Byl bych pro minimální důchod 20 tisíc, spodní hranice je příliš nízko, říká Vratislav Kulhánek

Rozhovor s kandidátem na prezidenta a šéfem společnosti Škoda Auto Vratislavem Kulhánkem o ekonomické diplomacii, učňovském školství a důchodové reformě. Moderuje Jan Pokorný.
Vietnam, Malajsie, Indonésie, Indie nebo Irán. To všechno jsou země, se kterými by Česko mělo navázat ekonomickou diplomacii. Alespoň si to myslí kandidát na prezidenta a bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek. Pokud by se stal prezidentem, tak by se například snažil vyvolat debatu o důchodové reformě nebo učňovském školství.
Právě v Iránu podle něj platí jednání na vládní úrovni, protože řada velikých podniků v zemi je ve státním vlastnictví nebo státem korigována. Proto by oblasti ekonomické diplomacie věnoval 10 až 15 procent času.
„Jako hlavní bych ale viděl zájmy lidí v České republice,“ říká s tím, že by se snažil výrazně zvýšit pověst země, což je práce pro prezidenta a politiky, a tlačil by tak politiky, aby hovořili se zahraniční novináři.
„Václav Klaus si zakládal na tom být hlavní tady, ale pro republiku je důležitější, abychom byli známí jako silná země v okolí, kam chceme exportovat a kam chceme jezdit jako turisté,“ vysvětluje.
Učňovské školství chybí
K hlavním domácím politickým tématům Vratislava Kulhánka pak patří práce a řemeslo. V Česku se do značné míry rozpadlo učňovské a střední odborné školství, což je podle něj velký problém – první, co zprivatizované podniky udělaly, tak zrušily učňovské učiliště, protože to stojí zbytečně peníze.
„Tohle teď chybí, deset let jsem se s tím ve Škodovce pokoušel hnout, což je těžké, protože jak budete učit truhláře nebo pokrývače, když nedáte v kraji dohromady třídu?“
Jako prezident by také vyvolával debatu o důchodové reformě. „Byl bych pro minimální důchod, teď nevím, koho naštvu více, ale řekněme 20 tisíc, a pak už bych to odstupňoval podle skutečného platu,“ říká s tím, že spodní hranice důchodu je dnes velmi nízko.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Norský plyn zdemoluje vaši domácnost, tvrdí dezinformační e-mail. ‚Blbost,‘ reaguje odborník
-
Bude v čele Polska Duda 2.0, liberál Trzaskowski nebo kandidát ultrapravice? Zemi čekají prezidentské volby
-
ONLINE: Putin navrhl přímé rozhovory s Kyjevem. ‚Chce jen získat čas,‘ reagoval Macron.
-
Napětí mezi Indií a Pákistánem se zmírňuje. Klid zbraní v noci neporušovala ani jedna strana