Střídání na Hradě. Jak probíhá inaugurace, jaký má prezident plat a jaká je role první dámy?

Kolik vydělává prezident? Kromě platu dostává i paušální náhrady, po skončení doživotní rentu

Už ve čtvrtek předá Miloš Zeman prezidentskou funkci svému nástupci Petru Pavlovi. V prvním dílu seriálu se zaměříme na to, kolik vlastně prezident vydělává peněz. A jak je to po odchodu z funkce?

Prezidentský plat je kolem 340 tisíc korun, dalších zhruba 320 tisíc jsou pak paušální náhrady, které souvisí s výkonem jeho funkce. To jsou třeba výdaje na reprezentaci, na ubytování při cestách, na administrativní práci nebo plat osobního asistenta.

Čtěte také

Prezident má také nárok na služební auto s řidičem i k osobním účelům a má k dispozici taky některé nemovitosti, typicky Pražský hrad, nebo zámek Lány.

Daňové srážky

Celkem má prezident měsíčně k dispozici asi 660 tisíc korun. Částky podléhají patnáctiprocentní dani z příjmu, ale jsou osvobozeny od zdravotního a sociálního pojištění. Národní rozpočtová rada vlády ale doporučila, aby se tyto odvody vztahovaly i na prezidentský plat a také na rentu, kterou měsíčně pobírají bývalí prezidenti.

„Renta a náhrady podléhají obvyklým daňovým srážkám, prezidenti pouze neplatí sociální a zdravotní pojištění. Zástupci koaličních stran ale povedou na toto téma debatu v souvislosti s návrhy na konsolidaci veřejných rozpočtů,“ potvrdila mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová.

Čtěte také

V takovém případě by měsíčně musel prezident zaplatit na sociálním a zdravotním pojištění asi 37 tisíc korun. Petr Pavel už řekl, že by s tím problém neměl.

A jaké mají prezidenti benefity po skončení mandátu? Zákon z roku 2004 přiznává bývalým prezidentům doživotní měsíční rentu ve výši 50 tisíc korun, dalších 50 tisíc tvoří náhrady třeba na provoz kanceláře. Kromě toho mají také bývalí prezidenti nárok na ochranku nebo třeba na auto s řidičem. Miloš Zeman pak také bude pobírat starobní důchod.

Prezidenti v zahraničí

Velmi podobné částky jako v Česku mají třeba exprezidenti v Polsku s tím rozdílem, že navíc dostávají jednorázové odstupné v přepočtu asi 300 tisíc korun. O něco lépe na tom jsou bývalí slovenští prezidenti. Jejich plat se odvíjí od poslaneckého, teď je to v přepočtu přes 90 tisíc korun, ale nedostanou už náhrady na provoz kanceláře.

Němečtí exprezidenti Gauck, Köhler a Wulff si přijdou každý v přepočtu na 460 tisíc korun měsíčně. Na podobnou částku mohou dosáhnout i bývalí francouzští prezidenti. Zato ve Spojených státech je renta o trochu nižší, v přepočtu asi 420 tisíc korun.

autoři: Viktor Daněk , Iveta Vávrová , prh
Spustit audio