Věznice na Novém Zélandu nakoupily stroje na ledovou tříšť. Mají prý snížit napětí mezi vězni
Novozélandské ministerstvo, které má na starosti nápravná zařízení, přišlo s netradičním způsobem, jak zvládat napětí mezi dozorci a vězni. Pro zaměstnance věznic se rozhodlo nakoupit přístroje na výrobu ledové tříště, vězni k nim přístup nemají. Ze zkušenosti ministerstva totiž vyplývá, že se riziko násilných incidentů zvyšuje, když udeří vedra.
Počet vězňů z roku na rok roste, a komfort ve věznicích tak klesá. Podle ministerstva pomáhají ledové sladké nápoje udržet personál během vedra v pohodě lépe než chlazená voda. Kromě ledové tříště využívají věznice i další způsoby, jak zaměstnance ochladit – například osobními větráky, mokrými hadry na obličej a dalšími vychytávkami. Dohromady ministerstvo po teplotně rekordním létě 2017/2018 nakoupilo do 16 věznic 193 strojů na výrobu tříště za asi jeden milion novozélandských dolarů (15,3 milionu korun). Píše o tom server Stuff. Rozhodnutí kritizuje opoziční Novozélandská národní strana. Její vůdce Simon Bridges zhodnotil takové výdaje jako nezodpovědné a mimořádné plýtvání penězi daňových poplatníků. „Tento druh výdajů ukazuje, že vláda nemusí občanům zvyšovat daně, protože neví, jak utratit ty, které v současnosti vybere,“ řekl Bridges deníku The Guardian. Ministr Kelvin Davis si ale za rozhodnutím stojí. Dozorci a další zaměstnanci podle něj pracují ve více než 30stupňových vedrech, přičemž musí nosit kolem 6 kilogramů ochranných pomůcek. Nákup obhajuje i národní policejní komisař Andy Milne. „Situace, která by ve věznicích nastala, měla potenciál výrazně zvýšit napětí a agresi vězňů. Hrozilo reálné riziko, že by vězni nebo zaměstnanci mohli být vážně zraněni,“ řekl Guardianu.
Dohromady na Novém Zélandu pracuje ve vězeňství asi 9 000 lidí a za mřížemi svůj trest odpykává přibližně stejný počet vězňů.
-
Vládní lasery nebo hurikány jako zbraně. Dezinformace o extrémním počasí se na sítích šíří rychleji než výstrahy, tvrdí studie
24. červenec 2025Když Kalifornii zasáhnou požáry nebo se přes USA přežene hurikán, většina lidí by asi čekala, že algoritmy sociálních sítí dají přednost informacím o evakuaci nebo krizových instrukcích. Realita je ale opačná – podle nové studie britské neziskovky Centre for Countering Digital Hate (CCDH) dostávají přednost konspirační teorie.
Výzkumníci během hurikánů Helene a Milton nebo požárů v Los Angeles analyzovali stovky příspěvků. Mezi nejčastěji sdílená patřila tvrzení, že hurikány byly „vládní zbraně“ a že požáry zapálily „tajné lasery“. Jiné příspěvky lživě tvrdily, že humanitární pomoc dostávají výhradně migranti, nebo nabízely falešné odkazy na pomoc od státu. Píše o tom server Euronews.
Platformy jako Facebook, Instagram, X (dříve Twitter) a YouTube podle autorů studie proti falešným zprávám prakticky nezasahují. Například X podle analýzy neoznačila až 99 % zkoumaných dezinformací žádným komentářem, YouTube pak vůbec žádnou. Naopak – příspěvky s dezinformacemi platformy často posilují pomocí algoritmů a profitují z nich přes reklamu.
„Tohle není chyba systému. Je to jeho podstata,“ říká ředitel CCDH Imran Ahmed. „Sociální sítě vydělávají na polarizaci společnosti, strachu a hněvu. A klimatické katastrofy jsou skvělým spouštěčem.“
Podle studie navíc většinu nepravdivých příspěvků sdílejí ověření uživatelé – tedy ti, jejichž příspěvky algoritmy často upřednostňují. Během požárů v Los Angeles měl například konspirační influencer Alex Jones větší dosah než Federální agentura pro krizové řízení, Los Angeles Times a deset dalších úřadů a velkých médií dohromady.
