Belgické město Durbuy se na konci roku mění v jeden velký vánoční trh

Městečko Durbuy ve valonské části Belgie je údajně nejmenším městem na světě. Říkají to o něm alespoň místní obyvatelé i turistické příručky. Procházka jeho malebnými středověkými uličkami skutečně zabere jen pár hodin, přesto – anebo právě proto – se vyplatí strávit tam odpoledne. Svoji historickou stopu zanechal v Durbuy navíc i český král Jan Lucemburský.

„Na začátku bylo Durbuy na ostrůvku. Tady vidíte řeku z jedné strany, ale kdysi tekla kolem dokola. A Durbuy byl ostrov uprostřed o velikosti asi dvou hektarů,“ ukazuje Frederika, milá postarší dáma. V informačním centru pracuje už celých dvacet let, dojíždí sem z asi patnáct kilometrů vzdáleného města.

Ptám se, jestli je vážně Durbuy nejmenší město světa, nebo je to jen marketingová nálepka? „Myslím, že teď už ne…,“ směje se. „Ale žije tu teď velmi málo lidí – celoročně jen asi třicet, zbytek jsou turisté, kteří sem přijíždějí celoročně,“ dodává.

Městečko Durbuy ve valonské části Belgie je údajně nejmenším městem na světě

S jelenem i bez jelena

Osada Durbuy, uhnízděná v ardenských lesích, podle historiků vznikla už v 10 století, možná i dříve. Jisté je, že v roce 1331 ji na status města povýšil Jan Lucemburský. Durbuy totiž patřilo pod jeho správu a tvořilo součást lucemburského hrabství. Stál zde zámek a město obklopovaly hradby – ty jsou zde dodnes patrné.

Po klikatých kamenných uličkách zářících stovkami vánočních světýlek se dostávám k velkému kluzišti, kterému vévodí zářící socha jelena. Dávám se do řeči s Nicolou, který tu půjčuje brusle.

„Máme tu dnes spoustu lidí, ale to je před Vánoci vždycky, i když je špatné počasí. Pracuju tady celý rok, ale vánoční bruslení otevíráme vždycky několik týdnů před svátky. Máme tu trochu výzdoby, světýlka a toho jelena. Ale samotné bruslení je, myslím, dost vánoční,“ usmívá se.

Velkému kluzišti, kterému vévodí zářící socha jelena

Likér, jaký nikde neochutnáte

Celé město Durbuy je vlastně jeden velký vánoční trh. Nedá se však říct, že by to byla úplná reklama na vánoční pohodu. Trhy místy připomínají menší lunapark – pro děti je tu řada kolotočů a atrakcí, dospělí se zase věnují konzumaci nápojů. Oblíbený je speciální valonský likér.

Čtěte také

„Tady máme malé panáky jeneveru, to je taková krémová belgická specialita založená na několika příchutích vyvinutých tady v Belgii. Máme tu citron, třešeň, vanilku... Je to velmi oblíbené,“ vysvětluje stánkař Sam.

Vánoce v Ardenách

Na výlet do Durbuy se vypravila také Češka Martina, která žije v Bruselu, a vzala s sebou i kamarádku.

„Eliška je tady na návštěvě, přijela za mnou z České republiky na víkend a přemýšlely jsme, kam vyrazíme na vánoční trhy,“ vypráví. „Dozvěděly jsme se, že v tomto městě, které má být údajně nejmenší na světě, mají dobré vánoční trhy, tak jsme vyrazily.“

U stánku už Češky ochutnaly zdejší svařené víno za 3 eura a taky belgickou obdobu vaječného likéru za 1 euro. „Stojí zhruba stejně jako na trzích ve větších městech,“ srovnávají.

Návštěvníci u stánků ochutnávají také místní ardenské speciality, jako je uzená a sušená šunka, kozí sýr, želé z pampeliškových květů nebo místní pivo. A nad celým tím předvánočním mumrajem se tyčí velký kamenný zámek Château de Durbuy, který byl v průběhu staletí několikrát zničen a znovu přestavěn.

Klikaté kamenné uličky a středověké domky ozdobené stovkami vánočních světýlek - to je Durbuy v čase adventu
autoři: Zdeňka Trachtová , and
Spustit audio

Související