Ozvěny dne 1. 3. 2002
Přepisy pořadů zajišťuje Česká informační agentura . Texty neprocházejí korekturou.
Napjatý vztah mezi předsedkyní Nejvyššího soudu a ministrem spravedlnosti
Vztah mezi předsedkyní Nejvyššího soudu Eliškou Wagnerovou a ministrem spravedlnosti Jaroslavem Burešem je stále napjatější. Důvodem jsou jejich postoje k obsazení postu předsedy Nejvyššího soudu. Prezident Havel na toto místo počítá se soudkyní Ivou Brožovou. Elišku Wagnerovou chce jmenovat ústavní soudkyní. O personálním obsazení těchto prestižních postů dnes ministr Bureš mluvil s prezidentem Havlem, ale nedohodli se. Ministr Bureš po schůzce zpochybnil prestiž soudkyně Brožové, na což ostře reagovala předsedkyně Nejvyššího soudu Eliška Wagnerová. Detaily Eva Hůlková.
Všichni soudci v ČR by měli být velmi ostražití, řekla Radiožurnálu předsedkyně Nejvyššího soudu Eliška Wagnerová. Reagovala tak na slova ministra spravedlnosti Jaroslava Bureše, který po schůzce s prezidentem zpochybnil prestiž soudkyně Ivy Brožové.
Jaroslav Bureš, ministr spravedlnosti: Paní doktorko Brožová je nepochybně velmi slušný člověk, ale zkuste si udělat nějakou analýzu v budovách okresních, krajských a vrchních soudů a zjistíte, zda mezi soudci těchto soudů takové prestiži se těší.
Odborné hodnocení soudce ministrem považuje Eliška Wagnerová za nepřípustné a varuje, že v budoucnu to může potkat kteréhokoli soudce.
Eliška Wagnerová, předsedkyně Nejvyššího soudu: Jeho zpochybňování odborné naprosto není na místě. Ministr spravedlnosti je orgán státní správy. Státní správa nemá s hodnocením odborné způsobilosti soudců mít nikdy co dělat.
Ministr Jaroslav Bureš Radiožurnálu řekl, že v současné době o svém názoru na její odborné kvality se soudkyní Ivou Brožovou nemluvil, ale v minulosti k tomu příležitost měl. Eliška Wagnerová na tato slova ministra reaguje ostře.
Eliška Wagnerová, předsedkyně Nejvyššího soudu: A já tvrdím, že lže. Nikdy s ní o tomto nemluvil.
Ministru Burešovi se dnes nepodařilo prezidenta Havla přesvědčit, aby změnil názor na jmenování Ivy Brožové předsedkyní Nejvyššího soudu. Ale tento krok souvisí se jmenováním Elišky Wagnerové do Ústavního soudu. A v tomto bodu potřebuje prezident souhlas Senátu. Diskuse o tomto horkém tématu se odehraje v horní komoře přibližně v polovině března.
Prezident republiky Václav Havel se dnes obrátil na Ústavní soud, aby posoudil nový zákon o soudech a soudcích. Podle mluvčího Špačka podal prezident návrh na zrušení části normy, podle které může být každý soudce odvolán na základě rozhodnutí zvláštní rady Ministerstva spravedlnosti. Prezident to pokládá za porušení Ústavy, protože soudce je podle základního zákona ze své funkce neodvolatelný.
Další nebezpečí v Hřensku
Asi 60 lidí muselo opustit své domy ve Hřensku na Děčínsku. Důvodem je nová hrozba zřícení tamních skal. O evakuaci rozhodl krizový štáb poté, co přednosta děčínského okresu vyhlásil ve Hřensku stav nebezpečí. Podrobnosti vám řekne reportér Českého rozhlasu Josef Suk.
Proti nucenému vystěhování sice nikdo neprotestoval, ale mnohým lidem lehko u srdce nebylo.
Obyvatel Hřenska: Co budeme jíst? Jak budeme spát?
Obyvatel Hřenska: No, co beru? Věci na sebe, prádlo a hlavně léky.
