Z jakuzáka vzornou hospodyňkou. Manga a anime Muž v domácnosti si hraje se stereotypy

21. duben 2021

Japonská animovaná série Muž v domácnosti, která se právě objevila na Netflixu, vypráví o bývalém jakuzákovi, který seká dobrotu vykonáváním domácích prací. Ve svém novém zaměstnání je jako doma a věnuje se mu s až fanatickou oddaností.

Seriál byl natočený podle komiksu Kósukeho Ónoa, který v loňském roce získal prestižní Cenu Willa Eisnera za nejlepší komediální komiks roku. Je to ale komedie typicky japonského lakonického stylu. Jednotlivé kapitoly jsou krátké samostatné epizody, ve kterých se znovu a znovu potkávají dva stereotypy – drsná macho image členů japonské mafie a absolutní oddanost domácnosti typické japonské hospodyňky.

Muž v domácnosti patří také k současnému trendu ironických mang o nelidsky dokonalých hrdinech, kteří už jen donekonečna potvrzují svou výjimečnost. A vztahuje se také k tendencím v současné japonské společnosti.

Více o jakuzácích za plotnou, neporazitelných superhrdinech a otcích, kteří neznají své děti, si poslechněte v novém díle Ektoplasmy.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.