EXPO 2025. Ósacká světová výstava v reportážích Radiožurnálu

Rychlotest rakoviny slinivky, rozpoznávač léčiv či čištění vody plazmou. EXPO představí nápady českých vysokých škol

Největší audioportál na českém internetu

Profesor Michal Holčapek vede tým, který si nechal patentovat metodu odhalení rakoviny slinivky z krve | Foto: Univerzita Pardubice

Rychlotest rakoviny slinivky, rozpoznávač léčiv či čištění vody plazmou. EXPO představí nápady z českých vysokých škol (3. díl z 5)

Poslední čtyři dny zbývají do zahájení světové výstavy v japonské Ósace. Na EXPO 2025, které své brány otevře už tuto neděli, se Česko představí unikátním pavilonem ve tvaru skleněné spirály, ve kterém své nejlepší vynálezy a inovace ukážou i české vysoké školy. Odborníci během výstavy předvedou nápady, které se už snaží převést do praxe. Právě o nich je dnešní díl seriálu k blížícímu se EXPO.

„Dva vzorky krve a deset minut se to bude centrifugovat,“ představuje výzkumnice ve Fakultní nemocnici Olomouc průběh studie, jejímž cílem je potvrdit, že rakovina slinivky břišní se dá zjistit jen z pár kapek krve. Odhalit ji je dnes možné u rizikových pacientů pomocí složitých vyšetření – test chemiků z univerzity Pardubice by tak byl přelomový.

Čtěte také

Po letech vývoje založili spin-offovou společnost Lipidica. „To je něco, co mě strašně těší. V tuto chvíli beru jako závazek, přímo povinnost, že to musíme dotáhnout do konce. Věřím, že do dvou let by to opravdu mohlo být v reálné praxi používáno,“ slibuje si od studie Michal Holčapek, autor testované metody detekce rakoviny slinivky.

Lightly analyzuje, CaviPlasma čistí

Lipidica nebude jedinou spin-offovou společností – tedy firmou, která posouvá do praxe nápady vzniklé na univerzitách – která se v českém pavilonu na EXPO v Ósace představí. Například společnost Lightly z Mendelovy univerzity v Brně ukáže přenosný přístroj, který dokáže odhalit padělané léky nebo analyzovat vzorky potravin přímo v terénu.

„Ve finále chceme testovat různé drogy, ale samozřejmě trénujeme na těch běžně dostupných, kdy se snažíme rozpoznat výrobce léčiva. Tímto způsobem simulujeme reálnou situaci, že budeme mít zakázanou substanci a my se ji budeme snažit ztotožnit s konkrétním výrobcem, neboli dealerem,“ popisuje zakladatel Lightly Lukáš Nejdl z Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity.

Čtěte také

Název CaviPlasma nese technologie, která umí čistit vodu plazmatem. Podílí se na ní brněnské VUT, Masarykova univerzita a Botanický ústav Akademie věd.

„Nejdříve zapneme čerpadlo. V té trubičce přeměňujeme kapalnou fázi na plynnou,“ ukazuje Pavel Sťahel z Masarykovy univerzity. Technologie i z velkého objemu vody odstraní zbytky léčiv, pesticidů a hormonů, ale také bakterie nebo sinice.

„Doteď byly úpravy do litru za hodinu. Naše zařízení dokáže udělat 4 tisíce litrů za hodinu, nebo dokonce 15 tisíc litrů za hodinu. Už se pohybujeme v průmyslových objemech,“ srovnává Sťahel.

Své nápady na EXPO v Ósace představí dvacet českých vysokých škol. V příštím díle seriálu ke světové výstavě uslyšíme o tom, jak řemeslníci vyráběli součástky na unikátní český národní pavilon.

autoři: Ondřej Vaňura , jkh

Mohlo by vás zajímat

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.