Politoložka Vladimíra Dvořáková: Spíše než stíhačky řešme bezpečnost z širšího hlediska. Léky, technologie i ochranu civilního obyvatelstva

27. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Vojenský lékař | Foto: Shutterstock

Host: politoložka Vladimíra Dvořáková. Moderuje Jan Burda

Prezident Petr Pavel včera vystoupil ve Sněmovně na mimořádné schůzi k obranyschopnosti Česka. Téma bezpečnosti by mělo být podle něj společné všem stranám a nemělo by být součástí politického boje. Opozice, která jednání iniciovala, se ale neveřejné části diskuse nezúčastnila. Vyšel apel hlavy státu do ztracena? Politoložka Vladimíra Dvořáková ještě přiblíží, jak politické strany zbrojí na podzimní volby, i to, proč někteří raději sázejí na negativní kampaň.

Neveřejné části jednání Sněmovny se opoziční hnutí ANO a SPD odmítly zúčastnit. Prý kvůli utajenému režimu přišly o možnost seznámit veřejnost s jejich názory. „Stalo se přesně to, před čím ve svém projevu prezident varoval,“ shrnuje v pořadu Jak to vidí... politoložka Vladimíra Dvořáková. 

Čtěte také

„Dohoda, jaký prostor nechat pro diskusi, ale podle mne byla možná. Pokud by obě strany projevily vůli. V utajeném režimu mohl hovořit jen náčelník generálního štábu Karel Řehka,“ domnívá se politoložka.

Schůdnější variantou by proto podle ní mohl být model, kdy by klíčová témata řešily výbory. „Mohlo by se to týkat mnoha otázek, které nás pálí. Jako třeba závislosti na Spojených státech z hlediska technologií a řízení, nákupu zbraňových systémů, obranyschopnosti z hlediska Evropy i analýzy rizik obecně.“

Bezpečnost z širšího hlediska

Důležitá debata by se ale podle Dvořákové měla vést i o ochraně civilního obyvatelstva, protože by to bylo využitelné i v dobách míru při jakékoli přírodní pohromě. Nosným tématem by byla i závislost na lécích a schopnost zabezpečení léčiv v případě jejich výpadku. A samozřejmě debata o technologiích, které mohou ovlivnit všechno.

„Spíše než bavit se o tom, jaký typ stíhaček pořídit, by bylo dobré dotvořit obecnou koncepci evropské obrany, která bude reagovat na současnou situaci. Nemusí se přitom jít ani příliš do hloubky, spíše je potřeba některé otázky vysvětlit a ukázat, že se pracuje na koncepci a hledá se cesta,“ uzavírá Vladimíra Dvořáková.

Související

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.