knihovnu
Významné ocenění UNESCO Džigdži dnes obdržela v Jižní Koreji Národní knihovna České republiky. Prestižní cenu za ochranu a zpřístupňování světového kulturního dědictví převzala tříčlenná delegace. Čím si ji Národní knihovna zasloužila Radiožurnálu řekl její ředitel Vlastimil Ježek.
Vlastimil Ježek: Především za program, který se nejstručněji dá charakterizovat jako program ochrany a zpřístupňování světového kulturního dědictví, je to prostě snaha o ochranu a zpřístupňování především starých rukopisů, vzácných starých tisků a tou základní metodou toho zpřístupňování je samozřejmě digitalizace.
Koncert v Rudolfinu
Rozhlasoví symfonikové vstupují do nové sezóny. Jejich večerní koncert v pražském Rudolfinu bude i malou gratulací jejich dlouholetému šéfdirigentovi Vladimíru Válkovi, který se dnes dožívá 70 let. A co bude dnes na programu, to Radiožurnálu přiblížil správní ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu, klavírista Jan Simon.
Jan Simon: Na dnešním koncertě zazní díla Francise Kulánka, Bohuslava Martinů a v druhé půli koncertu potom Dvořákova Pátá symfonie, rozhlasové symfoniky bude řídit dirigent Jan Kučera a jako sólisté se v Kulánkově koncertu představí Marian Lapšanský a já a v Martinů dvojkoncertu Martin Válek, houslista a flétnista Jiří Válek.
Rekapitulace
Chaos a rabování ovládly ulice amerických měst zatopených po řádění hurikánu Katrina. Oblast se potýká s nedostatkem pitné vody, potravin a léků. V New Orleans se snaží situaci zvládnout američtí vojáci, kteří se vrátili z Iráku.
Aféra kolem privatizace Unipetrolu je podle Stanislava Grosse diskreditační kampaní. Polský lobista Jacek Spyra, jeden z hlavních aktérů aféry kolem Unipetrolu, je v Česku stíhán za podvody.
Firma Diag Human podala žalobu na Sněmovnu a poslankyni Šedivou a to kvůli ochraně dobrého jména. Firma požaduje po České republice až 10 miliard korun za zmařený obchod s krevní plazmou.
Hlasy volající na Slovensku po předčasných volbách sílí. Rozhodnutí tří vládních partnerů vypovědět koaliční dohodu s Aliancí nového občana mnohé poslance pobouřilo. Především spolupráce s částí kritiků Pavla Ruska považují za zcela nestandardní řešení.
Tolik Ozvěny dne, které pro vás připravil zpravodajský tým Zuzany Bančanské.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Škodě se vyplatil vývoj klasických motorů. ‚Problém mají ti, co vsadili na elektromobilitu,‘ říká expert
-
‚Žádný pořad čtvrté kategorie nezastaví Trumpovo vítězné tažení.‘ Bílý dům pokáral Městečko South Park
-
USA do Británie vrací jaderné zbraně. ‚Američané chtěli, aby to svět věděl, je to vzkaz Rusku,‘ říká Bříza
-
Nejzatíženější turistická trasa na Šumavě přestává být zábava, říká šéf národního parku Hubený