„Véčko“ se vrací. Generace Z znovuobjevuje rozevírací telefony
Po analogových fotoaparátech nebo džínách s nízkým sedem, takzvaných bokovkách, má současná generace mladých novou obsesi. Aktuálním trendem se stávají rozevírací telefony zvané „véčka“, které byly populární na přelomu tisíciletí. Jsou součástí vintage estetiky, ale také jim dovolují být offline, píše server CNN.
Popularita „véčkových“ telefonů vzrostla hlavně kvůli sociální síti TikTok. Jejich oblíbenost ale podpořilo i to, že si je pořídily některé slavné osobnosti – například zpěvačka Camila Cabello nebo herečka Dove Cameron.
U prodejců, jako je třeba Walmart nebo Amazon, jsou telefony k dostání i za 20 dolarů, což je v přepočtu necelých 450 korun. Lze s nimi pořizovat i fotografie, které jsou ve špatné kvalitě, často rozrastrované nebo rozmazané. Právě to je ale pro „gen Z“ atraktivní.
Kromě toho, že je v současnosti estetika devadesátých a nultých let obecně trendem, mladá generace v těchto telefonech ze svého pohledu spatřuje i obrovskou výhodu. Oproti chytrým telefonům lze totiž s „véčky“ pouze volat, psát SMS zprávy nebo právě fotit a natáčet. Používání takových zařízení je pro ně jedinečnou příležitostí, jak být offline.
Studentka prvního ročníku Univerzity Illinois v Urbana Champaign Sammy Palazzolo si rozevírací telefon zakoupila, a to právě i kvůli některým negativním aspektům, které s sebou přinášejí sociální sítě a život online. „Véčko“ používá namísto svého chytrého telefonu třeba ve chvílích, když se jde večer s přáteli bavit. Nezahlcuje ji online kontakt typický pro vysokoškolský život, ale pořád zůstává ve spojení s lidmi a může pořizovat fotky a videa. „Fotky a videa z ‚véček‘ jsou navíc cool,“ říká studentka.
Přečtěte si také Oslava emo a Myspace éry. V Las Vegas se koná hudební festival založený na nostalgii.
-
Žena dostala pokutu za svou zahrádku. Vypadá příšerně, tvrdí místní úřady
25. červenec 2025Obyvatelka Long Islandu obdržela pokutu poté, co místo tradičního trávníku vysázela původní rostliny, čímž vyvolala debatu o významech estetiky a ekologické udržitelnosti. Její zahrada se stala magnetem pro hmyz i ptactvo, ale i terčem místních úřadů.
Xilin Zhang předělala svůj přední trávník ve vesnici New Hyde Park a osázela ho původními rostlinami. Podle úředníků je příliš ošklivý a porušuje obecní předpisy. „Vypadá to velmi přirozeně,“ cituje ženu CBS News. „Přilétá sem spousta motýlů, včel a ptáků... Není to jen nějaká tráva, která nic nedělá,“ brání se Zhang.
Podle úřadů je ale její zahrada v rozporu s místními předpisy. Žena proto obdržela předvolání a pokutu ve výši téměř 42 tisíc korun. Kromě toho se dočkala nelichotivých reakcí i ze strany starosty Christophera Devane: „Když je něco tak odpudivé, musíte to nazvat pravým jménem. Ta zahrada před domem vypadá příšerně.“ Po čtyřech soudních jednáních dosáhla vesnice a Zhang kompromisu. Žaloba byla nakonec zamítnuta, rostliny na její zahradě však nesmí přesáhnout 120 centimetrů.
Zastánci původních rostlin v Port Washingtonu na severním pobřeží Long Islandu už před lety zahájili kampaň, jejímž cílem je přimět obyvatele předměstí, aby se zbavili svých trávníků. Zahrady, jakou má právě Zhang, mají podle nich mnohem větší výhody. S místními komunitami spolupracuje například organizace ReWild Long. Jejím cílem je chránit a zlepšovat biologickou rozmanitost, odolnost a zdraví regionálních ekosystémů. S distribucí původních rostlin pomáhá v rámci svého programu „Native to Long Island“. V něm zahradníkům a maloobchodníkům pomáhá vybírat původní rostliny, které podporují místní ptáky, motýly a zdravější životní prostředí.
