Lékárník: Na plíseň na nohou chemické preparáty nepomáhají. Zkuste ty rostlinné

17. červen 2016

Největší audioportál na českém internetu

S plísní nehtů můžete bojovat různě. Můžete zkusit i tinkturu z bobkového listu nebo pupalkový olej | Foto: Fotobanka Pixabay

Plíseň nehtů. Hosté: lékárník Stanislav Havlíček a bylinkářka Mirka Paclová. Moderuje Ivana Denčevová.

Úporné, nepříjemné a nehezké onemocnění. To je mykóza neboli plíseň nehtů. Pomůže svět léčivých rostlin?

Lékárník Stanislav Havlíček přiznává, že dobré výsledky často nepřináší ani chemické preparáty. Kromě toho, je to běh na dlouhou trať. Doporučuje hlavně prevenci. „Pacienti, kterým se potí nohy, by měli nosit vzdušnou obuv a často střídat boty. Taky koupel z dubové kůry zamezuje pocení.“

Bylinkářka Mirka Paclová upozorňuje, že plíseň na nohou má hodně společného s vnitřním metabolismem. „Mykotická onemocnění nastupují po větších dávkách antibiotik, kdy si vyvraždíme všechno a organismus je oslabený.“ Prvním krokem by tak měla být detoxikace. Jak ale bojovat přímo s plísní?

Připravte výluh ve víně nebo octu na koupel nohou: „Svařte dvě polévkové lžíce tymiánu se čtvrtlitrem 8% octa. Pak smíchejte s litrem vody.“ Tymiánovou silici si můžete i koupit, zředit alkoholem a potírat 3x denně postižená místa. Zkusit můžete i tinkturu z bobkového listu nebo pupalkový olej.

Audiozáznamy pořadu Kouzelné bylinky najdete také v Archivu pořadů.

autoři: ide , eh

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.