Náhradní ubytování poskytne hotel Lípa. Jeho kuchař Petr Plachý slíbil, že se o přestěhované strávníky dobře postará.
Petr Plachý, kuchař: Masíčko jim budeme vařit taky, aby se pořádně najedli.
Děčínský přednosta Jiří Benedikt už také domluvil pomoc vojáků ve Hřensku.
Jiří Benedikt, přednosta okresního úřadu: Armáda nastoupí v sobotu odpoledne jako pomoc Policii ČR na ostraze v síle 10 mužů s tím, že pokud bude potřeba, tak velitel zásahu se mnou projedná i žádost o nasazení případné techniky, kdyby došlo k nějakému sesuvu neplánovanému při tom odstřelu a podobně, tak abychom to uměli rychle odstranit.
Nárůst platů státních zaměstnanců
Ode dneška vzrůstají platy státním zaměstnancům. V průměru se mzdy zvyšují o 11 %. Nejvíc dostanou přidáno pracovníci ve zdravotnictví, a to 18 %. Nemocnicím to ale zřejmě způsobí nemalé potíže. Pokračuje František Lutonský.
Zvýšení platů by mohlo podle většiny nemocnic zhoršit kvalitu péče. Zdravotnická zařízení prý nebudou mít peníze na nákup přístrojů, bude se muset spořit na lécích a někde budou muset ředitelé nemocnic propouštět zaměstnance. Lékařům se sice zvýší plat na dvojnásobek republikového průměru, ale nemocnicím to způsobí velké ztráty. Nejvíc jejich rozpočty začínají totiž zatěžovat právě mzdy.
Dana Jurášková, hlavní sestra: Ty se dostávají procentuálně teď do takové výše, že se blíží 50 % a to je strašně moc. Takže nám potom na provoz zbývá míň peněz.
Řekla Radiožurnálu hlavní sestra pražské Thomayerovy nemocnice Dana Jurášková. Nemocnice se podle střízlivých odhadů dostanou tento rok do ztráty více než 3 miliard korun. To ovšem vláda popírá s tím, že se mají lépe rozdělit náklady. Podle zdravotnických zařízení by teď se zvýšením mezd nebyl větší problém, kdyby se ovšem zvýšily také platby pojišťoven za lékařskou péči.
Poplatky za výběr z bankomatů
Ode dneška se platí více za výběr z bankomatů u dalších dvou bank. Klienti ČSOB budou platit 5 korun za výběr z bankomatu banky. Za operaci v síti jiných finančních ústavů zaplatí 25 korun. Banka stanovila poplatek za výběr z konkurenčních bankomatů ve výši 24,90 až 29,90. Použití vlastních bankomatů pro své klienty naopak zlevnila. O příčinách těchto změn více Jitka Hanžlová.
Banky tak přesouvají část svých zvýšených nákladů za použití bankomatů na klienty. Loni totiž Česká spořitelna rozhodla o zvýšení mezibankovních poplatků, které si finanční ústavy platí mezi sebou v případě, že jejich klient vybere peníze z bankomatu v síti jiné banky. Už před časem zavedly či zvedly poplatky Česká spořitelna, GE Capital Bank, Živnostenská banka a HVB Bank. Dnes se přidaly eBanka a ČSOB. Pavel Hejzlar z jejího tiskového odboru připomíná, že výhodnější je používat bezhotovostní platby.
Pavel Hejzlar, tiskový odbor ČSOB: Doporučujeme našim klientům, aby více využívali možnosti placení platební kartou v obchodech, které je zcela zdarma pro klienty. A zároveň využívat co nejvíce bezhotovostního platebního styku, u něhož jsou poplatky nižší než u výběru hotovosti z bankomatů jiných peněžních ústavů.
Podle mluvčí eBanky Lenky Petrancové používají už teď jejich klienti především bezhotovostní platby.
Lenka Petrancová, mluvčí eBanky: Karta je totiž určena především k bezhotovostnímu placení. Výběry hotovosti z bankomatů jsou doplňkem jen pro případy, kdy není možné se bez hotovosti obejít.