„Dezinformace o klimatu zabíjejí,“ varuje novinář Sam Bright z organizace DeSmog. „A čím častější bude extrémní počasí, tím víc prostoru pro lži vznikne.“
-
Z domku na předměstí vedl diplomatickou misi. Všechno bylo falešné – kromě peněz, které inkasoval
24. červenec 2025Pronajatý dům na předměstí Dillí, vlajky cizích států na fasádě, luxusní vozy s diplomatickými značkami a kancelář, která připomínala skutečnou ambasádu. Ind Harshvardhan Jain si devět let hrál na diplomata fiktivní země jménem Westarctica – a za falešné úřední úkony vybíral od důvěřivých lidí peníze.
Podle policie se Jain vydával za zástupce mikronárodů – tedy oficiálně neuznaných entit jako jsou Westarctica, Seborga nebo Londonia. Nabízel falešná víza, „konzulární služby“, práci v zahraničí i uznání dokumentů. Aby působil důvěryhodně, používal desítky padělků: diplomatické pasy, razítka, a dokonce i novinářský průkaz. Jak píše server AP News, na zdech kanceláře visely fotky, na kterých pózuje vedle politiků, digitálně upravené tak, aby vypadal jako skutečný velvyslanec.
Když do jeho domu v Ghaziabadu ve státě Uttarpradéš vstoupila speciální jednotka policie, objevila také přes 4,5 milionu rupií v hotovosti (zhruba 1 milion Kč), další peníze v různých zahraničních měnách, čtyři vozy s nepravými diplomatickými SPZ, zfalšované dokumenty z více než 30 zemí i techniku sloužící k výrobě padělků. Vše nasvědčuje tomu, že Jain část klientů získal přes síť kontaktů, jiné nalákal na zdánlivě autentické oficiální prostředí.
Vyšetřovatelé podle serveru Hindustan Times zároveň prověřují, jestli nezákonně získané peníze neodkláněl do zahraničí přes síť nastrčených firem. Podle policie mohl využívat tzv. hawala systém – neformální způsob převodu peněz, který funguje mimo banky, často bez písemných záznamů.
Harshvardhan Jain teď čelí obvinění z podvodu, padělání dokumentů, praní špinavých peněz a vydávání se za veřejného činitele. Kolik let stráví ve vězení se zatím neví. Jisté ale je, že jde o jeden z nejbizarnějších případů zneužití diplomatických symbolů a vizuálů v moderních indických dějinách.
-
Jsem v pekárně, sleduj mě dál: Proč si čím dál víc párů zapíná sdílení polohy
24. červenec 2025Důkaz důvěry, nebo začátek stalkingu? Vzájemné sdílení polohy přes aplikace jako Find My nebo Life360 si dnes aktivuje stále víc párů. Pro někoho je to projev blízkosti, pro jiného digitální klec. A někteří se bojí, že když funkci vypnou, budou vypadat jako nevěrníci.
„Když si vypnu sdílení polohy, bude si myslet, že jí chci být nevěrný.“ Tuhle obavu popsal jeden z respondentů nového článku britského deníku The Guardian, který se se věnuje rostoucímu trendu: partneři si navzájem zapínají sledování přes mobil.
Díky aplikacím jako Find My, Snap Maps nebo Life360 můžete kdykoliv vidět, kde se váš partner právě nachází – jestli už je doma, na cestě, nebo ve vaší oblíbené pekárně. Někteří to vnímají jako běžnou součást vztahu. Jiní ale varují: to, co začíná jako praktická funkce pro bezpečí nebo domluvu, může rychle sklouznout k přílišné kontrole.
Terapeutky, které Guardian oslovil, se shodují: klíčové je, jak o tom dvojice mluví. „Sdílení může fungovat jako projev důvěry – ale současně i nátlak. I když ho jeden z páru používá k uklidnění svých úzkostí, ve druhém to může vyvolat přesný opak,“ říká Joanna Harrison. Sdílení navíc podle ní ubírá i na romantice – protože zmizí moment překvapení. Už nedočkavě nečekáte na partnerův příchod, protože zkrátka víte, že za 4 minuty a 30 sekund dorazí.
Jak zjistili odborníci, nejmladší generace je ale zvyklá sdílet online téměř vše. Podle průzkumu v Austrálii považuje téměř každý pátý člověk ve věku 18–24 let sledování polohy partnera za normální. Naopak starší mileniálové nebo generace X k podobnému sdílení přistupují zdrženlivěji. A online zpřístupnění polohy přináší i další dilemata: Někteří se bojí, že když sdílení vypnou, partner nebo partnerka si to vyloží jako známku podezřelého chování – třeba že něco skrývají. Jiní zas raději nechávají sdílení vypnuté, aby nebyli v pokušení – například nesledovali, kde se pohybuje jejich ex.
