Kamerou po Česku. Objevte s námi místa, kde jste možná nikdy nebyli, ale přitom je dobře znáte

Mezi skalními hřiby a sušárnami Kokořínska. Kolem Jestřebic ze seriálu Vyprávěj je houbařský ráj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj, všude roubené chalupy, vonící les a spousta bizarních skalních útvarů. Přesně tak vypadá krajina kousek nad Mělníkem v obci Jestřebice, ve které vznikala podstatná část seriálu Vyprávěj a v níž stojí i ikonická roubenka rodiny Dvořákových, hlavních hrdinů příběhu.

„Měli jsme začínat scénu s mým tatínkem, se Sváťou Skopalem, a ten najednou nebyl. Prostě zmizel,“ vzpomíná Roman Vojtek alias Karel Dvořák.

Čtěte také

„Sváťa je známý tím, že žádný mobilní telefon nemá. A on si vzal malou třetinku piva a šel se do polí procházet právě a obdivovat tady tuto krajinu. Myslím, že ho našel zrovna pan režisér a ptal se: ‚Sváťo, co tady děláš?‘ ‚No nic, je tady prostě krásně,‘“ líčí herec.

Do Jestřebic na houby

Chalupa Dvořákových ve skutečnosti nestojí v Kytlici, ale v Jestřebici. Jinak je úplně stejná jako v seriálu, jen na dvorku je poskládaný materiál na opravu. Přes plot pak nenakukuje herec Antonín Procházka, ale majitelka stavení a starousedlice paní Hana. „Byla tady sranda s nima. Kolikrát byli i u nás v kuchyni když pršelo,“ vzpomíná na natáčení.

Podobných chalup je zde hned několik, na návsi stojí udržovaná kaplička. Paní Hana vyzdvihuje hlavně krásy blízkého okolí chalup. „Pokličky jsou tady jestřebský pod náma, pak jsou kokořínský tam přes silnici. Když je houbařský ráj, chodí se tam do roklí pod náma, Vojtěchov,“ nadhazuje místa na procházky.

To Roman Vojtek houby, které v seriálu často s rodinou konzumovali, on sám nesbíral. „Dokonce mám snížený barvocit na zelenou a hnědou barvu, takže já to vůbec nevidím,“ vysvětluje. Plody lesa, které si odsud lidé odnášejí v košících už pár týdnů, v seriálu sbírala babi Běta v podání nedávno zesnulé Niny Divíškové.

Krajina skal

Houby připomínají i další místní výtvory přírody, zmíněné Pokličky. „Vznikají skalní hřiby - možná v tomhle případě by se dalo říct nějaké bedly nebo muchomůrky, které mají úzkou nohu a plochou hlavu nahoře,“ popisuje geolog Jiří Adamovič.

Čtěte také

Ve zdejších skalách vznikají ovšem mnohdy i velké otvory, které připomínají obydlí. „Velká většina z toho jsou skalní sušárny. Aby o Vánocích bylo možné upéct vánočky s rozinkami – rozinky tehdy nebyly nebo se sem nedovážely – tak se už v létě sklidily třešně, ty se nasušily v sušárnách a pak se používaly na to vánoční pečení místo rozinek,“ vypráví geolog.

V blízkosti Jestřebic je také unikátní kamenný most, skalní hrad Nedamy či jeskyně Kostelíček.

autoři: Radek Duchoň , jkh
Spustit audio

Související