-
Německo vyvíjí špionážní šváby. Start-up projekt kombinuje AI a živé organismy
25. červenec 2025Německo vyvíjí špionážní šváby vybavené umělou inteligencí, kteří by měli přinést revoluci do vojenského průzkumu a monitorování bojiště. Tito mikrorobotičtí průzkumníci slibují efektivnější sběr dat a nové taktické možnosti.
Německá vláda kancléře Friedricha Merze považuje umělou inteligenci a start-up technologie za klíčové prvky své obranné strategie. Výrazně proto redukuje byrokracii, aby umožnila start-upům přímý přístup k nejvyšším vojenským strukturám, píše Reuters. V reakci na nejistotu americké vojenské podpory plánuje Německo do roku 2029 téměř ztrojnásobit svůj obranný rozpočet na zhruba 162 miliard eur ročně, přičemž velká část těchto prostředků má být investována do modernizace a inovace vojenských technologií. Mezi novými německými obrannými start-upy, jako jsou například firmy Helsing nebo SWARM Biotactics, vznikají pokročilé projekty zahrnující tankové AI roboty, bezpilotní mini ponorky i bojové špionážní šváby. Nový návrh zákona o zadávání veřejných zakázek, schválený vládou, má navíc usnadnit přístup finančně oslabených start-upů k tendrům tím, že umožní poskytování záloh na platby.
Německá společnost SWARM Biotactics se specializuje na vývoj bio-robotických systémů, které spojují živé hmyzí organismy s pokročilou elektronikou, čímž vytváří plně ovladatelné šváby určené pro mise s kritickými požadavky. Tito mikrorobotičtí brouci, vybavení senzory a umělou inteligencí, by sloužili jako miniaturní průzkumníci schopní sbírat a přenášet data z prostředí, jež jsou často nepřístupná klasickým technologiím, vysvětluje samotná firma.
Kombinace biologických vlastností hmyzu s pokročilou technologií jim umožňuje lepší adaptaci a odolnost v náročných podmínkách, což představuje zásadní inovaci v oblasti vojenského i civilního průzkumu. Nedávné investice ve výši 13 milionů eur umožňují společnosti SWARM Biotactics posunout tyto technologie z laboratoří přímo do terénu.
-
Trump v posteli se Satanem. Nový díl South Parku rozčílil Bílý dům
25. červenec 2025Bílý dům ostře zareagoval na premiéru epizody 27. série South Parku, která si utahuje z prezidenta Donalda Trumpa. Tvůrci animovaného seriálu si ale z kritiky těžkou hlavu nedělají.
Premiéra nové epizody South Parku se soustředí na amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho tažení proti těm, kteří ho veřejně kritizují. Shrnutí prvního dílu nejnovější řady přinesl server Variety. Městečko South Park se v něm postaví na odpor šéfovi Bílého domu. Během protestu sestoupí z nebes Ježíš Kristus, který místo očekávané podpory přináší varování – pokud obyvatelé nepřestanou, South Park bude „zrušen“. Odkazuje přitom na nedávné mimosoudní vyrovnání pořadu 60 Minutes jako důkaz, že si s Trumpem není radno zahrávat. V jedné z nejvíce diskutovaných scén se Trump svlékne v ložnici Bílého domu a vleze do postele za Satanem s náznakem sexuální nabídky. Satan ho odmítne a při pohledu pod přikrývku reaguje: „Nic nevidím, je to tak malý.“
Epizoda, odvysílaná 23. července, vyvolala ostrou reakci Bílého domu. „Tento pořad už více než 20 let není relevantní a visí na vlásku díky neinspirativním nápadům v zoufalé snaze upoutat pozornost,“ uvedla v prohlášení pro Variety mluvčí Bílého domu Taylor Rogers. Zároveň zkritizovala i postoj politické levice: „Roky kritizovali seriál South Park za to, co označovali za „urážlivý“ obsah, ale najednou tento seriál chválí. Stejně jako tvůrci South Parku, ani levice nemá autentický nebo originální obsah, což je důvod, proč jejich popularita padá na historické minimum.“
Tvůrci seriálu Trey Parker a Matt Stone reagovali na kritiku během panelu na San Diego Comic‑Conu. Parker s kamennou tváří sarkasticky poznamenal: „Hluboce se omlouváme.“ Během diskuze také přiznal, že producenti epizody zvažovali určitou cenzuru. „Řekli: ‚Dobře, ale penis rozostříme‘, a já jsem odpověděl: ‚Ne, penis nerozostříte‘,“ pobavil publikum Parker, jak zaznamenal britský Guardian.
