Nejsme „ženy, co nenávidí muže“. Z feminismu udělal nadávku už Škvorecký, připomíná šéfredaktorka Heroine.cz
Magazín Heroine.cz v rámci projektu Moje Heroine zveřejnil deset jmen inspirativních žen. A jak říká šéfredaktorka Heroine.cz Anna Urbanová v rozhovoru s Lucií Výbornou, v loňském roce bylo takových inspirativních lidí víc. „Napadá mě především politika, třeba v souvislosti se Zakroužkuj ženu. Inspirativní jsou všichni, kdo toho téma pozvedli a začali veřejně říkat, že máme šanci udělat změnu, že potřebujeme víc žen v politice. To je posun, který je pro mě velmi důležitý.“
Žena nemusí být superhrdinka. Tlak na ženy je obrovský, společnost se mění jen pomalu, upozorňuje Anna Urbanová
Jste feministka?
Rozhodně.
Proč se z feminismu stala nadávka?
Na to se určitě názory budou lišit. Mně se docela líbí vysvětlení, že specificky u nás v Československu, kdy sem po revoluci začaly tyto myšlenky proudit ze Západu, tak byly reprodukovány trochu vulgarizující způsobem.
A dokonce si pamatuji historku, že když se vracel Josef Škvorecký z Kanady, tak poměrně rád vyprávěl o tom, jak šílené ženy tam vládnou mužům. Tento stereotyp se tady uchytil a z feminismu se stala spíš představa o feminismu. Obsahuje tlusté, chlupaté, zlé frustrované ženy, které nenávidějí muže – tato myšlenka se uchytila ve veřejném povědomí natolik silně, že je obtížné s ní bojovat.
Já jsem v top managementu, o kterém se říká, že je v něm velmi málo žen, potkala i ženy, které bych bez uzardění mohla označit za psychopatky. Jsou to ženy, které vědí, jak využít ženských kvót a zneužívají své pozice. Vy pro to na Heroine máte název „včelí královna“...
Včelí královna je žena, která systém využije pro sebe. Rychle vystoupá do řídící pozice a tu poté brání, jde proti ostatním ženám. Cítí se silná, ale chce být v pozici sama. Většinou říká: „Když jsem se sem dostala já, tak ať si ostatní taky máknou, proč bych někomu měla pomáhat?“ Bohužel jde často o ženy, které se dostanou nejvýš, protože mají nejostřejší lokty a nejmenší zábrany.
Co je feminismus?
Proč mají lidé strach, že feminismus znevýhodní muže?
Je to důsledkem chybné představy o feminismu. Podle spousty lidí říká, že ženy jsou lepší než muži, to je ale nesmysl. Feminismus mluví o rovnosti příležitostí. Šance ale dosud nejsou rovné, abychom mohli říct, že je vše vybojováno. Feminismus stále ještě potřebujeme. Moderní feminismus se navíc netýká jen žen, ale dívá se na všechny druhy znevýhodnění – například i na věci, které limitují muže.
Jak fungují magazíny pro ženy? Měla by být příští prezidentkou žena? A není už z neustálého vysvětlování feminismu unavená? Poslechněte si celý rozhovor s Annou Urbanovou.
Související
-
K feminismu se musejí hlásit i muži. Ti stále vidí ženy jen...
Když se v Česku označí za feministku, vstoupí do zakleté zóny. Socioložka Marcela Linková připomíná, že stále žijeme v genderovém řádu založeném na polarizaci – zat...
-
Má smysl slavit MDŽ? V Hostu Radiožurnálu odpovídala odbornice na historii genderu
„Zůstává ve mně pachuť trapnosti oslav předlistopadové doby,“ říká Milena Lenderová, která se zabývá historií genderové problematiky.
-
Dá se číst a ženy vidí jako hrdinky. Změní magazín Heroine český lifestyle?
České časopisy pro ženy jsou v drtivé většině návody ke stereotypní dokonalosti. Jak být krásná, nejlepší a nestárnout. Že se to dá dělat jinak, ukazuje nový web Heroine.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Šachy v diplomacii. Velvyslancem bude Pavlův klíčový úředník, naopak končí bývalý Zemanův poradce
-
Doběhla sama sebe. Le Penová se přesto může stát prezidentkou, plán B nemá
-
Bolí darování kostní dřeně? A proč ji nemohou darovat lidé starší 55 let?
-
Vlček označil Trumpova cla za velkou chybu. ‚Nezalekneme se jich,‘ zdůraznil Výborný