Hrozí, že proti ruské agresi nám Trump nepomůže. Obrana země je úkol pro celou společnost, říká poradce prezidenta Kolář
Co musíme udělat pro posílení obrany? Jak důležitá je shoda napříč politickým spektrem? Vyvarujeme se toho, aby se otázky národní bezpečnosti staly předmětem předvolebního boje? A jak udržet transatlantické vazby? „Musíme se připravit i na situaci, kdy nejen že nám Donald Trump, respektive jeho administrativa nebude pomáhat. Může se skutečně stát, že se stane naším nepřítelem, při jeho způsobu uvažování, jak nesnáší odpor,“ upozorňuje Petr Kolář, poradce prezidenta.
Stále ještě věřím, že Amerika má schopnost vstát jako fénix z popela. Snažme se, aby NATO zůstalo zachováno, říká bývalý diplomat Petr Kolář
Má smysl chystaná zítřejší schůzka k zahraniční a bezpečnostní politice státu, svolaná premiérem Petrem Fialou, ve chvíli, kdy se jí odmítly zúčastnit opoziční strany ANO a SPD, i po pondělním setkání ústavních činitelů na Pražském hradě k témuž?
Čtěte také
Smysl má. Je škoda, že se opozice rozhodla se jí neúčastnit. U SPD mě to zas tak moc nepřekvapuje, ale mrzí mě to v případě ANO. Očekával bych, že naléhavost doby, která je teď opravdu vymknutá z kloubů a šílí – když použiji příměr Shakespeara, respektive Marxe a Engelse v Kapitálu – opravdu vyžaduje odpovědné politiky, aby se velmi vážně začali zabývat tím, jak zajistit obranu naší země a jak se přizpůsobit novým poměrům na mezinárodní scéně.
Může se stát, že opravdu budeme nuceni se bránit ruské agresi a že nám Spojené státy nepomohou. Kdy jindy než teď by opozice měla přijmout svůj díl odpovědnosti a s vládou – odhlédněme od všech jejich sporů o důchodových a zdravotních reformách – se soustředit na to, jak našim občanům garantovat, že nejsme s odkrytým pupíčkem připraveni na to se nechat zničit.
Pokud nebudeme mít jednotu mezi představiteli klíčových politických stran, nebude tomu veřejnost rozumět, prohlásil po pondělním setkání nejvyšších ústavních činitelů na Hradě prezident. Jak to tedy lidem vysvětlit?
To je otázka spíš pro opozici, která se rozhodla neúčastnit. Já opravdu nevím. Já jsem 20 let strávil v zahraniční službě, ve službě této zemi a snažím se i nadále být prospěšný. Kdyby mi někdo řekl, že v tak naléhavé situaci se opozice nebude chtít podílet na společném hledání východiska, jak zajistit obranu naší země...
Jedna věc je, když se domluvíme na tom, že budeme zvyšovat výdaje na obranu, v tom snad nějaká shoda je. Ale když vidíme, v jakém stavu je naše protivzdušná obrana, jak nemáme připravené kryty, jak naše společnost není připravena mentálně...
Řada lidí si myslí, že když máme profesionální armádu, tak že to je úkol pro armádu. To je úkol pro celou společnost. Vždyť nemusíme chodit daleko, můžeme se podívat do Finska, koneckonců do Izraele. To je něco, co musí pochopit každý občan, že jedna z nejdůležitějších povinností, ale i výsad svobodného občana je mít možnost se podílet na obraně své země.
Čtěte také
SPD se podle Okamury akce nezúčastní, protože stanoviska vládní koalice a SPD k věcem bezpečnosti se prý natolik liší, že jejich sblížení není v současné době reálné. To asi není dobrá zpráva. Kudy z toho ven?
Kdybych já věděl, jak demokratickými způsoby zařídit, aby opozice spolupracovala na takto zásadní prioritě, na imperativu obrany státu a našich občanů, tak bych vám to tady rád řekl. Ale já nemám možnost tam jít, popadnout je pod krkem, zatřepat s nimi a říct jim: proberte se, teď už je naléhavost opravdu vážná. Není to tak, že je tady nějaká chiméra.
My se nacházíme v situaci, kdy jsme dlouhou dobu spoléhali na obranu, kterou nám zajišťovaly Spojené státy. Přece každý vidí, co se teď děje.
Já netvrdím, že Donald Trump dělá všechno jen špatně. On nám prostě teď dal jasně najevo, při svém uvažování a způsobu pojímání mezinárodních vztahů a obrany, že se musíme starat o sebe, že už je mamahotel potřeba opustit – už jsme vyrostli, jsme bohatí. Tuším, že Tusk řekl a po něm to opakuji já i řada jiných: Není přece normální, aby 500 milionů bohatých Evropanů se nechávalo chránit 350 miliony Američanů před 140 miliony chudých Rusů. To je hanba, my jsme to zanedbali a teď je potřeba to napravit.
Čtěte také
Musíme se připravit i na situaci, že se může stát, že nejen že nám Donald Trump, respektive jeho Amerika nebude pomáhat. Může se skutečně stát, že se stane naším nepřítelem. Při jeho způsobu uvažování, jak nesnáší odpor, jak každou chvíli mění svá stanoviska – buďme připraveni na nejhorší, ať jsme potom třeba mile překvapeni.
Koneckonců, milé překvapení nastalo nedávno – odvolávám, co jsem slíbil, jako v Pyšné princezně – když v případě Ukrajiny už zase poskytuje podporu vojenskou i zpravodajskou. Ale může se stát, že jeho velmi blízký spolupracovník a oblíbenec Elon Musk vypne Starlink a my na to přece musíme být připraveni. Máme tady Eutelsat, to je francouzská firma, která zatím nedosahuje kvalit Starlinku. Pokud ale máme peníze a vůli a odvahu investovat do své obrany, můžeme zlepšit i tyto schopnosti.
Bude Ukrajina zemí v trvalém ohrožení Ruskem? A jaké jistoty v Severoatlantické alianci zbývají, pokud se s Trumpem nedá plně počítat? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Pavel: Musíme spočítat, za kolik peněz se efektivně ubráníme. Na obranu bychom mohli dávat 3 %
Zachovejme klid, říká prezident Petr Pavel na avizované plány budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa například ohledně Grónska či Kanady.
-
Generál Řehka: Válka v Evropě není nemožná. Pokud slovo mobilizace vyvolává paniku, je něco špatně
Severoatlantická aliance přijala do svých řad Finsko. Jak se změní příchodem země, která má přes tisíc kilometrů dlouhou hranici s Ruskem?
-
Trump chce za každou cenu zastavit válku i na úkor Ukrajiny. Hlavním zájmem USA je Čína, říká Šedivý
V úterý mají začít jednání Spojených států a Ruska v Saúdské Arábii o situaci na Ukrajině. Samotný Kyjev ani Evropská unie se však tohoto jednání nezúčastní.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pozitivní fotografie a společný zpěv. KLDR vítá turisty, ale jen ty z Ruska. Volný pohyb nemají
-
ŽIVĚ: Fotbalisté Jablonce hostí Sigmu Olomouc. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
‚Kýval jsem se jako houpačka.‘ Čech popisuje, jak prožil zemětřesení v Thajsku
-
Možná redefinovat, rozhodně ale zachovat. Válka na Ukrajině mění i pohled Švýcarů na jejich neutralitu