Václav Cílek: Historie mě uklidňuje. V minulosti lidé řešili větší problémy než my

11. září 2020

Každá historická událost je jedinečná. Lidská povaha se ale příliš nemění, říká Václav Cílek v pořadu Jak to vidí...  

Historie se nikdy neopakuje, každá událost je jedinečná,“ říká v pořadu Jak to vidí... geolog a popularizátor vědy Václav Cílek. „I každá koronavirová událost je jedinečná. Opakuje se motiv, ale lidská povaha je podobná.

„Mě pohled do historie uklidňuje,“ odpovídá Cílek na Dvojce. „Generace před námi řešily větší problémy, než máme my.“

Lidská povaha se nemění

Přesto, našli bychom něco společného? Má lidstvo tendence řešit kritické situace podobně? „Ukazuje se, že ano,“ myslí si Cílek. Existuje několik studií, které to dokazují. „Například teorie strach na západě. Je zajímavé sledovat například reakce na mor.

Sdílíme podobné emoce jako v antických hrách, proto jim rozumíme,“ pokračuje Cílek v rozhovoru se Zitou Senkovou. „Psychologický mechanismus je neměnný. Lidská povaha je naštěstí stabilní, vznikla evolucí. Co se ale mění je přístup, a to je to, co teď potřebujeme, uzavírá téma Cílek.  

Další témata rozhovoru: Jak zvládnout koronavirus; jantarová stezka; Geopark Barrandien; středozemní vody; historie Země.

autoři: Zita Senková , Václav Cílek , juk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.