Ozvěny dne 3. ledna 2010

3. leden 2010
Ozvěny dne

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Přehled

Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka:
Stát loni podle odhadů ministerstva financí hospodařil s rekordním schodkem 195 miliard korun. Novou bezpečnostní hrozbou pro Západ se stává Jemen, kde sílí vliv teroristů Al Kajdy. Začala jedna z největších charitativních akcí u nás, Tříkrálová sbírka. Počasí, v noci se ochladí až na minus 10 stupňů, zítra čekáme oblačno až polojasno s celodenním mrazem. Vítejte u hlavní zpravodajské relace Radiožurnálu, dobrý poslech Ozvěn dne přeje Renata Kropáčková.

195 miliard činí schodek loňského rozpočtu

Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka:
Schodek státního rozpočtu za rok 2009 dosáhl podle předběžných údajů ministerstva financí 195 miliard korun. Jde o výpočet k 30.prosinci. Televizi Prima to dnes řekl premiér Jan Fischer. Hospodaření státu skončilo s vysokým deficitem kvůli hospodářské krizi. Rozpočet na rok 2010 počítá se schodkem asi 163 miliard korun. Podle předsedy ODS Mirka Topolánka vyšší schodek způsobila především finanční krize. Řekl to v České televizi.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/:
I ty nejpesimističtější odhady světové banky, centrální banky a všech ostatních, na které byl nastaven ten rozpočet, byly optimističtější než to, jak to skutečně dopadlo. To znamená, my jsme tu krizi nemohli předpokládat v takovém rozsahu.

Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka:
Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek s tímto tvrzením ale souhlasil jen částečně.

Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/:
Určitě ten schodek státního rozpočtu je do značné míry způsoben krizí, je tam ale jeden moment, který je potřeba zdůraznit, vaše daňová reforma k 1. 1. 2008, kterou jste připravili daňové příjmy státu o 80 miliard korun.

Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka:
Podle Paroubka ODS také reagovala na krizi pozdě. To ale Topolánek rozhodně odmítl.

Lídři hlavních stran vylučují vznik velké koalice

Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka:
Vládu velké koalice nechce ani ODS, ani ČSSD. Na začátku supervolebního roku se v tomto smyslu dnes dali slyšet lídři obou velkých stran. Jak podle Mirka Topolánka, tak podle Jiřího Paroubka by to bylo krajní řešení v případě dalšího volebního patu.

Věra MASOPUSTOVÁ, redaktorka:
Pokusme se přispět k tomu, aby volby otevřely cestu k vytvoření silné a akceschopné vlády. Řekl ve svém novoročním projevu prezident republiky Václav Klaus a spekulace o vládě velké koalice ODS a ČSSD jsou tu.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/:
Já pokládám takovéto volání po silné vládě, kdy by vlastně jedinou variantou rozumu je právě velká koalice za nesmyslné. Tady přicházejí v úvahu pouze 3 varianty, přičemž pokud bude jakákoli jiná varianta než je varianta velké koalice, tak nepochybně vznikne.

Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/:
Říká šéf ODS Mirek Topolánek. Za krajní řešení pokládá třetího ledna 2010 velkou koalici i předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/:
Já to zcela vyloučit nemohu, ale rozhodně to není ani naše priorita a rozhodně se budeme snažit najít takové řešení, abychom se téhle variantě vyhnuli.

Věra MASOPUSTOVÁ, redaktorka:
ODS by dala podle Mirka Topolánka znovu přednost vládě středopravicové. Například společně s TOP 09 a lidovci. I ČSSD je, jak dnes řekl Jiří Paroubek, také připravena silnou vládu, jak si přeje Václav Klaus, sestavit. Věra Masopustová, Radiožurnál.

Dalším územím rozvíjejícího se terorismu je Jemen

Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka:
Spojené státy otevírají společně s Británií další frontu globálního boje proti terorismu. Tentokrát se jejich pozornost soustřeďuje na Jemen. Tamní odnož Al Kajdy totiž vycvičila nigerijského atentátníka, který se nedávno pokusil odpálit v americkém letadle.

John BRENNAN, poradce Bílého domu pro boj proti terorismu:
Máme náznaky, že Al Kajda plánuje v Saná útok.

Lubica BERGMANOVÁ, redaktorka:
Uvedl v televizi CNN poradce Bílého domu pro boj proti terorismu John Brennan. Právě kvůli této hrozbě uzavřel Washington v Jemenu své velvyslanectví. Ke stejnému kroku se bez dalších podrobností uchýlil i Londýn. Přístup ke své ambasádě omezilo z bezpečnostních důvodů také Španělsko, zatím je ale ponechalo otevřenou. Narůstající vliv Al Kajdy v této chudé zemi nenechá spát dva klíčové spojence v boji proti terorismu, Spojené státy a Británii. Vypořádat se s teroristickou hrozbou mají podle premiéra Gordona Browna britskoamerické vojenské protiteroristické jednotky. Obě země také chtějí hlídat pobřeží Jemenu ve snaze zabránit únosům plavidel. Pozorovatelé nicméně varují, jemenská vláda je nepopulární a nemá dostatečnou podporu. Odpor veřejnosti zřejmě vyvolá i zjevná americká vojenská přítomnost. Spojenci tak mají jen velmi málo možností, jak proti Al Kajdě v regionu účinně bojovat. Lubica Bergmanová, Radiožurnál.

