Revoluce na silnicích. Co se změnilo v bodovém systému řidičů?

Pět testů na počítači. Pro vrácení řidičského průkazu musíte projít i psychologickým vyšetřením

V bodovém systému budou nově řidiči dostávat buď dva, čtyři nebo šest bodů podle závažnosti přestupku. Za některé prohřešky přitom budou postihy přísnější než teď – třeba za telefonování za volantem nebo za výrazné překročení rychlosti. Kvůli tomu by mohlo přibýt řidičů, kteří se takzvaně vybodují. K tomu, abyste následně řidičský průkaz získali zpět, musíte absolvovat dopravně psychologické vyšetření.

Nejdříve si s akreditovaným dopravním psychologem Michalem Waltrem povídám o okolnostech přestupků, jak k tomu došlo. „Důležité je pro mě, jaký k tomu máte postoj, jestli jste schopen říct, že to byla vaše chyba, nebo to svádíte na dalšího účastníka,“ řílá psycholog.

Čtěte také

Asi po dvacetiminutovém rozhovoru mě čekalo pět testů, které jsem dělal na počítači, u kterého byl zvláštní pult se sedmi tlačítky a pod stolem byly ještě dva pedály podobné těm v autě.

„Někdo se s tím dokáže vyrovnat, někdo pochopí instrukce, někdo se do toho zamotává,“ popisuje psycholog.

Nenadálé situace

V dalším testu jsem si zkusil třeba i jak rychle dokážu reagovat na nenadálé situace. „Test měří dva parametry  jeden je motorická rychlost pohybu, pak to měří reakční rychlost,“ vysvětluje Michal Walter.

Před odchodem mi dopravní psycholog vytiskl potvrzení. Podle novely silničního zákona bude muset vybodovaný řidič ještě absolvovat kurz v autoškole. Teprve pak mu řidičský průkaz vrátí. 

autoři: Luděk Hubáček , prh
Spustit audio

Související