EXPO 2025. Ósacká světová výstava v reportážích Radiožurnálu
Rychlotest rakoviny slinivky, rozpoznávač léčiv či čištění vody plazmou. EXPO představí nápady českých vysokých škol

Rychlotest rakoviny slinivky, rozpoznávač léčiv či čištění vody plazmou. EXPO představí nápady z českých vysokých škol (3. díl z 5)
Poslední čtyři dny zbývají do zahájení světové výstavy v japonské Ósace. Na EXPO 2025, které své brány otevře už tuto neděli, se Česko představí unikátním pavilonem ve tvaru skleněné spirály, ve kterém své nejlepší vynálezy a inovace ukážou i české vysoké školy. Odborníci během výstavy předvedou nápady, které se už snaží převést do praxe. Právě o nich je dnešní díl seriálu k blížícímu se EXPO.
„Dva vzorky krve a deset minut se to bude centrifugovat,“ představuje výzkumnice ve Fakultní nemocnici Olomouc průběh studie, jejímž cílem je potvrdit, že rakovina slinivky břišní se dá zjistit jen z pár kapek krve. Odhalit ji je dnes možné u rizikových pacientů pomocí složitých vyšetření – test chemiků z univerzity Pardubice by tak byl přelomový.
Čtěte také
Po letech vývoje založili spin-offovou společnost Lipidica. „To je něco, co mě strašně těší. V tuto chvíli beru jako závazek, přímo povinnost, že to musíme dotáhnout do konce. Věřím, že do dvou let by to opravdu mohlo být v reálné praxi používáno,“ slibuje si od studie Michal Holčapek, autor testované metody detekce rakoviny slinivky.
Lightly analyzuje, CaviPlasma čistí
Lipidica nebude jedinou spin-offovou společností – tedy firmou, která posouvá do praxe nápady vzniklé na univerzitách – která se v českém pavilonu na EXPO v Ósace představí. Například společnost Lightly z Mendelovy univerzity v Brně ukáže přenosný přístroj, který dokáže odhalit padělané léky nebo analyzovat vzorky potravin přímo v terénu.
„Ve finále chceme testovat různé drogy, ale samozřejmě trénujeme na těch běžně dostupných, kdy se snažíme rozpoznat výrobce léčiva. Tímto způsobem simulujeme reálnou situaci, že budeme mít zakázanou substanci a my se ji budeme snažit ztotožnit s konkrétním výrobcem, neboli dealerem,“ popisuje zakladatel Lightly Lukáš Nejdl z Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity.
Čtěte také
Název CaviPlasma nese technologie, která umí čistit vodu plazmatem. Podílí se na ní brněnské VUT, Masarykova univerzita a Botanický ústav Akademie věd.
„Nejdříve zapneme čerpadlo. V té trubičce přeměňujeme kapalnou fázi na plynnou,“ ukazuje Pavel Sťahel z Masarykovy univerzity. Technologie i z velkého objemu vody odstraní zbytky léčiv, pesticidů a hormonů, ale také bakterie nebo sinice.
„Doteď byly úpravy do litru za hodinu. Naše zařízení dokáže udělat 4 tisíce litrů za hodinu, nebo dokonce 15 tisíc litrů za hodinu. Už se pohybujeme v průmyslových objemech,“ srovnává Sťahel.
Své nápady na EXPO v Ósace představí dvacet českých vysokých škol. V příštím díle seriálu ke světové výstavě uslyšíme o tom, jak řemeslníci vyráběli součástky na unikátní český národní pavilon.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.