Ve větším používání bezhotovostního placení vidí budoucnost bankovnictví i Věra Černá z tiskového odboru České spořitelny.
Věra Černá, tiskový odbor České spořitelny: Platit kartou je zkrátka moderní a praktické a je to celosvětový trend.
Nicméně ve světě ho dosahují jiným způsobem. Ve většině západoevropských zemí platí klienti bank za výběry z peněžních ústavů pouze roční fixní částky. A to přibližně od 6 do 20 eur za rok. V některých zemích jsou dokonce výběry z bankomatů úplně zdarma. Podobný systém jako u nás je pouze na Slovensku.
EU nebude vytahovat Benešovy dekrety
Evropská unie nebude během vstupních rozhovorů s ČR vytahovat Benešovy dekrety. Nepřipravuje ani jejich zvláštní právní analýzu. Prohlásil to dnes komisař Günter Verheugen po setkání s ministrem zahraničí Janem Kavanem, které sledoval zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich.
Verheugen prohlásil, že EU nemá potřebu jednat s ČR o Benešových dekretech. "Je jasné, že tyto dekrety, které počítaly s vyvlastněním majetku určité části obyvatelstva bez náhrady, jsou zastaralé. Evropská komise nemá mandát zkoumat historii a měnit ji. Analyzujeme pouze, zda zákony kandidátských zemí nediskriminují občany EU." Prohlásil Verheugen. Ministr Kavan se této právní analýzy neobává.
Jan Kavan, ministr zahraničních věcí: Komisař Verheugen mě ujistil, že z hlediska Evropské komise zatím na žádný takový příklad nenarazili.
Kavan Českému rozhlasu dále řekl, že on sám zadal svým právníkům rozbor dekretů z hlediska legislativy EU.
Raketoplán Columbia odstartoval do vesmíru
Raketoplán Columbia dnes po 24hodinovém zpoždění odstartoval do vesmíru. Posádka vesmírné lodě má za úkol nainstalovat na Hubbleově teleskopu zařízení, které desetkrát zvýší jeho výkonnost. Podrobnosti má zpravodajka Českého rozhlasu ve Washingtonu Olga Krupauerová.
Raketoplán se vydal z floridského mysu Canaverall na misi, která obsahuje pět výstupů do vesmíru, které jsou považovány za vůbec nejtěžší v historii americké astronautiky. Cílem mise sedmičlenné posádky Columbie je opravit a zmodernizovat Hubbleův vesmírný teleskop, který strávil na oběžné dráze téměř 12 let. Pokud se náročná operace podaří, prodlouží se desetkrát délka, na kterou Hubbleův teleskop vidí do vesmíru. Columbie by měla zakotvit u teleskopu v neděli. Posádka pak zahájí nároční proces, během kterého bude muset vypnout vůbec poprvé na teleskopu proud.
Generální tajemník NATO vyzval Karadžiče, aby se vzdal
Generální tajemník NATO George Robertson vyzval Radovana Karadžiče, aby se vzdal. Předcházel tomu už druhý neúspěšný pokus mezinárodních sil zadržet bývalého předáka bosenských Srbů v jeho úkrytu v Bosně.
Situace v Indii
Jednotky indické armády se ve státě Gudžarát na západě země přesunuly do měst, aby zabránily dalšímu násilí. Nábožensky motivované srážky mezi hinduisty a muslimy už stály více než 260 lidských životů.
Hladiny českých řek klesly
Hladiny českých řek dnes klesly a meteorologové očekávají, že vzhledem k menším srážkám půjdou dál dolů. Přesto zůstává třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení, na Labi v Ústí a v Němčicích na Pardubicku, a na Cidlině v Sánech na Nymbursku.
Dezolátní stav vodovodních rozvodů
Vodovodní rozvody jsou na většině území v dezolátním stavu. Například v Praze je průměrné stáří vodovodních hřadů skoro 40 let. Nejvíce poruch je přitom právě teď v zimě. Další zjišťoval Dušan Valenta.
