Politický geograf Michael Romancov: Trump si plete politiku s hollywoodským spektáklem. Není ale jediný, koho zaslepuje „jedinečnost“ USA
Americký prezident Donald Trump vystoupil se svým projevem v americkém Kongresu. A opět přesvědčil, že co se pravdy a faktů týče, není nijak úzkoprsý. Při jakých lžích ho média přistihla? Politický geograf Michael Romancov se ještě zamyslí nad možným vývojem dohody o ukrajinských nerostech a přiblíží, v čem tkví americké zájmy v Grónsku.
„Donald Trump mluví hodně a mluví rád. To, co z jeho úst vychází, může a nemusí být pravda. Může a nemusí to myslet vážně. Může to odvolat, nebo na tom pracovat dál. A to je obrovský problém pro všechny ostatní členy mezinárodního společenství. Jak bude svět v této intenzitě fungovat čtyři roky, nevím,“ přiznává v pořadu Jak to vidí... politický geograf Michael Romancov.
Jako hollywoodský spektákl
Lživá tvrzení se samozřejmě znovu týkala Ukrajiny. Šéf bílého domu znovu zopakoval, že USA za podporu obrany Ukrajiny utratily 350 miliard dolarů, zatímco Evropa poskytla jen 100 miliard dolarů. Ve skutečnosti je to podstatně jinak.
Čtěte také
„Na druhé straně Donald Trump není jediný Američan, který je přesvědčený, že Spojené státy jsou nejsilnější a nejúžasnější zemí na světě. Pokud Spojené státy někomu pomáhají, tak samozřejmě optikou těchto lidí pomáhají ze všech nejvíce.“
Vinit za to ale pouze Donalda Trumpa by bylo podle Romancova krátkozraké. „Podívejte se na hollywoodské filmy o druhé světové válce, vzniklé dávno před érou Donalda Trumpa. Evropští spojenci tam buďto nefigurují vůbec, nebo jenom na okraji.“
„Všechna filmařsky nebo mediálně vděčná témata jsou přičtena k dobru Američanů. Pro Spojené státy je to typické. S tím rozdílem, že tady nejde o hollywoodský spektákl, ale o výroky nejvyššího ústavního činitele USA.“
Zlatý věk Ameriky
V proslovu Trump reagoval rovněž na výrok ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na sociální síti X, vyjadřující ochotu znovu jednat o míru na Ukrajině. „Trump ukázal kongresmanům, že se víceméně děje to, co chtěl. Že pohrozil, a už to funguje. Celý projev byl naprosto jednoznačně triumfalistický. Trump je přesvědčený, že zlatý věk Ameriky nastává právě teď.“
Dohoda o nerostných surovinách je přitom evidentně pro Bílý dům podmínkou k tomu, aby Ukrajina začala být brána jako partner. I když mnohem slabší. „Trump má na své straně obrovskou výhodu. Málokterá země na světě je na tom tak špatně jako Ukrajina.“
„Ukrajinci čelí čtvrtý rok otevřené válce, kterou proti nim vede sice vůči USA výrazně slabší, ale přece jenom etablovaná světová velmoc. A bohužel vojenské a bezpečnostní kapacity Evropy nestačí na to, abychom Ukrajině poskytli pomoc bez zásadní participace Spojených států,“ dodává Michael Romancov.
Související
-
Politoložka: Trump je byznysman. Ukrajina je pro něj firma v potížích. Chce ji převzít se ziskem
Před třemi lety naplno odstartovala ruská invaze na Ukrajinu. Jak válka změnila Evropu? A jak chápat politiku Donalda Trumpa? Odpovídá politoložka Vladimíra Dvořáková.
-
Ekonomka Ilona Švihlíková: Trumpova cla budou bolet řadové Američany. Kopírovat 19. století nejde
Donald Trump v úterý zavedl cla ve výši 25 % na mexické a kanadské zboží. Zároveň zdvojnásobil cla na čínské zboží. Jaké dopady vyhlášení nové obchodní války může mít?
-
Politolog Čejka: Pásmo Gaza jako riviéra Blízkého východu je fantasmagorie. Trump chce něco jiného
Donald Trump už zveřejnil video s vousatými břišními tanečnicemi a mrakodrapy. Mezitím se ale Izrael a hnutí Hamás se vzájemně obviňují z porušování příměří...
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.