„Sledování polohy může být pohodlné, ale pohodlí není totéž co důvěra,“ uzavírá terapeutka Nedra Glover Tawwab. Otázka podle ní nezní, jestli sdílíte polohu, ale proč to děláte.
-
Výrobci nevědí, co dělají. V menstruačních pomůckách vědci našli alarmující dávky věčných chemikálií
23. červenec 2025Měly být šetrné k přírodě i k tělu. Nová studie ale ukazuje, že některé znovupoužitelné menstruační kalhotky a vložky obsahují extrémní množství tzv. věčných chemikálií PFAS. Ty se nerozkládají, zůstávají v těle i v prostředí a mohou mít vážné dopady na lidské zdraví.
„Ať už tyto produkty používáme nebo ne, PFAS se týkají nás všech,“ řekl CNN autor studie Graham Peaslee z univerzity Notre Dame v Indianě. „Hygienické potřeby dříve nebo později skončí na skládkách, a tyto chemikálie se tak dostávají do vody, půdy i potravin.“
Podle americké agentury EPA mohou PFAS narušovat hormonální systém a souviset s nemocemi jako rakovina, neplodnost, vysoký cholesterol nebo předčasná puberta. Studie ukázala, že v některých výrobcích byly přítomné tzv. neutrální PFAS v extrémně vysokých koncentracích – nikoli v jednotkách na bilion, ale na milion. To je podle autorů výzkumu alarmující.
Neutrální PFAS nemají elektrický náboj a podle vědců se snadno vstřebávají do kůže i do sliznice – včetně té vaginální. Co přesně dlouhodobé vystavení těmto látkám způsobuje, zatím věda neví.
Výzkumníci testovali podle serveru EurekAlert 59 produktů – menstruační kalhotky, znovupoužitelné vložky i menstruační kalíšky. U části z nich byly PFAS pravděpodobně použity záměrně, aby zlepšily nepropustnost materiálu. „Byly ve vnitřní vrstvě, zvenku i mezi textiliemi – výrobci zřejmě sami nevědí, co přesně dělají,“ uvedl Peaslee.
Dobrou zprávou je, že mnoho produktů PFAS neobsahovalo. Možnost vyrábět menstruační pomůcky bez toxických látek existuje. Podle vědců jsou ale výzkum a regulace nedostatečné.
-
Nejhorší kolega všech dob? Číňan zfetoval parťáka, aby z něj dostal pracovní informace
23. červenec 2025Večeře, pivo a pár kapek nebezpečné látky. Muž ze Šanghaje opakovaně omámil kolegu „sérem pravdy,“ aby z něj vymámil pracovní plán. Za to teď míří na víc než tři roky do vězení.
Všechno podle serveru South China Morning Post začalo na služební cestě, kde muž jménem Li narazil na látku prodávanou jako „sérum pravdy.“ Obchodník tvrdil, že „stačí pár kapek a lidé začnou říkat pravdu.“ Liho to zaujalo natolik, že se rozhodl účinky vyzkoušet v praxi – a za cíl si vybral svého kolegu Wanga.
Během večeře v šanghajské čtvrti Sü-chuej mu Li nenápadně přimíchal látku do pití. Wang poté pocítil závratě a poruchy vědomí, kvůli kterým navštívil lékaře. O měsíc později se situace opakovala při další společné večeři. Látka znovu skončila v pivu a výsledek byl podobný: nevolnost, zvracení, dezorientace. Ani tehdy Wang netušil, co je příčinou. Až třetí incident v listopadu 2022 v něm vyvolal pochybnosti. Poté, co vypil bylinkový čaj s další dávkou neznámé látky, ztratil vědomí a skončil v nemocnici. Teprve tehdy si začal spojovat příznaky s předchozími schůzkami.
Lékařské testy odhalily v jeho těle silná sedativa – konkrétně clonazepam a xylazin. Obě tlumí centrální nervovou soustavu, clonazepam navíc patří mezi přísně regulované psychotropní látky. Vyšetřovatelé pak zjistili, že přesně tyto látky obsahovalo i „sérum pravdy“.
Před soudem se Li přiznal ke všem třem pokusům – a šokoval veřejnost tím, že cílem jeho jednání bylo získat kolegův pracovní plán. Soud v šanghajské čtvrti Ťing-an ho uznal vinným z podvodu spojeného s podáním omamných látek a poslal ho na tři roky a tři měsíce do vězení. Kromě toho musí zaplatit pokutu 10 000 jüanů (asi 32 tisíc korun).