Premiéra se také zaměřila na společnost Paramount a její nedávné vyrovnání s Trumpem ve výši 16 milionů dolarů – jen několik hodin poté, co Parker a Stone s Paramountem podepsali pětiletou smlouvu v hodnotě 1,5 miliardy. Ta zahrnuje produkci 50 nových epizod a práva na streamování předchozích sezón. Se společností a budoucími majiteli Skydance vedli Trey Parker a Matt napjatá jednání ohledně streamovacích práv. Nový kontrakt přinese South Park poprvé na platformu Paramount+ v USA a zajistí produkci 10 epizod ročně. Podle Hollywood Reporter se ale původně plánovala desetiletá smlouva za 3 miliardy dolarů, kterou však Skydance kvůli nejistotám na trhu se streamováním odmítl schválit.
-
Vládní lasery nebo hurikány jako zbraně. Dezinformace o extrémním počasí se na sítích šíří rychleji než výstrahy, tvrdí studie
24. červenec 2025Když Kalifornii zasáhnou požáry nebo se přes USA přežene hurikán, většina lidí by asi čekala, že algoritmy sociálních sítí dají přednost informacím o evakuaci nebo krizových instrukcích. Realita je ale opačná – podle nové studie britské neziskovky Centre for Countering Digital Hate (CCDH) dostávají přednost konspirační teorie.
Výzkumníci během hurikánů Helene a Milton nebo požárů v Los Angeles analyzovali stovky příspěvků. Mezi nejčastěji sdílená patřila tvrzení, že hurikány byly „vládní zbraně“ a že požáry zapálily „tajné lasery“. Jiné příspěvky lživě tvrdily, že humanitární pomoc dostávají výhradně migranti, nebo nabízely falešné odkazy na pomoc od státu. Píše o tom server Euronews.
Platformy jako Facebook, Instagram, X (dříve Twitter) a YouTube podle autorů studie proti falešným zprávám prakticky nezasahují. Například X podle analýzy neoznačila až 99 % zkoumaných dezinformací žádným komentářem, YouTube pak vůbec žádnou. Naopak – příspěvky s dezinformacemi platformy často posilují pomocí algoritmů a profitují z nich přes reklamu.
„Tohle není chyba systému. Je to jeho podstata,“ říká ředitel CCDH Imran Ahmed. „Sociální sítě vydělávají na polarizaci společnosti, strachu a hněvu. A klimatické katastrofy jsou skvělým spouštěčem.“
Podle studie navíc většinu nepravdivých příspěvků sdílejí ověření uživatelé – tedy ti, jejichž příspěvky algoritmy často upřednostňují. Během požárů v Los Angeles měl například konspirační influencer Alex Jones větší dosah než Federální agentura pro krizové řízení, Los Angeles Times a deset dalších úřadů a velkých médií dohromady.
