Horká témata, která mohou rozhodnout. Co si o nich myslí prezidentští kandidáti?

Osvědčil se Aleš Michl v roli guvernéra ČNB? A co si kandidáti myslí o zrušení superhrubé mzdy?

Většina z devíti prezidentských kandidátů stávajícího guvernéra ČNB spíš kritizuje, zastání nalezl u Jaroslava Bašty nebo Andreje Babiše. Pokud jde o zrušení superhrubé mzdy, pět kandidátů se shoduje, že tento krok byl před dvěma lety spíše dobrým řešením, zbylá čtveřice ho naopak vnímá negativně. Podporu zrušení superhrubé mzdy vyjádřili kromě Andreje Babiše, který ho coby premiér prosadil, i Jaroslav Bašta, Tomáš Zima nebo Petr Pavel.

Michl v čele ČNB

Aleš Michl byl v minulosti poradcem Andreje Babiše. „Neumím to hodnotit, ale je dobře, že úrokové sazby nenavyšuje,“ říká bývalý premiér s tím, že sliby bývalého vedení centrální banky, že navýšením sazeb porazí inflaci, podle něj nefungují. Michla jako muže na svém místě vidí také Jaroslav Bašta.

Naopak více či méně negativní pohled na angažmá Aleše Michla má hned šest prezidentských kandidátů: Pavel, Nerudová, Hilšer, Fischer, Diviš a částečně i Středula.

„Znovu bych ho nejspíš nejmenoval. ČNB totiž pod jeho vedením odmítá zpřísnit měnovou politiku, přestože jí to doporučují Mezinárodní měnový fond i její vlastní odborníci,“ komentuje Petr Pavel. Danuše Nerudová zase poukazuje na to, že centrální banka „asi jako jediná na světě“ musela v létě po Michlově jmenování devizově intervenovat.

„Osobně bych od ČNB očekávala aktivnější boj s inflací. Na pasivitu doplácí občané, kterým kvůli tomu klesají reálné příjmy nejvíce v historii,“ popsala a dodala, že by iniciovala změnu Ústavy ohledně jmenování guvernéra, který by podle jejího názoru měl být schválen Senátem. V současnosti jej jmenuje sám prezident.

Zrušení superhrubé mzdy

Za rozhodnutím zrušit superhrubou mzdu si stojí Andrej Babiš, o jehož návrh tehdy šlo. „Díky němu mají lidé úspory, které se za naší vlády zvedly o více než 900 miliard, a mohou tak lépe zvládat náklady spojené s energetickou krizí,“ vysvětluje. Podporu zrušení superhrubé mzdy vyjádřili i Jaroslav Bašta, Tomáš Zima nebo Petr Pavel.

„Zrušení superhrubé mzdy byl správný krok. Byla to anomálie, a měli jsme kvůli ní těžce srovnatelné platy se zahraničím. Pro veřejnost to bylo matoucí. Nicméně to mělo být provedeno tak, aby to nezatížilo státní rozpočet. Výpadek daňových příjmů je podstatnou součástí současného strukturálního schodku,“ doplňuje Petr Pavel.

Se zrušením spíše souhlasí i Karel Diviš s tím, že v Česku je vysoká daňová zátěž zaměstnanců a práce obecně. „Daňové příjmy bychom měli hledat jinde, například u nadnárodních gigantů, kteří tu sice vydělávají, ale zisky tu nedaní,“ navrhuje.

Naopak čtveřice Marek Hilšer, Pavel Fischer, Danuše Nerudová a Josef Středula zrušení superhrubé mzdy po dvou letech kritizuje. Argumentuje tím, že přineslo vážný výpadek příjmů státního rozpočtukterý není z čeho kompenzovat.

Kompletní odpovědi všech prezidentských kandidátů najdete na našem zpravodajském serveru iROZHLAS.cz.

autoři: Petr Král , and
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.