Londýnské letiště Heathrow zavede tělesné skenery

Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka:
Právě kvůli teroristické hrozbě zavede londýnské letiště Heathrow v nejbližší možné době tělesné skenery. K přísnějším bezpečnostním opatřením totiž nedávno vyzval i britský premiér Gordon Brown.

Milan KOCOUREK, redaktor:
Premiér v televizním rozhovoru řekl, že v bezpečnostních opatřeních je nutné zajít dál, než umožňuje současná technologie. Vláda podle něj učiní vše ke zlepšení bezpečnosti tak, aby se předešlo opakování pokusu o útok na americké letadlo. Cestující na britských letištích budou svědky postupného zavádění celotělových skenerů a přísnější kontroly příručních zavazadel. Tyto skenery již byly v letech 2004 až 2008 vyzkoušeny na londýnském letišti Heathrow. Nyní jsou testovány na letišti v Manchesteru. Ve Spojených státech se už používá 40 těchto přístrojů na 19 letištích. Pro Radiožurnál Milan Kocourek, Spojené království.

Pro české zemědělce by se měly vyrovnat podmínky v roce 2014

Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka:
Čeští zemědělci požadují stejně vysoké dotace, jaké dostávají jejich kolegové ve starých členských zemích Evropské unie. Teď pobírají nižší, a to je podle jejich slov znevýhodňuje na trhu. Šanci budou mít čeští farmáři už letos, protože Evropa bude vytvářet společný plán, takzvanou zemědělskou politiku na rok 2014 a další léta. Prezident Agrární komory Jan Veleba řekl, že očekává těžký boj, protože staré členské země nebudou chtít svou výhodu jen tak opustit.

Jan VELEBA, prezident Agrární komory ČR:
Bude v této debatě zcela zásadní jedna věc, aby se vyrovnaly počínaje rokem 2014 konečně rozdílné podmínky, které máme ve srovnání se starou evropskou patnáctkou. Dobrovolně samosebou to nepůjde, budeme muset tady k tomu odvést velké penzum práce.

Kardinál požehnal koledníkům

Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka:
Kardinál Miloslav Vlk dnes požehnal jedné z největších charitativních sbírek v Česku. Letos už podesáté totiž vyráží vybírat peníze pro nemocné, seniory nebo matky v nouzi děti převlečené za tři krále, tříkráloví koledníci.

osoba:
Lidi jsou přívětiví a jsou rádi, že je navštívíme.

Lenka JANSOVÁ, redaktorka:
Na arcibiskupství pražské si dnes pro kardinálovo požehnání přišla asi stovka koledníků, mezi nimi řada Poláků. Některé děti už letos koledují.

Marie NOVÁKOVÁ, učitelka náboženství:
My máme celkem 5 pokladniček a kdybych si tak měla tipnout, tak v každé určitě bude tak kolem 6, 7 set, takže tak si to tipuju.

Lenka JANSOVÁ, redaktorka:
Odhaduje učitelka náboženství z PrahyVinoře Marie Nováková. Kardinál Miloslav Vlk na mši pro koledníky připomněl odkaz tří králů a tradici darů pro chudé.

Miloslav VLK, kardinál:
Já se domnívám, že i v té finanční krizi, která je, že lidé budou mít otevřenější srdce, když sami třeba cítí limity a podobně.

Lenka JANSOVÁ, redaktorka:
Výtěžek sbírky půjde například na dům seniorů v Mukařově nebo azylový dům v pražském Karlíně. Zatím nejúspěšnější byla sbírka loni, to se vybralo přes 64 milionů korun. Lenka Jansová, Radiožurnál.

V lyžařských areálech bylo o víkendu rušno

Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka:
Rušný víkend zažila většina horských středisek. Podmínky pro lyžování vylepšil nový sníh a díky ochlazení se mohla naplno rozjet i sněžná děla. V Krkonoších ale už vánoční nápor lyžařů opadl. V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn dnes lyžovalo kolem 3 tisíc lidí, zatímco v minulých dnech na přelomu roku byl zájem lyžařů zhruba dvojnásobný. Horská služba dnes v Krkonoších vyhlásila druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Vysoká návštěvnost horských středisek a zledovatělé sjezdovky se odrazily i v úrazech. Záchranáři museli v sobotu i neděli ošetřit řadu lyžařů s poraněním rukou či nohou.

autor: rkr

Více z pořadu