„Dezinformace o klimatu zabíjejí,“ varuje novinář Sam Bright z organizace DeSmog. „A čím častější bude extrémní počasí, tím víc prostoru pro lži vznikne.“
-
Z domku na předměstí vedl diplomatickou misi. Všechno bylo falešné – kromě peněz, které inkasoval
24. červenec 2025Pronajatý dům na předměstí Dillí, vlajky cizích států na fasádě, luxusní vozy s diplomatickými značkami a kancelář, která připomínala skutečnou ambasádu. Ind Harshvardhan Jain si devět let hrál na diplomata fiktivní země jménem Westarctica – a za falešné úřední úkony vybíral od důvěřivých lidí peníze.
Podle policie se Jain vydával za zástupce mikronárodů – tedy oficiálně neuznaných entit jako jsou Westarctica, Seborga nebo Londonia. Nabízel falešná víza, „konzulární služby“, práci v zahraničí i uznání dokumentů. Aby působil důvěryhodně, používal desítky padělků: diplomatické pasy, razítka, a dokonce i novinářský průkaz. Jak píše server AP News, na zdech kanceláře visely fotky, na kterých pózuje vedle politiků, digitálně upravené tak, aby vypadal jako skutečný velvyslanec.
Když do jeho domu v Ghaziabadu ve státě Uttarpradéš vstoupila speciální jednotka policie, objevila také přes 4,5 milionu rupií v hotovosti (zhruba 1 milion Kč), další peníze v různých zahraničních měnách, čtyři vozy s nepravými diplomatickými SPZ, zfalšované dokumenty z více než 30 zemí i techniku sloužící k výrobě padělků. Vše nasvědčuje tomu, že Jain část klientů získal přes síť kontaktů, jiné nalákal na zdánlivě autentické oficiální prostředí.
Vyšetřovatelé podle serveru Hindustan Times zároveň prověřují, jestli nezákonně získané peníze neodkláněl do zahraničí přes síť nastrčených firem. Podle policie mohl využívat tzv. hawala systém – neformální způsob převodu peněz, který funguje mimo banky, často bez písemných záznamů.
Harshvardhan Jain teď čelí obvinění z podvodu, padělání dokumentů, praní špinavých peněz a vydávání se za veřejného činitele. Kolik let stráví ve vězení se zatím neví. Jisté ale je, že jde o jeden z nejbizarnějších případů zneužití diplomatických symbolů a vizuálů v moderních indických dějinách.
-
Jsem v pekárně, sleduj mě dál: Proč si čím dál víc párů zapíná sdílení polohy
24. červenec 2025Důkaz důvěry, nebo začátek stalkingu? Vzájemné sdílení polohy přes aplikace jako Find My nebo Life360 si dnes aktivuje stále víc párů. Pro někoho je to projev blízkosti, pro jiného digitální klec. A někteří se bojí, že když funkci vypnou, budou vypadat jako nevěrníci.
„Když si vypnu sdílení polohy, bude si myslet, že jí chci být nevěrný.“ Tuhle obavu popsal jeden z respondentů nového článku britského deníku The Guardian, který se se věnuje rostoucímu trendu: partneři si navzájem zapínají sledování přes mobil.
Díky aplikacím jako Find My, Snap Maps nebo Life360 můžete kdykoliv vidět, kde se váš partner právě nachází – jestli už je doma, na cestě, nebo ve vaší oblíbené pekárně. Někteří to vnímají jako běžnou součást vztahu. Jiní ale varují: to, co začíná jako praktická funkce pro bezpečí nebo domluvu, může rychle sklouznout k přílišné kontrole.
Terapeutky, které Guardian oslovil, se shodují: klíčové je, jak o tom dvojice mluví. „Sdílení může fungovat jako projev důvěry – ale současně i nátlak. I když ho jeden z páru používá k uklidnění svých úzkostí, ve druhém to může vyvolat přesný opak,“ říká Joanna Harrison. Sdílení navíc podle ní ubírá i na romantice – protože zmizí moment překvapení. Už nedočkavě nečekáte na partnerův příchod, protože zkrátka víte, že za 4 minuty a 30 sekund dorazí.