Pohromou pro staré vodovody bývá mrazivé počasí. Praskají doslova jako na běžícím pásu. Jen v uplynulém roce došlo v hlavním městě k desetitisícům havárií.
Roman Šmíd, Pražské vodárny a kanalizace: Ten stav se zlepšuje velice pomalu.
Upozorňuje šéf dispečinku Pražských vodáren a kanalizací Roman Šmíd.
Roman Šmíd, Pražské vodárny a kanalizace: My se snažíme řešit tu situaci i tím provozním způsobem, vhodnějšími manipulacemi, šetrnějším chováním k síti.
Neméně důležité je i to, jak se k vodě chovají spotřebitelé. Naprostou samozřejmostí by mělo být šetření včetně snahy zabránit únikům třeba tím, že na prasklé potrubí kdesi na ulici okamžitě upozorním. Vodárenské společnosti proto mívají nonstop informační linky, nebo alespoň pohotovostní telefon se záznamníkem.
Roman Šmíd, Pražské vodárny a kanalizace: Jsou situace, kdy máme těch havárií víc. A jsou potom situace kalamitní. Tam potom pochopitelně to pořadí důležitosti určuje centrální dispečink z toho důvodu, nebo z pohledu, kolik obyvatel je odříznutých od vody, nebo jaké další sekundární důsledky ta příslušná havárie má.
Obecně však platí, že se běžné havárie vodovodů opravují za den a půl. Pokud to trvá déle, vodárna musí zajistit náhradní zásobování.
Internet v Národní knihovně v Praze
Knihovníci Národní knihovny v Praze si ode dneška troufají zodpovědět jakýkoliv dotaz. Při příležitosti akce "Březen, měsíc internetu" si totiž zřídili na 24 hodin horkou linku, kam můžete posílat elektronickou poštou své dotazy na jakékoli téma. A jak říká Jaroslav Winter ze sdružení BMI, snaží se o naplnění svého hesla. "Nemožné na počkání. Zázraky do konce března."
Jaroslav Winter, sdružení BMI: Společnými silami budou odpovídat na jakékoli dotazy, které uživatelé internetu zašlou od 19. hodiny do 2. března do 19. hodin na adresu bmi@nkp.cz. A oni se budou snažit během těchto 24 hodin na ten dotaz odpovědět. Pokud bude nějak moc složitý, tak třeba v průběhu dalších dnů. Ale chtějí tím ukázat, že v knihovnách je skutečně nepřeberně informací.
Hrad Karlštejn je otevřen pro veřejnost
S měsíčním předstihem oproti ostatním hradům a zámkům se dnes otevírá návštěvníkům hrad Karlštejn. Jak však upozorňuje kastelán Jaromír Kubů, prozatím bude přístupná jen jedna prohlídková trasa.
Jaromír Kubů, kastelán: Bude otevřen první návštěvní okruh. To znamená, interiéry císařského paláce a Mariánské věže. Na ten druhý návštěvní okruh, který obsahuje kapli svatého kříže, nebo zaujímá, si návštěvníci budou muset počkat, protože ten bude otevřen až od 2. července tohoto roku do 24. listopadu.
Zkouška jednotného systému varování obyvatelstva
Zítra dne 2. března 2002 v době od 12 do 12 hodin a 15 minut budou znít sirény. Bude se totiž zkoušet jednotný systém varování obyvatelstva. Na celém území ČR zazní nepřerušovaný tón sirény po dobu 140 vteřin.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Los Emil zamířil ze Zlínského kraje na Horňácko. Vykračuje si v podhůří Bílých Karpat
-
Huť Liberty Ostrava kupuje exministr Pecina. Nabídl tři miliardy korun
-
Zbrojení Ukrajiny by pro USA nemělo být jen byznys, volá Evropa. Američané by podle EU také měli přispět
-
Fanoušci hry Kingdom Come: Deliverance vyprodali lístky na Trosky. Pod hradem vzniklo extra parkoviště