Na čínských sociálních sítích vyvolal případ lavinu komentářů. „Jaký pracovní plán za tohle vůbec stál? To musel být obchod za desítky milionů,“ napsal jeden z uživatelů. Jiný dodal: „Jestli šlo o práci za pár tisíc měsíčně, pak je ten člověk úplně šílený.“ Podle dalších je Li nejhorší kolega na světě anebo se ptají, co za prostředí nebo tlak musí panovat ve firmách, kde někdo sáhne po „séru pravdy,“ aby získal výhodu
-
Co je to ghostlighting? Nový seznamovací trend bolí víc než ghosting
23. červenec 2025Randíte, všechno klape, trávíte spolu víkendy i noci. A pak najednou ticho. Po týdnech nebo měsících se ale druhý člověk opět ozve – a dělá jako by se nic nestalo. To není jen ghosting, tedy ukončení komunikace bez vysvětlení. Tohle je ghostlighting.
Ghostlighting je nový pojem pro kombinaci dvou toxických taktik – ghostingu a gaslightingu. Nejdřív vám vaše nová známost náhle přestane odepisovat, přeruší veškerou komunikaci a bez vysvětlení zmizí z vašeho života „jako duch“. Když už si myslíte, že jste se s tím nějak vyrovnali, najednou se zase objeví. Klidně napíše „Ahoj, jak se máš?“ nebo si rovnou chce domluvit další schůzku – s naprostou samozřejmostí, jako by se předtím neodmlčela na týdny nebo měsíce. A pokud jí připomenete, že vás beze slova vyghostila, začne mlžit, vymýšlet výmluvy, nebo dokonce tvrdit, že přeháníte.
Jak píše server Vice, zatímco ghosting zanechává pocit zmatku, smutku nebo odmítnutí, ghostlighting jde ještě dál. Druhá osoba totiž zpochybňuje vaši zkušenost a dělá, jako by žádné zmizení neproběhlo. Podle americké Národní linky pro oběti domácího násilí je právě gaslighting „velmi účinná forma emocionálního zneužívání, která nutí oběť pochybovat o vlastních pocitech, úsudku i duševním zdraví“.
Terapeut Lee Phillips v rozhovoru pro Oprah Daily vysvětluje, že lidé, kteří ghostlightují, často nejsou schopní nést odpovědnost za své chování. „Když jsou konfrontováni, cítí stud nebo úzkost a začnou si vymýšlet výmluvy, proč přestali komunikovat – třeba že byli moc zaneprázdnění.“
Pokud jste něco takového zažili, věřte, že problém není ve vás. Ghostlighting je manipulace a s respektem ani zdravým vztahem nemá nic společného. Nejlepší, co můžete udělat, je odejít a zachovat si vlastní sebeúctu.
-
Nejdražší latrína světa. Microsoft posílá splašky pod zem, stát ho to bude přes miliardu dolarů
22. červenec 2025Microsoft podepsal smlouvu s americkou firmou Vaulted Deep, která má během 12 let odstranit téměř 5 milionů tun oxidu uhličitého z atmosféry. Místo drahých filtrů vzduchu používá překvapivou metodu: hnůj, splašky a odpad ukládá hluboko pod zem. Microsoft se tak snaží srazit svou rostoucí uhlíkovou stopu, kterou nafukují hlavně datacentra umělé inteligence.
Vaulted Deep řeší podle serveru The Wall Street Journal klimatickou krizi jinak než většina „zelených“ startupů. Nezachytává uhlík z komínů nebo ze vzduchu. Místo toho zpracovává biologický odpad – kravský hnůj, odpadní vody i zbytky zemedělských plodin. Z těch vytváří hustou kaši, kterou pumpuje až 1500 metrů pod zem, do uzavřených vrstev horniny. Směs uložená bez přístupu kyslíku se nerozkládá a neuvolňuje CO₂ ani metan – dva hlavní plyny zodpovědné za oteplování planety.
„Jinak by odpady hnily na skládce, odtékaly do řek nebo se jen tak rozmetaly na pole. Při tom všem vznikají emise – a často i znečištění spodní vody,“ vysvětlila pro server Semiconductors Insight šéfka firmy Julia Reichelstein.
Cena za jednu tunu takto uloženého uhlíku se pohybuje kolem 350 dolarů, takže hodnota smlouvy může přesáhnout 1,7 miliardy. Microsoft ale konkrétní podmínky zatím nezveřejnil – pravděpodobně vyjednal nižší cenu. Už letos v dubnu firma uzavřela podobnou dohodu se společností AtmosClear, která odstraní přes 6 milionů tun CO₂.