Jak zjistili odborníci, nejmladší generace je ale zvyklá sdílet online téměř vše. Podle průzkumu v Austrálii považuje téměř každý pátý člověk ve věku 18–24 let sledování polohy partnera za normální. Naopak starší mileniálové nebo generace X k podobnému sdílení přistupují zdrženlivěji. A online zpřístupnění polohy přináší i další dilemata: Někteří se bojí, že když sdílení vypnou, partner nebo partnerka si to vyloží jako známku podezřelého chování – třeba že něco skrývají. Jiní zas raději nechávají sdílení vypnuté, aby nebyli v pokušení – například nesledovali, kde se pohybuje jejich ex.
„Sledování polohy může být pohodlné, ale pohodlí není totéž co důvěra,“ uzavírá terapeutka Nedra Glover Tawwab. Otázka podle ní nezní, jestli sdílíte polohu, ale proč to děláte.
-
Výrobci nevědí, co dělají. V menstruačních pomůckách vědci našli alarmující dávky věčných chemikálií
23. červenec 2025Měly být šetrné k přírodě i k tělu. Nová studie ale ukazuje, že některé znovupoužitelné menstruační kalhotky a vložky obsahují extrémní množství tzv. věčných chemikálií PFAS. Ty se nerozkládají, zůstávají v těle i v prostředí a mohou mít vážné dopady na lidské zdraví.
„Ať už tyto produkty používáme nebo ne, PFAS se týkají nás všech,“ řekl CNN autor studie Graham Peaslee z univerzity Notre Dame v Indianě. „Hygienické potřeby dříve nebo později skončí na skládkách, a tyto chemikálie se tak dostávají do vody, půdy i potravin.“
Podle americké agentury EPA mohou PFAS narušovat hormonální systém a souviset s nemocemi jako rakovina, neplodnost, vysoký cholesterol nebo předčasná puberta. Studie ukázala, že v některých výrobcích byly přítomné tzv. neutrální PFAS v extrémně vysokých koncentracích – nikoli v jednotkách na bilion, ale na milion. To je podle autorů výzkumu alarmující.
Neutrální PFAS nemají elektrický náboj a podle vědců se snadno vstřebávají do kůže i do sliznice – včetně té vaginální. Co přesně dlouhodobé vystavení těmto látkám způsobuje, zatím věda neví.
Výzkumníci testovali podle serveru EurekAlert 59 produktů – menstruační kalhotky, znovupoužitelné vložky i menstruační kalíšky. U části z nich byly PFAS pravděpodobně použity záměrně, aby zlepšily nepropustnost materiálu. „Byly ve vnitřní vrstvě, zvenku i mezi textiliemi – výrobci zřejmě sami nevědí, co přesně dělají,“ uvedl Peaslee.
Dobrou zprávou je, že mnoho produktů PFAS neobsahovalo. Možnost vyrábět menstruační pomůcky bez toxických látek existuje. Podle vědců jsou ale výzkum a regulace nedostatečné.
-
Nejhorší kolega všech dob? Číňan zfetoval parťáka, aby z něj dostal pracovní informace
23. červenec 2025Večeře, pivo a pár kapek nebezpečné látky. Muž ze Šanghaje opakovaně omámil kolegu „sérem pravdy,“ aby z něj vymámil pracovní plán. Za to teď míří na víc než tři roky do vězení.
Všechno podle serveru South China Morning Post začalo na služební cestě, kde muž jménem Li narazil na látku prodávanou jako „sérum pravdy.“ Obchodník tvrdil, že „stačí pár kapek a lidé začnou říkat pravdu.“ Liho to zaujalo natolik, že se rozhodl účinky vyzkoušet v praxi – a za cíl si vybral svého kolegu Wanga.
