Vrtulník evakuoval cestující z lodi Akademik Šokalskij uvízlé v ledu u Antarktidy

2. leden 2014

Z lodi Akademik Šokalskij, která uvízla na Štědrý den v ledu u Antarktidy, už vrtulník evakuoval všech 52 vědců a turistů na palubě. Na lodi zůstalo jen 22 členů ruské posádky, kteří budou čekat, dokud ledové kry loď neuvolní.

„Vrtulník odletěl s prvními 12 cestujícími ve 20.08 lodního času (8.08 SEČ),“ řekl dnes ráno kapitán Igor Kiseljov ruské agentuře ITAR-TASS. Přeprava cestujících na palubu australského ledoborce trvala přibližně čtyři hodiny.

Loď nejprve zkoušely vyprostit čínský a australský ledoborec. Nakonec ale z čínské lodi Sněžný drak vzlétl na záchranu vědců a turistů na uvězněném plavidle vrtulník.

Odborníci očekávali, že záchranná akce bude trvat déle.

„Asi pěti až šestihodinový vrtulníkový most mezi Akademikem Šokalským a Aurou Australis měl všechny turisty převézt na palubu australské lodi. A oni by se potom měli dostat zpátky do civilizace,“ řekl dnes ráno profesor biologie z brněnské Masarykovy univerzity Miloš Barták, který se sám podobné výpravy do Antarktidy zúčastnil.

Posádka musela připravit místo, kde by mohla helikoptéra přistát.

„Lodě pro nás nemohly přijet, tak teď připravujeme takový heliport. S celým týmem ušlapáváme sníh, aby pro nás mohli přiletět vrtulníkem ze Sněžného draka. Pokud se tedy zlepší počasí,“ řekl ve středu vedoucí výpravy Chris Turney.

Cestující komunikovali na sociálních sítích

Cestující - převážně vědci - měli perfektní spojení se světem. Někteří z nich neustále informovali o své situaci na sociálních sítích, rozdávali rozhovory po Skypu a komunikovali se svými rodinami. Čas na lodi si krátili vědeckou činností.

Evakuaci zajišťoval vrtulník z čínského ledoborce Sněžný drak, který je vzdálen od Akademika Šokalského asi 22 kilometrů. Vrtulník Sněžný orel je s to pobrat na palubu 12 cestujících.

Mluvčí AMSA Lisa Martinová předpokládala, že stroj uskuteční celkem sedm letů: pět s evakuovanými pasažéry a další dva s jejich zavazadly a technickým vybavením. Každý let trvá zhruba 45 minut.

Na lodi zůstala i po evakuaci několika desítek cestujících ruská posádka. Podle českého mořeplavce Rudolfa Krautschneidera je v bezpečí, pokud tlak ledu nezačne loď deformovat.

Ruská loď Akademik Šokalskij, která uvízla v antarktickém ledu 1500 námořních mil jižně od australského Hobartu

„Posádka tam zůstat musí. Zaprvé jí nic nehrozí, za další musí udržovat v činnosti dobíjení proudu, přípravu motoru k eventuálnímu nastartování. V žádném případě to ta posádka nemůže vzdát a pořád je naděje, že zůstane loď zachráněná,“ dodal mořeplavec. Podle dosavadních zpráv potopení lodi nehrozí a zásoby potravin jsou k dispozici na několik týdnů.

Akademik Šokalskij se nachází asi 2800 kilometrů jižně od města Hobart v australském státě Tasmánie a ledový příkrov kolem ní je mimořádně silný.

Posádka bude na lodi čekat na západní vítr

Podle profesora Bartáka není příliš běžné, že loď v ledu uvízně uprostřed antarktického léta. "Došlo k takové nepříjemné shodě okolností, protože loď naplula do oblasti, kde byl hnám takový ten tříšťový, kernatý mořský led silným východním větrem. A nakupil se v okolí lodi právě v okamžiku, kdy poklesla teplota," dodal biolog.

Vědecký tým Australasijské antarktické expedice, která na palubě ruské lodi odrazila od břehů Nového Zélandu 28. listopadu, měl v plánu zopakovat 100 let starou cestu legendárního australského výzkumníka Douglase Mawsona.

Členové expedice prováděli obdobná měření a studie jako Mawsonova výprava, aby zjistili, jak se antarktické prostředí v průběhu uplynulého století změnilo.

Ztroskotaná loď Akademik Šokalskij
autoři: nib , pan , tet
Spustit audio