Jak to bylo před sametem? Poslechněte si seriál k výročí 17. listopadu

V listopadu 1939 zatkli nacisté více než 1 200 studentů. Jejich výpovědi se našly v rozhlasovém archivu

Připomínáme si výročí začátku sametové revoluce v Československu – zásah komunistických jednotek proti pochodu studentů v Praze 17. listopadu 1989. Studenti si tehdy chtěli na Albertově připomenout tragické události nacistické okupace, ke kterým došlo na den přesně o půl století dříve. Tehdy nacisté vtrhli na vysokoškolské koleje v Brně, Praze a Příbrami a zatkli více než 1200 studentů.

„17. listopadu byl jsem probuzen mezi pátou a půl šestou hodinou ranní barbarským řevem a boucháním, které se rozléhaly po chodbách našeho pavilonu,“ vzpomíná na páteční ráno roku 1939 student Jan Žárský. Jeho svědectví našli pracovníci rozhlasového archivu mezi foliemi, na kterých je zhruba 80 hodin nahrávek z poválečného procesu s K. H. Frankem.

Výpovědi tehdejších studentů našli pracovníci archivu mezi foliemi, na kterých je zhruba 80 hodin nahrávek z poválečného  procesu s K. H. Frankem. „Vybrali jsem výsek s lidmi, kteří represe v listopadu 39 přežili,“ říká vedoucí archivu Tomáš Dufka.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.