Během večeře v šanghajské čtvrti Sü-chuej mu Li nenápadně přimíchal látku do pití. Wang poté pocítil závratě a poruchy vědomí, kvůli kterým navštívil lékaře. O měsíc později se situace opakovala při další společné večeři. Látka znovu skončila v pivu a výsledek byl podobný: nevolnost, zvracení, dezorientace. Ani tehdy Wang netušil, co je příčinou. Až třetí incident v listopadu 2022 v něm vyvolal pochybnosti. Poté, co vypil bylinkový čaj s další dávkou neznámé látky, ztratil vědomí a skončil v nemocnici. Teprve tehdy si začal spojovat příznaky s předchozími schůzkami.
Lékařské testy odhalily v jeho těle silná sedativa – konkrétně clonazepam a xylazin. Obě tlumí centrální nervovou soustavu, clonazepam navíc patří mezi přísně regulované psychotropní látky. Vyšetřovatelé pak zjistili, že přesně tyto látky obsahovalo i „sérum pravdy“.
Před soudem se Li přiznal ke všem třem pokusům – a šokoval veřejnost tím, že cílem jeho jednání bylo získat kolegův pracovní plán. Soud v šanghajské čtvrti Ťing-an ho uznal vinným z podvodu spojeného s podáním omamných látek a poslal ho na tři roky a tři měsíce do vězení. Kromě toho musí zaplatit pokutu 10 000 jüanů (asi 32 tisíc korun).
Na čínských sociálních sítích vyvolal případ lavinu komentářů. „Jaký pracovní plán za tohle vůbec stál? To musel být obchod za desítky milionů,“ napsal jeden z uživatelů. Jiný dodal: „Jestli šlo o práci za pár tisíc měsíčně, pak je ten člověk úplně šílený.“ Podle dalších je Li nejhorší kolega na světě anebo se ptají, co za prostředí nebo tlak musí panovat ve firmách, kde někdo sáhne po „séru pravdy,“ aby získal výhodu
-
Co je to ghostlighting? Nový seznamovací trend bolí víc než ghosting
23. červenec 2025Randíte, všechno klape, trávíte spolu víkendy i noci. A pak najednou ticho. Po týdnech nebo měsících se ale druhý člověk opět ozve – a dělá jako by se nic nestalo. To není jen ghosting, tedy ukončení komunikace bez vysvětlení. Tohle je ghostlighting.
Ghostlighting je nový pojem pro kombinaci dvou toxických taktik – ghostingu a gaslightingu. Nejdřív vám vaše nová známost náhle přestane odepisovat, přeruší veškerou komunikaci a bez vysvětlení zmizí z vašeho života „jako duch“. Když už si myslíte, že jste se s tím nějak vyrovnali, najednou se zase objeví. Klidně napíše „Ahoj, jak se máš?“ nebo si rovnou chce domluvit další schůzku – s naprostou samozřejmostí, jako by se předtím neodmlčela na týdny nebo měsíce. A pokud jí připomenete, že vás beze slova vyghostila, začne mlžit, vymýšlet výmluvy, nebo dokonce tvrdit, že přeháníte.
Jak píše server Vice, zatímco ghosting zanechává pocit zmatku, smutku nebo odmítnutí, ghostlighting jde ještě dál. Druhá osoba totiž zpochybňuje vaši zkušenost a dělá, jako by žádné zmizení neproběhlo. Podle americké Národní linky pro oběti domácího násilí je právě gaslighting „velmi účinná forma emocionálního zneužívání, která nutí oběť pochybovat o vlastních pocitech, úsudku i duševním zdraví“.
Terapeut Lee Phillips v rozhovoru pro Oprah Daily vysvětluje, že lidé, kteří ghostlightují, často nejsou schopní nést odpovědnost za své chování. „Když jsou konfrontováni, cítí stud nebo úzkost a začnou si vymýšlet výmluvy, proč přestali komunikovat – třeba že byli moc zaneprázdnění.“
Pokud jste něco takového zažili, věřte, že problém není ve vás. Ghostlighting je manipulace a s respektem ani zdravým vztahem nemá nic společného. Nejlepší, co můžete udělat, je odejít a zachovat si vlastní sebeúctu.