Péče o seniory v České republice

9. únor 2007
Vaše téma

Domovy pro seniory, pečovatelky, které pomohou s vařením, úklidem nebo nákupy či denní stacionáře, takové možnosti mají v Česku senioři, kteří se o sebe nemohou postarat sami. Nejenom pro ně, ale pro každého, kdo má někoho takového v rodině, bylo dnešní Vaše téma. Senioři často v domovech důchodců trpí nedostatkem soukromí.

osoba:
Heleďte, já jsem samotář takový, mně by vyhovoval jednolůžkový pokoj se vším zařízením, a to by byl ideál.

Lenka JANSOVÁ:
Pro většinu starých lidí je lepší být doma. Přesto jsou ale podle ředitele pražského Domova pro seniory Sněženka Eduarda Kaplana takoví, kterým pobyt v tomto zařízení maximálně vyhovuje.

Eduard KAPLAN, ředitel pražského Domova pro seniory Sněženka:
Ten fenomén se jmenuje sociální osamělost a skutečně tady máme určitou skupinu lidí, kteří sem jdou za komunikací.

Lenka JANSOVÁ:
Takových lidí je v Domově pro seniory Sněženka asi deset procent. Nový zákon o sociálních službách, který platí od ledna, umožňuje starým lidem lépe rozhodovat o tom, jakou péči si přejí. /Nesrozumitelné/ ji hodně z ústavů do domácí péče? Na odpověď je brzo, zatím si senioři stěžují hlavně na nedostatek informací a zmatky na úřadech.

osoba:
Budu mít čtyřiasedmdesát roků, a to je pro nás strašně složitý, takže vůbec tomu nerozumím. Já o tom vůbec nevím nic, potřebovala bych strašně moc věcí, já už vůbec nemůžu si nic udělat, takže bych potřebovala úklid, nákup, no, prostě všechno.

osoba:
Co si pořídím? Já si nepořídím nic, já budu ráda, když zaplatím všechno, co musím zaplatit, veškerý služby si tady platím, obědy si platím, nájemný si platím, všechno, co je potřeba a já potřebuju pro svůj život, tak musím zaplatit.

osoba:
Něco rozumím a něco nerozumím, ale tak jestli je to už skutečně, tak nám to bude muset paní vedoucí všechno vysvětlit.

Lenka JANSOVÁ:
Stále větší zájem je v Česku také o takzvané denní stacionáře. Některé zajišťují i dopravu z domova a večer zpátky. Umožňují ponechat seniorům a handicapovaným lidem hodně ze soukromí vlastního domova. Podle vedoucí pečovatelské služby Prahy 13 Heleny Čelišové se denní program těchto stacionářů přizpůsobuje potřebám jednotlivých klientů.

Helena ČELIŠOVÁ, vedoucí pečovatelské služby Prahy 13:
Pokud je hezké počasí, chodí se na procházky a pobyt na zahradě a máme tady i kluby seniorů, mají různé programy, takže k tomu přizpůsobujeme teda program toho našeho stacionáře, takže klienty směrujeme i na ty kluby, kde se můžou zúčastnit různých přednášek a hudebních aktivit a podobně.

Lenka JANSOVÁ:
V Česku stoupá zájem i o pečovatelky, které chodí starým lidem pomáhat domů. Podle předsedy České asociace pečovatelské služby Jindřicha Kadlece tato služba stojí maximálně pětaosmdesát korun za hodinu.

Jindřich KADLEC, předseda České asociace pečovatelské služby:
Pečovatelské služby zajišťují dovoz a rozvoz občanů, koupání seniorů, nákupy, doprovod seniorů nebo zdravotně postižených k lékařům, vyřizování na úřadech, patří do toho i pedikúra, vlasová ondulace, ošetření nohou, ale to je ve spolupráci se sestřičkami, tam je potřeba dohled zdravotní sestry.

Lenka JANSOVÁ:
O konkrétních možnostech pečovatelských služeb v místě bydliště by měl zájemce informovat sociální odbor nejbližšího úřadu.

redaktor:
Zavolejte, co vás zajímá, 221552222.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON I.T., s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

autor: lej

Více z pořadu