-
Orgasmy na celé údolí. Festival Swingathon proměnil anglickou vesnici v ráj sexuálních orgií
22. červenec 2025Ať už obyvatelé britského Allingtonu čekali o víkendu cokoli, zřejmě to nebyla hlasitá bingo hra s análními kolíky a orgasmy tak mocnými, že se rozléhaly po celém městečku. Každoroční festival pro dospělé zvaný Swingathon se opět konal v poklidné části hrabství Lincolnshire a přilákal více účastníků, než kolik má blízká obec obyvatel.
Třídenní festival nabídnul vířivky, mobilní BDSM kluby, vystoupení tanečnic i legendární hru butt-plug bingo. Vstupenky začínaly na 250 dolarech, podle některých názorů ale nejvyšší cenu zaplatili obyvatelé Allingtonu: museli snášet hodiny hlasitého sténání, které se s ozvěnou neslo po okolí. Píše o tom server Vice.
„Každoročně je to ve vesnici téma číslo jedna,“ řekl jeden z místních. „Někdo si myslí, že návštěvníci jsou dospělí a můžou si dělat, co chtějí, spousta lidí z toho ale radost nemá. Je to trochu nechutné a oplzlé, ne?“
Jiní byli méně diplomatičtí a mluvili o „ohlušujících orgasmech“ a ostudné pověsti Allingtonu. „Začíná se o nás mluvit jako o hlavním městě swingers kultury a to opravdu nechceme,“ zaznělo mimo jiné.
Organizátor festivalu Matthew Cole tvrdí, že akce je nepochopená. Účastníci jsou podle něj ohleduplní a často zodpovědnější než běžní návštěvníci nočních klubů. Swingathon má být hlavně o svobodě a bezpečném prostoru pro zkoumání sexuality.
Server New York Post uvádí, že festival vznikl v roce 2020 a každoročně roste. Láká hlavně vyznavače alternativních sexuálních praktik, včetně BDSM, fetišismu, nemonogamie a v poslední době také příslušníky queer komunity. Koupit tu mimo jiné můžete spodní prádlo, hračky, bičíky i lubrikanty.
Místním ale vadí především místo a načasování. „Nikdo tu sex nezakazuje,“ říká jeden z nich. „Jen ho nechceme slyšet přes okno při večeři.“
-
Včely na ovládání. Vědci proměnili hmyz v dálkově řízené kyborgy
22. červenec 2025Zní to jako znepokojivá sci-fi vize, nebo jako dosud nepublikovaná epizoda Black Mirror. Vědci z Pekingu připojili živé včele na tělo miniaturní čip, díky kterému ji dokážou řídit jako auto na dálkové ovládání. Včelí dělnice reaguje na impulzy, zatáčí na povel a může dokonce i couvat. Výzkumníci tak proměnili jeden z nejdůležitějších a nejkřehčích článků ekosystému v dálkově řízeného kyborga.
Tým z Pekingského technologického institutu vyvinul podle serveru South China Morning Post zatím nejlehčí ovládací rozhraní kompatibilní s hmyzem – váží pouhých 74 miligramů. Přístroj je upevněný přímo na včelích zádech a do mozku se napojuje pomocí tří extrémně tenkých jehliček. V laboratorních testech včely reagovaly na slabé elektrické impulzy s devadesátiprocentní spolehlivostí. Uměly zatáčet, zpomalovat, couvat i měnit směr letu.
Podle výzkumníků jsou včely pro podobnou technologii jako stvořené. Bez potíží unesou až osmdesát procent vlastní váhy – třeba v podobě nektaru – a zvládnou uletět i několik kilometrů. Díky tomu snadno zvládnou létat i s elektronickým zařízením potřebným k ovládání.
Ačkoliv to celé zní jako technologický zázrak, má to zatím zásadní háček – včely musí být fyzicky připojené k externímu zdroji energie. Vědci totiž podle serveru futurism.com zatím nenašli baterii, která by byla dost lehká a zároveň výkonná, aby ji včela unesla za letu. Testovaná 600mg baterie je stále příliš těžká. Další problém? Někdy se včely zkrátka rozhodnou ignorovat pokyny. Pokud nechtějí spolupracovat, čip je k tomu nedonutí.
Tým přesto plánuje další vylepšení. Vědci mluví o možném využití včelích kyborgů při pátracích a záchranných akcích, v boji proti drogám nebo v boji proti terorismu.