Na smrt se nemůžete připravit, říká hlavní kaplan Armády ČR o padlých českých vojácích
Tři čeští vojáci už se ze zahraniční mise domů nikdy nevrátí. V neděli zemřeli během sebevražedného útoku v Afghánistánu. „I když o možnosti smrti na etických seminářích mluvíme, každý má v podvědomí, že jeho se to netýká. Nedá se na to připravit,“ říká v rozhovoru s Lucií Výbornou plukovník Jaroslav Knichal, hlavní kaplan Armády ČR.
Útok, při kterém zemřeli čeští vojáci, nebude mít zásadní vliv na rozhodování o naší účasti na misích, myslí si Bublan (ČSSD)
![Čeští vojáci v zahraničí Čeští vojáci v zahraničí](https://radiozurnal.rozhlas.cz/sites/default/files/images/e90cd899039c96323e12779abaf2c1ec.jpeg)
Při sebevražedném útoku v Afghánistánu zemřeli tři čeští vojáci. Asi osmnáctiletý atentátník zaútočil na pěší patrolu v blízkosti základy Bagrám u Kábulu v neděli ráno. Útok zranil taky další tři členy hlídky, jednoho Američana a dva vojáky afghánské armády. K atentátu se přihlásilo radikální hnutí Taliban.
Říká se, že voják se smrtí musí počítat. Na smrt se ale nikdo stoprocentně připravit nemůže, zdůrazňuje vojenský kaplan. Zpráva o smrti českých vojáků tak zasáhla nejen kolegy a kamarády padlých mužů, ale téměř celou společnost.
Ne všichni však po padlých vojácích truchlí. Například na internetu se v posledních dnech opět rozvířila debata o smyslu zahraničních misí. A nechybí ani názory, které vojáky na zahraničních misích označují za žoldáky. „Mrzí mě to,“ neskrývá Jaroslav Knichal.
„Vojáků si nesmírně vážím a jsem překvapen, jak se dokážou vyburcovat a kvalitně řešit krizové situace v zahrančiních misích. Odezvy koaličních partnerů jsou toho zářným příkladem,“ připomíná třeba účast českých vojáků na misích v Mali a Afghánistánu.
Čeští vojáci jsou skvěle připravení a skvěle zvládají svou službu.
Jaroslav Knichal
On sám už má za sebou čtyři zahraniční mise. „Nejdůležitější na nich pro mě bylo znovu si uvědomit, co je v mém životě skutečně důležité,“ přiznává kaplan. „Ve vojenském prostředí, na zahraniční misi přehodnocujete lidský život. Přehodnocujete, co je důležité, a daleko více si uvědomujete, v jakém prostředí vlastně žijeme.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://radiozurnal.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://radiozurnal.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.